Praėjusių metų pabaigoje rajoną apskriejo žinia – visoms Kėdainiuose kūdikius pagimdžiusioms moterims bus dovanojami kūdikių kraiteliai. Ir nors šalies mastu tai jokia naujiena, kadangi nemažai savivaldybių jau keletą metų taip paremia jaunąsias šeimas, Kėdainiuose ši žinia sutikta itin pakiliai. Tačiau tuoj pat Kėdainių rajono savivaldybės skambiai pristatytas projektas sukėlė diskusijų audrą, mat paaiškėjo, kad kūdikių kraiteliai bus dovanojami tik toms moterims, kurios kūdikius pagimdė Kėdainių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriuje, tuo tarpu, pavyzdžiui, Kaune į pasaulį atėję kėdainiečiai rajono valdžios dosnumo iki šiol nesulaukė.


Tačiau, regis, ši moteris į Kėdainiuose gimdžiusias ir negimdžiusias skirstanti politika netrukus baigsis, o kūdikių kraitelius gaus visos šalies gydymo įstaigose pagimdžiusios kėdainietės.

Tačiau liautis tęsti dalį kėdainiečių diskriminuojantį projektą pasiūlė ne Kėdainių rajono valdžia, o pasiūlymus teikti galėję visuomenės atstovai. Todėl svarstant 2020 metų Kėdainių rajono savivaldybės biudžeto projektą, visuomeninio judėjimo „Kėdainių krašto žmogui“ pirmininkas Egidijus Lukošius pasiūlė papildomai šių metų biudžete numatyti 30 tūkstančių eurų ir kūdikių kraitelius dovanoti ne tik Kėdainių Akušerijos-ginekologijos skyriuje, bet visose šalies gydymo įstaigose gimdžiusioms, Kėdainiuose registruotoms moterims ir jų mažyliams.

Kraitelių projektas – be socialinio teisingumo?

Tuo tarpu remiantis valdžios sumanymu, pagal kurį ir šiais metais buvo ketinama remti tik Kėdainiuose gimusius mažylius, iš karto kyla klausimas, kuo gi skiriasi kėdainietė, nusprendusi mažylio atėjimą į pasaulį pasitikti, pavyzdžiui, Kauno Krikščioniškuose gimdymo namuose, nuo mamos, kuri gimdyti nusprendė Kėdainių ligoninėje?

Ogi niekuo. Tai tie patys mūsų bendruomenės nariai, gyvenantys Kėdainių rajone, dirbantys čia pat, mokantys mokesčius, kurie naudojami visos bendruomenės gerovei kelti. Tačiau yra viena problema – neatitinka pagrindinio valdžios nustatyto kriterijaus – jaunoji mamytė negimdė Kėdainiuose, tad dovanų nesulauks. Ar tai ne diskriminacija?

Praėjusį trečiadienį svarstant šį klausimą Kėdainių rajono savivaldybės Ekonomikos ir biudžeto komitete daugeliui jo narių tokia tvarka pasirodė diskriminuojanti dalį kėdainiečių. Tačiau kai kurie valdžios atstovai ne tik palaikė pirminę projekto idėją ir priešinosi pokyčiams, bet ir atskleidė, kad dovanojant kūdikių kraitelius išskirtinai siekiama padidinti Kėdainių ligoninėje gimstančių kūdikių skaičių.

„Šią programą pateikė Kėdainių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyrius, siekdamas pritraukti ne tik vietos moteris gimdyti Kėdainiuose, bet ir iš kitų rajonų. Kadangi pastaraisiais metais šiame skyriuje gimdyvių skaičius mažėja – čia gimsta apie du šimtus kūdikių, o kad skyrius išsilaikytų ir nebūtų uždarytas, reikėtų sulaukti apie 270 gimdyvių“, – teigė Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius.

Juk nėštumo metu moterims kyla įvairiausių problemų, jas tie patys Kėdainių medikai siunčia į Kauno ar Vilniaus gydymo įstaigas, ten jos gimdo vaikučius. Bet juk jos yra kėdainietės, jų vaikai kėdainiečiai. Man nesuprantama… Būtų tikrai teisinga, kad visi Kėdainiuose registruoti ir nesvarbu, kurioje Lietuvos vietoje gimę kėdainiečiai be išimties gautų kraitelius. /Valdančiųjų atstovas, Ekonomikos ir biudžeto komiteto pirmininkas Romualdas Gailiūnas/


Pinigų numatė vos kiek daugiau nei 200 kraitelių

Tačiau komiteto nariams pradėjus gilintis į kūdikių kraitelių programą, paaiškėjo, kad šiais metais jai numatyta skirti 42,9 tūkst. eurų. O žinant, kad vieno kraitelio kaina siekia apie 200 eurų, reiškia, kad valdžios numatytų pinigų užtektų apdovanoti kiek daugiau nei 200 kūdikių – panašiai tiek, kiek praėjusiais metais gimė Kėdainių ligoninėje.

Dar apie 100 Kėdainiuose registruotų kūdikių praėjusiais metais gimė Kauno gydymo įstaigose, tačiau jų tėveliai kūdikių krepšelių negavo.

O jei staiga daugiau moterų iš kitų miestų bei rajonų pareikštų norą gimdyti Kėdainiuose, klausimas, kur valdžia ieškotų papildomai reikalingų finansų? Todėl visuomeninio judėjimo „Kėdainių krašto žmogui“ siūlymas iš karto numatyti papildomus 30 tūkstančių eurų šios programos vykdymui yra ne tik reikalingas, bet ir gyvybiškai svarbus, siekiant paremti visas vaikelio sulaukusias kėdainiečių šeimas ir išsaugant rajono ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyrių.

Tačiau baigus diskutuoti apie programos įgyvendinimui reikalingas lėšas, savivaldybės Ekonomikos ir biudžeto komitete diskusija pakrypo kita – socialinio teisingumo – linkme.

„Žvelgiant į esamą situaciją man pirmiausia kyla klausimas, ar yra teisinga, kad iš kito miesto atvykusi moteris gimdo Kėdainiuose ir gauna kūdikio kraitelį, o mūsų rajono gyventoja, kuri kūdikio sulaukė Kaune, jau negauna“, – teigė komiteto narys, Darbo partijos atstovas Dangiras Kačinskas.

Žvelgiant į esamą situaciją man pirmiausia kyla klausimas, ar yra teisinga, kad iš kito miesto atvykusi moteris gimdo Kėdainiuose ir gauna kūdikio kraitelį, o mūsų rajono gyventoja, kuri kūdikio sulaukė Kaune, jau negauna.
/Tarybos narys Dangiras Kačinskas/

Vienintelis vicemeras – prieš

Toks pat klausimas kilo ir Ekonomikos ir biudžeto komiteto pirmininkui, valdančiosios frakcijos „Mūsų krašto sėkmei“ atstovui Romualdui Gailiūnui, kuriam taip pat mažų mažiausiai keistas pasirodė sprendimas paramą teikti tik Kėdainių ligoninėje gimusiems kūdikiams.

„Juk nėštumo metu moterims kyla įvairiausių problemų, jas tie patys Kėdainių medikai siunčia į Kauno ar Vilniaus gydymo įstaigas, ten jos gimdo vaikučius. Bet juk jos yra kėdainietės, jų vaikai bus kėdainiečiai. Man nesuprantama… Būtų tikrai teisinga, kad visi Kėdainiuose registruoti ir nesvarbu, kurioje Lietuvos vietoje gimę kėdainiečiai be išimties gautų kraitelius“, – teigė R. Gailiūnas.


„Pagal dabartinę tvarką mes, siekdami pritraukti moteris į Kėdainių ligoninę, diskriminuojame mūsų kraštietes, gimdančias kitur. O tai tikrai nėra teisinga“, – pabrėžė komiteto narė, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio atstovė Sandra Barzdienė.

Tačiau kitas valdančiųjų atstovas, komiteto narys, rajono vicemeras Paulius Aukštikalnis laikėsi savo nuomonės. Jo teigimu, kūdikių kraitelių programą parengė Kėdainių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyrius ir pagal ją kraiteliai turėtų būti dalinami toms šeimoms, kurių kūdikiai gimė Kėdainiuose.

„Aš suprantu, apie ką mes čia kalbame. Bet Kėdainių ginekologijos skyrius nori padidinti gimstamumą, parengė programą, o mes kalbame, kad reikia kraitelius dalinti visiems kėdainiečiams. Kas tai darys? Gal Civilinės metrikacijos skyrius? Bet juk programa tai parengta Akušerijos-ginekologijos skyriaus“, – neaiškumais dalinosi P. Aukštikalnis.

Tuo tarpu kitiems komiteto nariams dėl to klausimų nekilo. Kad ateityje visos Kėdainių rajone registruotos ir kūdikių šalies gydymo įstaigose sulaukusios šeimos gautų kraitelius, nuspręsta į šią programą įtraukti ir rajono Civilinės metrikacijos skyrių, disponuojantį visais reikiamais duomenimis. Tačiau užsienyje gimusiems kūdikiams kraiteliai nebus dalinami.

Už naują tvarką balsavo Ekonomikos ir biudžeto komiteto pirmininkas R. Gailiūnas, nariai S. Barzdienė, Juozas Gaidamavičius, Saulius Grinkevičius, D. Kačinskas. Tuo tarpu komisijos narys, rajono vicemeras P. Aukštikalnis vienintelis balsavo prieš.

Kad naujoji tvarka įsigaliotų, jai privalės pritarti rajono taryba.