Ketvirtadienį Turskių šeimos ūkyje Surviliškyje (Kėdainių r.) oficialiai atidaryta moderni melžiamų karvių ferma. Rekonstruotame tvarte robotai melš 118 karvių. O prie įėjimo kabo lentelė su užrašu „Čia gyvena laimingos karvės“.

„Viskam ateina laikas – dabar karves galėsiu melžti per nuotolį“, – sakė po robotizuotą tvartą vedžiodama ūkininkė Erlenda Turskienė. Iš viso Turskių ūkyje – 150 melžiamų karvių. Kol kas karvės dar pratinamos, kaip elgtis modernizuotame tvarte. O pati ūkininkė jau džiaugiasi modernios įrangos savo ūkyje privalumais. „Pasižiūriu į telefoną ir matau, kurios karvutės jau „pasimelžusios”, – pasakojo E. Turskienė.

Su šeima ūkininkaujanti E. Turskienė pieno ūkio modernizavimo partneriais pasirinko Kėdainių rajone įsikūrusią bendrovę „Dotnuva Baltic“. Ūkį ir bendrovę skiria tik 12 km, tad servisas, kurio komanda budi visą parą 7 dienas per savaitę, bus ranka pasiekiamas.

„Viskas nauja – nuo pieno bloko iki mėšlidės“, – džiaugiasi Erlenda ir Laimutis Turskiai. Manoma, kad esant dabartinėms pieno kainoms investicijos į naujas technologijas turėtų atsipirkti per 6–7 metus.

Didžiausias primilžis Turskių ūkyje vienais metais buvo 9,2 t iš karvės, pernai – 8,2 t.

„Pradėję melžti robotais dar bent toną primilžio tikrai išlošime vien dėl to, kad šersime vienodu pašaru ištisus metus, jį didins ir dažnesnis melžimasis“, – neabejoja Laimutis Turskis, pridūręs, kad iki šiol trys–keturi vasaros mėnesiai dėl karščio, dėl žolės kokybės mažindavo pieno kiekį. Ūkininkas netruko pastebėti, kad, pradėjus melžti robotais, labai padidėjo karvių ėdamumas – tam įtakos turi ir nuolat robotu pristumiami ir permaišomi pašarai.

Tris dešimtmečius ūkininkaujantys Turskiai apie ūkio modernizavimą pradėjo galvoti tuomet, kai buvo gerokai pakilusios pieno kainos. Pasak Erlendos, darbuotojų kolektyvas geras, bet jis neišvengiamai sensta, o jaunimas nelabai nori dirbti prie gyvulių, tad melžimo robotai anksčiau ar vėliau turėjo tapti neišvengiama būtinybe.

„Tai ir sprendėme šeimoje – ar investuojame, ar pamažu sunykstame ir pereiname tik į augalininkystę?“ – pasakoja E. Turskienė. Lemiamas žodis priklausė vyresniajai dukrai, veterinarijos gydytojai Kamilei – ji patvirtino, kad ateityje perims ūkį ir uždegė žalią šviesą inovacijoms.

Renkantis melžimo robotus Kamilė kaip pavyzdį tėvams rodė Kėdainių rajono Labūnavos žemės ūkio bendrovę, kurioje jau dirba 6 robotai ir statomi dar du.

Atidarant modernizuotą tvartą Turskių ūkyje vyko ir „Dotnuva Baltic” lauko diena.

„Dotnuva baltic” ir „Kėdainių mugės” inf.