„Jums rašo pagyvenusi kėdainietė, gyvenanti viena ir neturinti savo transporto. Kelias dienas jaučiausi nekaip: buvo pakilusi temperatūra, perštėjo gerklę, kosėjau. Kadangi viena iš mano pažįstamų, su kuria bendravau, netikėtai apsirgo koronavirusu, sunerimau. Tačiau kol kas jaučiuosi ne taip blogai: temperatūra po poros dienų nukrito, silpnumo nejaučiu, tik kažkiek kosėju ir esu prikimus.

Žinoma, reikėtų ir man pasitikrinti, ar manęs neužpuolė koronavirusas. Žinau, kad tai dabar galima padaryti jau Kėdainiuose. Tačiau visur rašoma, kad privalu atvažiuoti automobiliu, turėti dokumentus ir žinutę iš 1808, kad tau paskirtas toks laikas. O ką daryti, jeigu automobilio žmogus neturi ir jo niekas iš artimųjų negali nuvežti, kadangi tų artimųjų nėra? Atsimenu, dar pavasarį dabar jau tik laikinai einantis sveikatos ministro pareigas A. Veryga sakė, kad taksi tokiu atveju važiuoti negalima. ,,Gal koks kaimynas nuvežtų”, – tada naiviai kalbėjo ministras. Bet koks kaimynas veš, jeigu esi įtariamas sergąs covidu? Tikrai niekas nenorės. Girdėjau, kad, atrodo, savivaldybė tokiu atveju turi vežti. Ar tikrai? Ir kur dėl to reikėtų kreiptis?“

Kėdainietė Patricija

Veža, kai nėra kitos išeities

Kėdainių rajono savivaldybė informuoja, kad į patikros punktą ar Karščiavimo kliniką jokiu būdu negalima vykti viešuoju transportu. Reikia vykti asmeniniu, artimųjų automobiliu arba naudotis taksi paslauga.

Savivaldybė teikia pavėžėjimo į mobilųjį koronaviruso patikros punktą paslaugą. Dėl registracijos reikia skambinti telefono numeriu 8 685 77 209. Tačiau pabrėžiama, kad kreiptis reikia tik tokiu atveju, kai tikrai nėra jokios galimybės nuvykti.

 „Mes vis dėlto akcentuojame, kad žmonės turėtų planuotis ir padėtų mums planuotis, nes sudaromi grafikai, ir skambintų dėl pavėžėjimo darbo valandomis. Dabar būna taip, kad į punktą žmogus užsiregistruoja ketvirtadienį, o skambina sekmadienį, likus 20 minučių iki tyrimo, ir sako – jūs mane vežkite“, – sakė rajono mero patarėja Jorūnė Liutkienė.

Užgriuvo prašymai

Pavėžėjimo paslaugos poreikis pastaruoju metu ypač išaugo. Nuo kovo mėnesio vidurio tyrimams arba į saviizoliacijos vietą pervežta iš viso 118 asmenų, iš jų 68 – lapkričio mėnesį. Todėl savivaldybė išnuomojo jau antrą automobilį pavėžėti susirgusiems arba įtariantiems, kad susirgo koronaviruso infekcija (COVID-19).

„Dabar yra jau dvi transporto priemonės, kuriomis gali pasinaudoti žmonės, kurie visiškai neturi jokių kitų galimybių atvykti PGR tyrimams į mobilųjį patikros punktą ar Karščiavimo kliniką. Viename iš jų yra galimybė pervežti ir gulintį ligonį. Šiuo metu tenka ne tik pavėžėti žmones į mobilųjį tyrimų punktą ar Karščiavimo kliniką, bet ir parvežti iš ligoninių į namus“, – teigė rajono mero patarėja.

Taksi – teoriškai gali…

Ne tik kėdainietė Patricija, bet ir daugelis žmonių suabejojo, ar galima vykti į mobilųjį patikros punktą taksi automobiliu. Sveikatos apsaugos ministerijos Spaudos tarnyba šių metų spalio 20 d. pateikė išaiškinimą dėl važiavimo taksi automobiliu.

Visų pirma, Transporto veiklos pagrindų įstatyme viešasis transportas apibrėžiamas kaip keleivių, bagažo ir (arba) krovinių vežimo nustatytais maršrutais nustatytu laiku paslauga, teikiama visiems, kurie kreipiasi. Tai reiškia, kad taksi ir pavėžėjai nėra viešasis transportas.

„Taksi vairuotojams ir pavėžėjams nedraudžiama vežti galimai koronavirusu užsikrėtusio žmogaus į mobilų punktą tyrimui atlikti. Rekomenduotina, kad tokiu atveju vežančiame automobilyje būtų įrengta pertvara tarp vairuotojo ir keleivių vietos“, – rašoma ministerijos pranešime.

Tiek vairuotojas, tiek keleivis, vežamas į mobilų punktą, privalo dėvėti nosį ir burną dengiančią apsaugos priemonę, prieš įlipdamas į automobilį keleivis privalo dezinfekuoti rankas. Po pavėžėjimo į mobilų punktą automobilis išvėdinamas, dezinfekuojančia priemone nuvalomos durelių rankenos.

…praktiškai – nenori

Kadangi savivaldybės administracija gyventojų, prieš jiems kreipiantis dėl pavėžėjimo, prašo išbandyti visus kitus būdus, paskambinome į keletą Kėdainių taksi įmonių. Atsiliepus dispečerei, iš karto paaiškėjo, kad „derėtis“ neverta. Moteris mandagiai paaiškino, kad į punktą žmonių taksi neveža. „Vežėme keletą dienų, bet paskui vairuotojai atsisakė… Kreipkitės į savivaldybę“, – paaiškino dispečerė.

Kitos taksi paslaugas teikiančios įmonės vadovas, išgirdęs klausimą, atsiduso: „Sudėtinga situacija… Taksistai, ne paslaptis, vyresnio amžiaus. Jie bijo užsikrėsti, nes aplinkui tik ir girdi gąsdinimus dėl koronaviruso. Todėl įkalbėti vyrus, kad vežtų tokį keleivį, labai sunku, nors savivaldybė mūsų ir prašė. Asmeniškai aš manau, kad elgiantis atsargiai, laikantis visų taisyklių, nieko neatsitiks. Juk keleivis ir vairuotojas sėdi su veido kaukėmis, po to automobilis dezinfekuojamas. Antra vertus, niekada nežinai, ką veži dienos metu į bet kokią kitą vietą – galbūt žmogus irgi serga koronavirusu, tik pats dar to nežino… Taigi situacija tikrai nelengva.“

Vežė iš COVID-19 skyriaus į namus

Pašnekovas prisiminė neseną įvykį, kuomet dėl taksi paslaugos kreipėsi senyvo amžiaus moters, gyvenančios tolimame rajono pakraštyje, sūnus. Močiutė buvo gydoma Kėdainių ligoninės COVID-19 skyriuje, o būklei pagerėjus, išleista į namus. Prieš išrašant iš skyriaus, sūnus ėmė rūpintis parvežimu: pats sakė esąs nevairuojantis, galintis padėti kaimynas išvykęs, autobusai iki namų nevažiuoja, greitoji pagalba vežti negali. „Tokioje situacijoje negalėjau atsisakyti, susėdome su vienu vairuotoju, pasikalbėjome, žmogus sutiko. Reikėjo kažkaip padėti. Smagu, kad kitą dieną sulaukėme sūnaus skambučio su padėkos žodžiais, kad parvežėme ir nebrangiai“, – pasakojo taksi įmonės vadovas.

Kas trys minutės

Kėdainių mobiliame koronaviruso patikros punkte pastaruoju metu – apgultis. Nuo punkto atidarymo lapkričio 18 dieną jame tyrėsi daugiau kaip tūkstantis kėdainiečių. Punkto darbą koordinuojančio Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Audronė Rimkevičienė minėjo, kad įtemptai dirba ir Karščiavimo klinika. Joje per pastarąsias dvi savaites apsilankė ir ištirta 340 asmenų, teigiami rezultatai patvirtinti 164-iems.

Per visą mobilaus punkto veiklos laiką, iki praėjusio savaitgalio, net 43 užsiregistravę į punktą asmenys dėl nežinomų priežasčių neatvyko.

A. Rimkevičienė atkreipė dėmesį į tai, kad savaitgalį į mobilų punktą visos vietos buvo užpildytos. Savaitgaliais punktas dirba trumpiau, priima po 80 žmonių. „Pradėjome galvoti, kad nuo ateinančio savaitgalio taip pat dirbsime dviem pamainomis, visą dieną, jeigu visą savaitę krūvis laikysis toks pat. Šiuo metu registruojame kas 3 minutes, 80 žmonių iki 12 val. ir dar 80 – po pietų“, – sakė Kėdainių PSPC direktorė.

(Algimanto Barzdžiaus nuotr.)