Pirmą kartą istorijoje Europos Parlamentas (EP) birželio 14 d., trečiadienį, Strasbūre oficialiai minės masinius sovietų vykdytus trėmimus iš Vidurio ir Rytų Europos, renginio metu bus skaitomos ištremtųjų pavardės bei pagerbtas jų atminimas.

Šiemet renginys vyks minint 82-ąsias sovietinių masinių trėmimų, kurie nusirito per sovietų okupuotas Baltijos šalis ir dėl kurių dešimtys tūkstančių žmonių buvo priverstinai masiškai perkelti į tolimiausius SSRS kampelius, pradžios metines.

Renginį atidarys Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola, jame dalyvaus ir pavardes skaitys įvairių ES valstybių europarlamentarai, šių šalių ambasadų ir diasporos bendruomenių atstovai, tai pat dalyvaus tremtinių organizacijų iš Lietuvos atstovai, dainas atliks ansamblis „Raskila“. Minėjimo metu bus skaitomos sovietų režimo prievarta ištremtų žmonių iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Lenkijos, Ukrainos ir Moldovos pavardės.

Lietuvos Šaulių Sąjunga trečiadienį minėdama Gedulo ir vilties dieną Lietuvos miestuose ir Europos Parlamente Strasbūre skaitys po Sibirą ir kitas vietas išblaškytų, už laisvę kovojusių tremtinių vardus bei pavardes. Kėdainiuose nuo 12 iki 20 val. tremtinių vardai ir pavardės bus skaitomos Knypavos Rinkos aikštėje (prieš miesto seniūniją ir Sodrą).

„Negalime jų pamiršti. Gyvų tų įvykių liudininkų vis mažėja, o istorinė atmintis turi būti gyva – reikia priminti apie trėmimus ir išvežtus žmones, apie Sąjūdžio įkūrimą, Sausio 13-ąją, kitas Lietuvai svarbias datas, ir gyvai pasakoti apie jų prasmę, – įsitikinęs Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. ltn. Linas Idzelis.

„Lietuvos gyventojų tremčių istorijos – tragiškos, ir niekas nenorėtų daugiau to patirti. Privalome gerbti mūsų tremtinius, prisiminti jų likimus, todėl man asmeniškai labai svarbu skaityti jų vardus ir pavardes Gedulo ir vilties dieną. Džiaugiuosi galėdama šiemet tai daryti Europos Parlamente – apie skaudžią mūsų praeitį turi žinoti visa Europa, visas pasaulis“, – sako LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės jaunoji šaulė Mantė Jomantaitė.

Lietuvoje tuo metu bus skelbiama visuotinė tylos minutė, prie kurios prisijungti gali kiekvienas norintis.

Primenama, kad 1941 m. birželio 14 d. Sovietų Sąjunga pradėjo masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į Sibirą. Sovietinių represijų laikotarpis Lietuvos gyventojams buvo itin negailestingas – per 11 metų iš Lietuvos ištremta daugiau nei 130 tūkst. žmonių, koncentracijos stovyklose įkalinta apie 150 tūkst. lietuvių.

Tradicine tapusi tremtinių vardų skaitymo akcija birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, šiemet rengiama jau aštuntąjį kartą. Pilietinė akcija „Atminties neištremsi“ keičia iki šiol „Ištark, išgirsk, išsaugok“ vardu žinomą iniciatyvą.

ELTA ir „Kėdainių mugės” inf.

(„K. m.” archyvo nuotr.)