60 Lietuvos savivaldybių patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose pietų miegas ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikams nebėra privalomas, teigiama ELTOS pranešime.

Dviejuose Kėdainių darželiuose nemiega visi vaikai

Kurie Kėdainių rajono darželiai yra pasirinkę nemigdyti vaikų, Kėdainių r. savivaldybė neatskleidžia.

„Atlikus Kėdainių miesto ir rajono vaikų darželių apklausą dėl pietų miego, išsiaiškinome, kad darželiuose pietų miegas nėra privalomas, – rašoma „Kėdainių mugei” savivaldybės atsiųstame Rasos Petrėtienės, Švietimo skyriaus vyriausios specialistės, atsakyme. – Miega tik tie vaikai, kuriems miegas yra fiziologiškai reikalingas. Tai labai individualus kiekvieno vaiko poreikis ir ugdymo įstaigose sprendžiamas individualiai su grupės mokytoju ar įstaigos vadovu.

Dažniausiai dienos poilsis vyksta atsigulus, užsiimant ramia veikla, pvz.: pasakos klausymu, relaksacinės muzikos klausymu, sensorinių prietaisų pagalba – šviesos formų stebėjimu ir pan.

Kai kuriose ugdymo įstaigose leidžiama poilsio metu tyliai vartyti knygutes, piešti, žaisti netrukdant miegantiems vaikams. Kai yra galimybė, nemiegantys vaikai išeina pasivaikščioti, išvedami į sporto ar aktų sales, laboratoriją, svetainę ir leidžiama jiems užsiimti ramia veikla prižiūrint suaugusiojo.

Grupės mokytojos kartu su tėvais nusprendžia kokį būdą pasirinkti ir kaip vaikus užimti pietų miego metu.

Visi pietų miego klausimai yra išsprendžiami, tik reikalinga komunikacija vaikų tėvelių su ugdymo įstaigos darbuotojais ir administracija.”

Tačiau daugiau informacijos pateikė skaitytoja komentare „Kėdainių mugės” feisbuke. Ji paskelbė viešą nuorodą į Kėdainių r. savivaldybės administracijos direktoriaus Gintauto Muzniko šių metų birželio 2 dieną pasirašytą raštą Šeimų asociacijos pirmininkui Viktorui Andrejevui.

Jame G. Muznikas teigia: „<…> Tarp lankančių ugdymo įstaigas ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų, penkiuose Kėdainių lopšeliuose-darželiuose turime dieną nemiegančių vaikų. Iš jų, dviejuose darželiuose nemiega visi
priešmokyklinio amžiaus vaikai, trijuose – yra po kelis nemiegančius vaikus. <…>”.

Duomenys – ne iš visų savivaldybių

ELTA, remdamasi iniciatyvinės grupės Poilsisdarzelyje.lt pranešimu žiniasklaidai, teigia, kad šalies savivaldybių administracijos nurodė kreiptis į jų atsakingą skyrių, jeigu tos savivaldybės darželių ugdytiniams, kurie jau yra išaugę pietų miegą, nėra užtikrinamos kitos poilsio formos.

Dauguma savivaldybių nurodė, kad organizuodamos dienos poilsį remiasi šiuo metu Lietuvoje galiojančia Higienos norma, kuri reglamentuoja, kad ilgiau nei 4 val. būnančiam ugdymo įstaigoje vaikui turi būti organizuojamas poilsis, o poilsis nebūtinai yra miegas.

Tuo metu dvylika jų pranešė ketinančios suteikti papildomų finansinių resursų etato daliai, patalpoms ar kitiems sprendimams, jeigu matys, kad darželiams iš turimų resursų nepavyksta organizuoti lankstaus poilsio.

Trečdalis savivaldybių išreiškė poziciją, kad problemą spręsti turėtų patys darželiai iš savo turimų resursų. 2023 metų pavasarį atlikta apklausa, kurią pildė 812 respondentų, parodė, kad dėl priverstinio guldymo vaikai kenčia beveik visose Lietuvos savivaldybėse.

Ar tikrai visose šalies savivaldybėse, kurių yra 60, darželinukai negula pietų miegelio, jei ELTA pranešime teigiama, kad apklausoje 9 savivaldybių (Alytaus, Ignalinos, Jurbarko, Molėtų, Pagėgių, Prienų, Rietavo, Varėnos ir Visagino rajono) darželinukų tėvai nepasisakė?

ELTA ir „Kėdainių mugės” inf.

(Asociatyvi nuotr.)