Po žinia, jog į Josvainių kultūros centrą atvyksta Oskaro Koršunovo teatras, norisi dėti ir šauktuką, ir klaustuką. Veikiau klaustuko net nereikia, nes į O. Koršunovo teatro spektaklį ,,Vestuvės“, atvyksiantį gruodžio 14-ąją ir gruodžio 15-ąją bilietai jau šluote iššluoti. Į klausimą, kaip pavyko pasikviesti tokio garsaus režisieriaus teatrą, Josvainių kultūros centro direktorė Renata Kalvaitė atsako: ,,Labai paprastai, žmogiškai“…

Josvainių kultūros centro direktorė Renata Kalvaitė. (Algimanto Barzdžiaus nuotr.)

Pirma pamatė, paskui pakvietė

,,Taip jau nutiko, kad gimtadienio proga gavau bilietus į spektaklį ,,Vestuvės“ Druskininkuose ir jose ,,sudalyvavau“, – apie mintį, gimusią dar vasarą pasakojo Josvainių kultūros centro vadovė. – Atkreipiau dėmesį, kad šio spektaklio ne itin sudėtingos dekoracijos. Tiesiog pagalvojau, kaip būtų smagu šį spektaklį pasikviesti į Josvainius.

O kodėl nepabandžius, visi mes žmonės. Juk ir jų tikslas – statyti spektaklius tam, kad juos parodytų žiūrovams. Susiradau Oskaro Koršunovo teatro, esančio Vilniuje, vadybininkę, jai paskambinau ir man atsakė, kad gruodžio 14 ir 15 dienos yra laisvos, todėl šiomis dienomis su spektakliu lyg ir galėtų atvykti“.

„Tikriausiai atvyksime”

Tačiau pirmiausia, anot direktorės, reikėjo padaryti namų darbus. Teko nufotografuoti salę, kad matytųsi, kaip ji išdėstyta, nurodyti techninius parametrus, buvo svarbus galimas žiūrovų skaičius. Juk kiekvienas teatras turi savo reikalavimus. Pateikus O. Koršunovo teatro prašomą informaciją, buvo gautas atsakymas: ,,Tikriausiai atvyksime“.

Dėmesys ir rajonuose gyvenančiųjų kultūrai

,,Labai maloniai bendravome su jų vadybininke Asta, tai labai profesionalus žmogus ir jie visi buvo labai geranoriškai nusiteikę – pripažino, kad jų tikslas parodyti visokią kultūrą ir ją skleisti ne tik didiesiems miestams, bet ir regionams, mažesniems miesteliams.

Toks jų požiūris nustebino ir labai patiko. Ir mums šauniai pavyko susitarti. Aišku, nerimo buvo.

Nors ir susitarėme, bet, kol nepamatai ,,aktyvuoto“ skelbimo, tol šimtu procentų nesi tikras. Iš tiesų, užmezgėme labai gražią bendrystę ir aš manau, kad Oskaro Koršunovo teatras pas mus apsilankys ne tik šį kartą“, – patikino Renata Kalvaitė.

Bilietai į spektaklį Josvainiuose – nuo 22 iki 24,30 Eur

O. Koršunovo spektaklį „Vestuvės” Josvainių kultūros centro direktorė pamatė rugpjūtį. O su teatru ji susisiekė rugsėjį ar spalį.

Suprantama, kad reikia derinti labai iš anksto, nes savo gastroles teatras yra suplanavęs ir iš anksto žino, kada kokį spektaklį išveža parodyti. Yra techninė grupė, kuri kartu važiuoja, su ja taip pat reikia derinti, nes labai svarbus ir jos darbo grafikas.

Teatro vadybininkė apgailestavusi, kad Lietuvos kultūros taryba mažiau finansuoja teatrą, nes bilietai žiūrovams galėtų būti ir pigesni. Juk tikslas – profesionalaus teatro sklaida. Bet yra kaip yra – situacija šiandien tokia.

Kas gali sau leisti, tas nuvažiuoja ir į Vilnių spektaklio pažiūrėti, tačiau norėta, kad pamatytų tie, kas negali nuvažiuoti. Nors bilietų kaina gal ir nėra labai didelė, be to, taikoma nuolaida senjorams, neįgaliesiems.

Vietoj vieno spektaklio – du, norėtų – ir trečio

Paklausta, ar buvo tartasi dėl vieno spektaklio, R. Kalvaitė atsako, kad planuotas buvo vienas spektaklis gruodžio 14-ąją, bet, kai paskelbus, per naktį neliko nė vieno bilieto, teatro vadybininkė tarsi pajuokavo, kad gal ne tą nuorodą įkėlė.

Paaiškėjus, kad iš tiesų bilietai į spektaklį šluote iššluoti, O. Koršunovo teatro vadybininkė lyg tarp kitko pranešė, kad yra dar viena laisva diena – gruodžio 15-oji. ,,Gal jūs norite spektaklio ir šią dieną?“ – pasiūlė ji.

,,Žinoma, kad norėtume, sutikau net negalvodama,“ – pasakojo Josvainių kultūros direktorė, pridūrusi, kad ir dekoracijų nereikės iš naujo statyti, tik aktoriams reikės grįžti į namus ir kitą dieną vėl į Josvainius atvažiuoti.

Be to, buvo pyktelėjusių žmonių, kurie nespėjo įsigyti bilietų į pirmąjį spektaklį, todėl labai pasisekė, kad atsirado galimybė sulaukti ir antrojo spektaklio.

Pranešus apie gruodžio 15-osios spektaklį, greit nebeliko vietų ir šį. Galbūt atsiras papildomų bilietų, nes žadėta pasiūlyti pristatomų kėdžių.

,,Jei paaiškėtų, kad teatras turi dar laisvų dienų, gal žiūrovų susirinktų ir trečiam spektakliui?“ – klausiu. Josvainių kultūros centro direktorė patikino mananti taip pat.

,,Gal bilietai nebūtų nupirkti per naktį, antram spektakliui užtruko porą dienų, bet manau, užpildytume salę tikrai, – teigė pašnekovė, – Josvainių kultūros centre – tik 250 žiūrovams skirtų vietų. Salės, kur rodomi O. Koršunovo spektakliai, talpina 500, 700, 1000, gal ir daugiau žiūrovų.

Josvainiškiai jau sako, kad savi nespėjo nusipirkti bilietų, tačiau bilietų pardavimo sistema yra bendra ir ją mato visi. Mes negalime cenzūruoti, kad ją matytų tik mūsų žmonės.“

Kodėl nevažiuojama į rajonus?

Pasak Josvainių kultūros centro direktorės, iš tiesų, išvežamų, gastrolėms skirtų spektaklių pastatoma nedaug. Bet yra tokių, kuriuos galima su visomis dekoracijomis, leidžiant techninėms galimybėms išvežti ir parodyti ypač mažesnėse scenose, išlaikant tokią pačią kokybę ir profesionalumą.

,,Kodėl teatrai nevažiuoja į rajonus? Pirmiausia dėl to, kad yra per mažos žiūrovų salės, o antra – techninės galimybės. Jiems reikia labai daug ką papildomai vežtis, nes mes išpildyti visų techninių poreikių negalime. Būna, kad scena kartais netinka – tai per siaura, tai vėl kas nors. Ne visi spektakliai gali būti išvežamieji.

Norint parodyti spektaklį su visomis dekoracijomis ir rekvizitais, tektų dviem dienom atvažiuoti gerokai anksčiau ir viską montuoti. Esame ir tokių spektaklių turėję.

Labai norisi vietiniams žmonėms, rajono gyventojams pasiūlyti kažką ypatingo, kad jiems nereikėtų niekur važiuoti, bet susiduriame su jau minėta problema, kad išvežamų spektaklių nėra daug.

Po Kėdainių kultūros centro renovacijos gal daugiau profesionalių teatrų atvažiuos. Į Akademijos kultūros centrą jau dabar atvažiuoja profesionalūs teatrai, kurie rodo spektaklius. Manau, kad rajono žiūrovas, jeigu nori, tikrai turi kur nuvykti,“ – patikino pašnekovė.

Dar bus garsenybių

Pasidomėjus, kokių neeilinių pasirodymų ar garsių žmonių Josvainių kultūros centre galima bus išvysti po Naujųjų metų, R. Kalvaitė teigia, kad kitais metais laukia Josvainių jubiliejus – 640 metai, o ta proga numatyta miestelio šventė. Kažkas neeilinio tikrai bus. Tačiau pirmiausia reikia sulaukti projektų, jų finansavimo. Aišku, kažkas jau yra užsakyta, suplanuota, bet, kol nėra biudžeto, sunku tiksliai kažką planuoti.

,,Kokių renginių Josvainiuose galima tikėtis dar šiais metais?“ – klausiu pašnekovės.

,,Su profesionalaus teatro spektakliu ,,Vestuvės“ planuojame labai gražiai pabaigti šiuos metus. Kitais metais, Vasario 16-osios proga į Josvainių kultūros centrą pakviestas koncertuoti estrados princu vadinamas Rytis Cicinas, todėl galima tikėtis labai nuotaikingo koncerto,“ – pagarsino Renata.

Renginių netrūko

Paprašyta išskirti šiemet josvainiškių susidomėjimo sulaukusius renginius, direktorė vardina gražią partnerystę su Panevėžio lėlių vežimo teatru, vasarą atvežusiu spektaklį vaikams už simbolinį 1 euro mokestį žiūrovui. Buvo atvykęs Kauno valstybinio lėlių teatro spektaklis ,,Žalias žalias obuoliukas“. Alytaus miesto teatras parodė Česlovo Milošo festivaliui skirtą spektaklį.

Gruodžio 6-ąją, pagal projekte numatytą veiklą, Savanorių dienos proga, savanoriams buvo surengta pramoginė-pažintinė išvyka į Kauną, aplankant šventines egles, pabėgimo kambarius. Jaunimui tai buvo padėka – paskatinimas už pagalbą savanoriaujant Josvainių kultūros centro veiklose. Tai buvo ypatinga Josvainių Atviros jaunimo erdvės projekto veikla.

Puikus ir kūrybingas Josvainių kultūros centro kolektyvas. (Algimanto Barzdžiaus nuotr.)

Laukia Kalėdų eglės įžiebimas

Gruodžio 13-ąją Josvainiuose vyks Kalėdų eglės įžiebimo šventė.

Prieš daugiau nei 15 metų Josvainių seniūnijoje įsikūrusi UAB ,,Laufriza“ remia eglutės įžiebimo šventę – padovanoja visiems vaikams saldainių. Nuo seno Josvainiuose yra tradicija per Kalėdų eglutės įžiebimą, visus vaikus apdalinti maišeliais saldainių. Ši įmonė nepamiršo vaikų ir per sunkmetį, ir per pandemiją. Tų saldainių vaikai labai laukia.

Eglės įžiebimo metu kultūros centro fojė vyks programa mažiesiems – svečiuosis Burbulų dėdė.

,,Tai ne tik mūsų vienų šventė. Josvainių seniūnija labai gražiai papuošia gyvą eglutę.

Gražiai prisideda ir Josvainių bendruomenės centras. Prieš įžiebimo šventę kepa sausainius, meduolius. Karšta arbata ir šiais kepiniais vaišina atėjusius prie eglutės.

Moterų klubas ,,Aušra“ tradiciškai vykdo akciją ,,Maltiečių sriuba“, kuria kviečiame prisijungti ir paaukoti seneliams. Būtent šios šventės metu su šiomis bendruomenėmis bendradarbiaujame ir susiburiame jau daug metų.”

18 val. renginys vyks kultūros centre, o apie 19 val. bus įžiebta Kalėdų eglutė. Tradiciškai atvyks pasveikinti Josvainių gimnazijos direktorius. Šiemet prisijungia ir VšĮ ,,Miesto rainiukai“ – jų aukų dėžutė, skirta beglobėms katėms atkeliaus ir į Josvainius, kas norės, galės paremti ir jų veiklą.