Užimtumo tarnyba (UŽT) praneša, kad 2023 m. ūkio sektoriuose darbo paklausa buvo gana stabili. Savo ruožtu Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovai pažymi, kad 2024 m. tikėtina mažesnė darbuotojų samda.

Didžiausius nedarbo rodiklius šių metų pradžioje fiksavusios savivaldybės tikina pastebinčios, kad nedarbą lemia ne tik darbo vietų stoka, anot jų, didelę reikšmę turi ir žmonių įpročiai.

Nedarbas Kėdainiuose

Užimtumo tarnybos duomenimis, šių metų kovo 1 d. Kėdainiuose buvo 2 957 bedarbiai. Vien per vasarį Kėdainiuose jų užregistruota – 415.

Nedarbo lygis Kėdainių rajone – 10,4 procento nuo visų darbingo amžiaus rajono gyventojų skaičiaus. Šalies vidurkis – 9,3 proc., Kauno apskrityje nedarbas – 9,7 proc.

Kur didžiausias, o kur – mažiausias nedarbas

UŽT praneša, kad mažiausias nedarbas šių metų pradžioje fiksuotas Neringos (4 proc.), Klaipėdos r. (5,9 proc.), Skuodo r. (6,9 proc.) bei Birštono (po 7,1 proc.) savivaldybėse.

Didžiausias – Kalvarijos (13,8 proc.), Ignalinos r. (13 proc.), Biržų r. ir Šalčininkų r. (po 11,7 proc.).

2023 metais nedarbas augo Pagėgių (1,8 proc. punkto), Plungės r. ir Šilalės r. (po 1,4 proc. punkto), Šalčininkų r. (1,3 proc. punkto) ir Radviliškio r. bei Lazdijų r. (po 1,2 proc. punkto) savivaldybėse.

Nedarbas labiausiai mažėjo Druskininkuose (-1,3 proc. punkto), Rokiškio r. (-1 proc. punktu), Akmenės r. ir Palangos m. (po -0,9 proc. punkto), Raseinių r. ir Trakų r. (po -0,8 proc. punkto).

Tikėtinas ilgalaikių bedarbių skaičiaus augimas

SAM teigimu, neapibrėžtumas vidaus ir eksporto rinkose, besitęsiantis karas Ukrainoje, augančios palūkanos, pristabdomi ar atidedami įmonių plėtros planai gali nulemti mažesnę darbuotojų samdą 2024-iais.

Ilgėjant darbo paieškos laikui, tikėtinas ilgalaikių bedarbių skaičiaus augimas.

Vis dėlto, kaip ir ankstesniais metais, tęsis konkurencija dėl kai kurių profesijų darbuotojų stygiaus rinkoje.

Taip pat, anot SADM specialistų, išlieka regioninių skirtumų, didėja atskirtis tarp aukščiausio ir žemiausio nedarbo teritorijų. Lyginant su praėjusių metų pradžia,

2024 m. sausio 1 d. registruotas nedarbas didėjo 38, mažėjo 16 savivaldybių, 6 – nepakito.

„Išlieka didelė nekvalifikuotų bedarbių dalis. Kas trečias registruotas bedarbis (35,5 proc.) neturi profesinio pasirengimo. Daugiau kaip pusė nekvalifikuotų bedarbių yra jaunesni nei 25 m. amžiaus. Nekvalifikuotam darbui laisvų darbo vietų registruota mažiau nei tokį darbą norinčių dirbti asmenų, tad kvalifikacijos neturėjimas – viena iš priežasčių, kodėl nekvalifikuotiems asmenims sunku įsidarbinti“, – pažymi SADM specialistai.

Vidutinė nedarbo išmoka – žemesnė už skurdo rizikos ribą

Savo ruožtu „Sodra“ iniciatyvai „Tvari Lietuva“ pateikė duomenis apie nedarbo išmokas 2023 m. laikotarpiu. Anot specialistų, jas gavo 76,6 tūkst. žmonių, o vidutinė nedarbo išmoka pernai siekė 503 EUR.

Vidutinė nedarbo išmoka 2023 m. gruodį buvo 529 EUR.

Gruodžio mėnesio duomenimis, didžiausias išmokas – vidutiniškai 580 EUR – gavo 30–40 m. asmenys.

Mažiausios nedarbo išmokos – 334 EUR dydžio – pasiekė gavėjus iki 20 m. amžiaus.

ELTA primena, kad skurdo rizikos riba 2023 m. vienam žmogui buvo 566 EUR, namų ūkiui, susidedančiam iš dviejų suaugusių asmenų ir dviejų vaikų iki 14 m. – 1 188 EUR.

„Kėdainių mugės” ir ELTA inf.

(„K. m.” archyvo nuotr.)

Panašios naujienos