Jau netrukus visoje Lietuvoje bus minimos Visų Šventųjų ir Vėlinių šventės. Jų metu artimųjų kapus lankys tūkstančiai šalies gyventojų, kartu su savimi pasiimsiantys ir galybę gėlių bei žvakių. Tam, kad šventinė ramybė nebūtų drumsčiama, rekomenduojama jau dabar pasirūpinti reikalingomis priemonėmis, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Tendencijos rodo, kad metų pradžioje stipriai išaugusi infliacija paveikė daugelio prekių, tarp jų – ir skirtų Vėlinėms, kainas. Tačiau mūsų prekybos tinklui jas pavyko išlaikyti panašias į pernykštes, o kai kurių – net ir mažėjo“, – teigia „Lidl Lietuva“ rinkodaros departamento vadovė Kristina Mažeikytė.
Ekspertai dalijasi penkiais patarimais, kaip ne tik tinkamai ir laiku pasiruošti artėjančioms Vėlinėms, bet ir padaryti tai pigiai bei sumaniai.
1. Sudarykite pasirengimo Vėlinėms planą. Tiek ruošiantis asmeninėms šventėms, tiek ir Vėlinėms, pravartu sudaryti pasirengimo planą. Jame numatykite ne tik vietas, kurias ketinate aplankyti, bet ir konkrečias prekes, kurias įsigysite, bei jų kiekį.
Taip pat pasitarkite su artimaisiais, kas už ką bus atsakingas Vėlinių laikotarpiu – taip ne tik mažiau užsikrausite naštos, bet ir pasirūpinsite tuo, kad visi šeimos nariai būtų įtraukti į bendrą veiklą.
Vadovaujantis parengtu planu, taip pat sugaišite mažiau laiko ieškodami reikalingų prekių. Be to, sutaupysite pinigų – išvengsite impulsyvių pirkinių, kurie gali suryti nemažą dalį jūsų biudžeto.
2. Įsigykite tik tai, ko reikia, ir tam rinkitės prekybos centrus. Gėlės, kapų žvakės, degtukai, kapų priežiūros įrankiai – viso to ir dar daugiau gali prireikti per artimiausias dienas. Įvertinkite, kiek gėlių ar kitų įrankių prireiks ir kur visą tai galite rasti. Šiuo laikotarpiu itin gerų pasiūlymų gėlėms, kapų žvakėms ir kitoms prekėms galima rasti prekybos centruose: ten parduodamos prekės – ne tik kokybiškos, bet ir už neretai mažesnę kainą. Be to, viską įsigiję vienoje vietoje, sutaupysite ir laiko, ir lėšų kurui.
Atminkite, kad tiek per Kalėdas, tiek ir per Vėlines, ką nors perkant paskutinę akimirką, pavyzdžiui, jau atvykus į kapines ir renkantis iš prekybininkų prie jų, sumokėsite gerokai brangiau.
3. Renkantis žvakes, pirmenybę teikite tvarumui. Atvykus į prekybos centrą, nuo kapų žvakių gausos gali net akys raibti. Tačiau patariama įsivertinti ne tik žvakės grožį, bet ir jos tvarumą.
Stiklinės žvakės su į jas įlietu parafinu – ir puošnios, ir dega gražiai. Be to, jų kainos – itin draugiškos. Tačiau dar geresnis pasirinkimas – stiklinės žvakės, į kurias įstatomas plastikinis žvakės įdėklas. Tokias žvakes galima naudoti ne vienerius metus, keičiant tik sudegusį įdėklą. Jame esantis parafinas išdega visiškai, o patį įdėklą lengva perdirbti.
4. Atkreipkite į žymėjimą ant gėlių vazonų ir pakuočių. Į prekių vežimėlį įsidėjus žvakių, metas išsirinkti ir gėles, kuriomis papuošite kapus. Jas dažniausiai renkamės pagal žiedų gausą ir spalviškumą, bet reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kaip jos turi būti auginamos lauke.
Prieš Vėlines kapai gausiai puošiami chrizantemomis, viržiais, taip pat kalocefalais. Visi šie augalai – tinkami auginti lauke, mėgsta tiek saulę, tiek ir dalinį pavėsį, o ir laistyti juos reikia saikingai. Jei ruduo – pakankamai lietingas, net ir patiems laistyti nereikės. Tereikės tik pasirūpinti jais artėjant žiemai.
5. Skirkite dėmesio gėlėms ir po Vėlinių. Žinoma, Vėlinės, kaip ir visos kitos šventės, prasideda ir baigiasi, tačiau žvakės ir gėlės ant kapų bus dar ne vieną dieną. Išdegusias žvakes patariama surinkti, o jų pakuotes – perdirbti, išmetant jas į atitinkamus atliekų rūšiavimo konteinerius. Jei prie kapinių tokių nėra, tuščias žvakes pasiimkite su savimi ir išmeskite į artimiausią rūšiavimo konteinerį.
Tuo metu kapus puošiančioms gėlėms reikėtų skirti daugiau dėmesio. Jei pasodinote vienmetes chrizantemas ar kitas tokio tipo gėles, jos gali žydėti iki pat pirmųjų šalnų. Gėlėms nužydėjus, jas rekomenduojama iškasti iš dirvožemio.
Jei kapus puošia daugiamečiai augalai, artėjant šalnoms, verta juos apdengti daržo ar kito tipo plėvele. Krūmokšnius ar kitus panašius augalus kapavietėje rekomenduojama palikti per visą žiemą, kai nužydėjusių daugiamečių gėlių kelmus patariama iškasti iš žemės ir leisti jiems peržiemoti šiltesnėje vietoje.
Patartina gėlių šakniastiebius perkelti į medines ar plastikines dėžutes su daugybe skylučių, kad būtų palaikoma tinkama ventiliacija. Augalus rekomenduojama laikyti vėsioje, iki 6 laipsnių šilumos siekiančioje temperatūroje – tam puikiai tiks namų rūsys, garažas, nešildomas sandėliukas. Kol augalai žiemoja, patariama retkarčiais sudrėkinti aplink šakniastiebius esančias žemes.
Artėjant Vėlinėms taip pat galite pasiruošti kitų metų pavasariui, į kapų žemę pasodinę hiacintų ir kitų gėlių svogūnėlius. Svogūnines gėles geriausia sodinti rugsėjį, tačiau jos gali spėti sudygti ir dabar, iki pirmųjų rimtesnių šalnų. Tai padarius, žemę patariama patręšti organinėmis trąšomis, ir jei viską tinkamai atlikote, o svogūnėliai sėkmingai peržiemojo, jau ankstyvą pavasarį džiaugsitės žydinčiais narcizais ir kitomis pavasariškomis gėlėmis.
Šaltinis: pranešimas žiniasklaidai
(Viršelio nuotr. – Rolano Valionio)