Artėja atšalimas. Ar nepamiršote pakeisti savo transporto priemonės padangų? Ugniagesių gelbėtojų patirtis rodo, kad skaudžių avarijų o dažniausia jų priežastis – netinkamos padangos. Slidžiuose kelio ruožuose automobiliai atsitrenkia į priešais atvažiuojančius automobilius arba nuslysta nuo kelio. 

Bet ir vairuodami transporto priemonę su žieminėmis padangomis:

SUMAŽINKITE GREITĮ. Greitį pasirinkite pagal oro sąlygas, nepasikliaukite vairavimo patirtimi, nes niekad negalite būti tikri dėl kitų eismo dalyvių. Jei bijote pavėluoti – išvažiuokite anksčiau. 

LAIKYKITĖS SAUGAUS ATSTUMO. Esant slidžiai kelio dangai automobilio stabdymo kelias pailgėja du, o kartais net tris kartus. Išlaikytas saugus atstumas iki priešais važiuojančios mašinos suteiks daugiau laiko reaguoti ir daugiau erdvės manevruoti, jei priekyje netikėtai atsiras kliūtis ar mašinų srautas ims stabdyti.

VENKITE STAIGIŲ JUDESIŲ. Vienas staigus judesys – ir neatsargiai pasukęs vairą galite akimirksniu atsidurti griovyje. Prieš posūkį reikia sumažinti greitį ir įjungti žemesnę pavarą. Posūkius bandykite įveikti mažesniu spinduliu ir pastoviu greičiu.

STABDYKITE KOMBINUOTU BŪDU. Atkreipkite dėmesį ne tik į akceleratorių ir vairą, bet ir į stabdžių pedalą. Daugumoje automobilių dabar įdiegta ABS sistema, neleidžianti ratams užsiblokuoti stabdant, o automobiliui tapti nevaldomam. Ratai toliau sukasi ir leidžia kontroliuoti situaciją. Jei jūsų automobilyje nėra ABS sistemos, tai koja stabdžių pedalą reikia spustelėti staigiais ir trumpais judesiais. Esant plikšalai, daugelis patyrusių vairuotojų pataria stabdyti varikliu. Laipsniškai perjungiant pavaras žemyn, automobilis lėtės, tačiau taip galima stabdyti tik kai atstumas iki kliūties pakankamas. Tačiau reikia nepamiršti, kad tokiu būdu stabdant automobilį gali sumėtyti. Todėl perjungdami penktą pavarą į trečią sušvelninkite pavaros jungimo momentą užlaikydami sankabą. Patyrę vairuotojai tokiais atvejais trumpai nuspaudžia akceleratorių išmynę sankabą. Kombinuotai stabdydami pedalu ir varikliu, sustabdysite automobilį sklandžiai ir saugiai.

STEBĖKITE, KAD AUTOMOBILIO NESUMĖTYTŲ. Jei automobilis slysta, svarbiausia nepanikuoti. Reikia reaguoti greitai bei tolygiai ir vairą pasukti nekeičiant jo pozicijos į sumėtymo pusę – per didelis ratų posūkio kampas gali sumėtyti automobilio galą į priešingą pusę. Galiniais ratais varomi automobiliai kur kas labiau sumėtomi, tad važiuojant tokia mašina reikia staiga atleisti akceleratorių ir vairą pasukti į automobilio sumėtymo pusę. Priekiu varomų automobilių atveju visi veiksmai tokie patys, bet akceleratoriaus pedalas turi būti nuspaustas. Po to reikia staigiai atleisti akceleratorių ir atstatyti priekinių ratų padėtį pagal vairavimo kryptį.

ATKREIPKITE DĖMESĮ Į PAVOJINGUS KELIO RUOŽUS. Pavojingi kelio ruožai žiemą yra tie, kur automobiliai stoja ir greitėja – sankryžos, išvažiavimai į pagrindinį kelią, transporto stotelės, vietos, kur kelias kertasi su šalutiniais keliais. Užmiesčio keliuose slidūs ruožai pasitaiko miško proskynose ir už jų. 

UŽMIRŠKITE LAISVĄ PAVARĄ. Riedėjimas laisva pavara galimas tik sausu oru. 

NUSIVALYKITE AUTOMOBILĮ IR STIKLUS, kad gerai matytumėte kelią, kad pusnis nuo stogo stabdant nenučiuožtų ant variklio dangčio ar ant iš paskos važiuojančio automobilio priekinio stiklo.

GALVOKITE GALVA. Važiavimas žiemą neturėtų kelti streso. Jeigu pajutote, kad po pirmos plikšalos nebesinori sėsti prie vairo, statykite automobilį į garažą iki pavasario ir nekelkite pavojaus aplinkiniams.

AUŠINIMO IR LANGŲ PLOVIMO SKYSČIAI. Nepamirškite užpildyti langų apiplovimo bakelio neužšąlančiu skysčiu.   

PASITIKRINKITE AKUMULIATORIŲ. Papildomai jį pakraukite. Taip pat patikrinkite generatoriaus būklę, kokią srovę jis generuoja užvedimo momentu. Atkreipkite dėmesį į generatoriaus šepetėlių ir guolių būklę.

Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos inf.

Panašios naujienos