Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos vaikų ir jaunimo skyriuje atidaryta penktoji projekto „Šeimos stebuklas” paroda. Kėdainiečiai kviečiami užsukti į biblioteką susipažinti su dar septyniomis darniomis kraštiečių šeimomis.

Regina ir Antanas Bliūdžiai. Ramus pokalbis apie praėjusios dienos darbus, apie rytdienos planus, apie tai, ką kuris šiandien kalbėjosi su vaikais. Šiandien jų namuose ramioje Josvainių gatvelėje ramu, o prieš dešimtmetį būta gerokai daugiau šurmulio – čia užaugo ir iki studijų universitetuose gyveno trys vaikai: Mindaugas, Jovita ir Justinas. Mindaugas ir Jovita gyvena Kaune, Justinas – Vilniuje. Tėvai džiaugiasi, kad vaikai sukūrę šeimas, patys tvarkingai kuria gyvenimus. Vyriausias sūnus Mindaugas seka tėvų pėdomis – taip pat augina tris vaikus, Jovita turi dvi atžalas,  jaunėlis neseniai vedęs, jo namuose kol kas viena dukrytė krykštauja.

Ingrida ir Darius Ridikai gyvenana Tiskūnuose. Šeimos stebuklą kuria globojamiems vaikams. „Galėtume gyventi ramiai, bet norėjosi iššūkio“, – sako jie. Priimtas iššūkis suteikė vertingiausią atlygį – sustiprino ir suvienijo šeimą. Tad argi ne tiesa, kad šeimos stebuklą kuriame patys? Prieš trejus metus Ingrida ir Darius apsisprendė tapti budinčiais globotojais – žmonėmis, pasirengusiais į savo namus ir šeimą, kaip į laikiną stotelę, priimti į krizę patekusius vaikus, kol jie sugrįš pas savo tėvus arba jiems bus surasti nuolatiniai globėjai ar įtėviai. Taigi jų namuose dabar šurmuliuoja būrelis vaikų. O nuolatinėje globoje auga du berniukai – broliai. Dar anksčiau Ingrida yra užauginusi ir į savarankišką gyvenimą išleidusi globojamą mergaitę.

Irena Stauskienė. Jos namuose Beinaičiuose skamba penkių vaikų balsai. Toks šurmulys trunka jau pusantrų metų. Nuolatiniai šių namų gyventojai yra trys: Irena ir jos vaikai Erlandas ir Liepa. Vaikai ją vadina mama, vienas kitą sese ir broliu, nors kraujo ryšio tarp jų nėra. Vis tik emocinis, meilės ryšys šiuo atveju ne mažiau svarbus. Irena su vyru (dabar jų santuoka nutrūkusi) savo biologinių vaikų neturėjo, tad nutarė paimti globoti mergaitę. Tuo metu mergaitės nebuvo, jie paėmė globoti dvejų metukų dar neturintį Erlandą. O po kurio laiko jiems pasiūlė globoti mergytę, taip namuose atsirado Liepa.

Gražina ir Stanislavas Jedemskiai. Pagarba, tolerancija, laisvė būti tokiu, kokiu nori ir užsiimti tuo, kas malonu – tvirčiausi saitai, rišantys šeimą. Kalbėtis apie šeimą teko tik su Gražina. „Gavau įgaliojimus sakyti visą tiesą“, – linksmai nusijuokia moteris, paaiškinusi, kad Stanislavas yra labai kuklus žmogus, nemėgstantis būti dėmesio centre. „Jis labai tolerantiškas, susitaiko su mano visomis veiklomis, džiaugiasi pasiekimais, domisi, kaip sekėsi, kaip praėjo mano vestas renginys, paskaita ar kelionė. Smagu, kai namuose yra palaikymas, kai yra su kuo ir apie ką kalbėti. Stasys labai apsiskaitęs, labai daug žino, tik jis nenori viešumos“, – su pagarba apie savo vyrą pasakoja Gražina.

Jurgitos ir Ramūno Špokai. Kiekvienas susitikimas su projekte „Šeimos stebuklas“ dalyvaujančiomis šeimomis naujomis spalvomis papildo daugiasluoksnį sėkmingos santuokos ir šeimos gyvenimo paveikslą. Šeima – tai kūryba, nuolatinė ir sąmoninga. Tuo įtikino pokalbis su Josvainių seniūnijoje gyvenančia šeima, kurioje auga penkios mergaitės – Kotryna, Erika, Liveta, Viktorija ir Gabrielė. Šeimos gyvenimas sukasi tarsi kaleidoskopas. Jurgita, garsėjanti kaip talentinga proginių ir kitokių rūbų siuvėja, šiuo metu daugiau laiko skiria mažiausios mergaitės priežiūrai, sukasi po erdvius ir šviesius šeimos namus, rūpinasi visų mergaičių gerove. Ramūnas – darbštus ūkininkas, javų augintojas, didelę metų dalį paskendęs darbuose, tačiau visuomet randantis laiko šeimai. Tai liudija gražiausių šeimos akimirkų nuotraukų galerija, laimingos ir mylinčios vyro bei žmonos, mergaičių akys. Namuose vyrauja atvirumo, pagarbos ir pasitikėjimo vienas kitu atmosfera. Veikli šeima spėja atsidurti ir bendruomenės įvykių, švenčių sūkuryje.

Eglė ir Ernestas Skirkai. „Niekur neieškojom jokios papildomos paramos, suprantam, kad savo vaikus išlaikyti turim patys“, –  neabejoja jauni tėvai. Vyriausia Liepa – Krakių gimnazijos pirmokė, jai aštuoneri metai, Danieliui ir Dominykui beveik šešeri, jaunėliui Antanui ketveri. Amžiaus skirtumas tarp Danieliaus ir Dominyko – vos keturiolika minučių. Jie dvyniai, bet labai skirtingi ir išore, ir pomėgiais. Amžiaus skirtumas tarp visų vaikų nedidelis, tad jiems gera bendrauti, sutampa pomėgiai.

Dalia ir Linas Vilčinskai. Du pedagogai – pradinukų mokytojas Linas ir muzikos mokytoja Dalia– augina tris vaikus: studentus Emiliją ir Jokūbą bei jaunėlę dar mokinukę Augustę. Emilija Anglijoje studijuoja renginių vadybą, o trimis metais jaunesnis Jokūbas – Kaune ekonomiką. „Vyresnieji vaikai nuo mažens labai gražiai bendrauja, – džiaugiasi mama Dalia. –  Jie visada turi daug kalbos, bendrų temų, yra labai artimi. Mums ne viską pasisako (gal ir neprivalom visko žinoti), turi savo paslapčių.“ Jaunėlė Augustė – ypatingas vaikas. Ji turi sveikatos bėdų, tačiau yra labai draugiška, džiaugsminga, gera. Dalia pabrėžia, kad jų šeima turi įvairių tradicinių ritualų.

Šaltinis ir nuotr.: Kėdainių r. savivaldybė