Ketvirtadienį mirė buvęs NASA astronautas Karolis Josephas Bobko, turėjęs lietuviškų šaknų, vakar vakare pranešė portalas LRT.lt.

K. Bobko du kartus – 2011 ir 2015 m. – yra viešėjęs Kėdainiuose. Jo seneliai buvo išeiviai iš Kėdainių rajono, yra čia likusių jo giminių. 2015 metais astronautas Kėdainių rajono savivaldybėje susitiko su rajono vadovais.

Apie su Kėdainių kraštu sąsajų turėjusio astronauto mirtį socialiniame tinkle „X“ (anksčiau „Twitter“) pranešė Kosmoso tyrinėtojų asociacija. Jis ėjo 86-us metus.

„Mano protėviai kilę iš Kėdainių (Gineitų kaimo). Seneliai iš mamos pusės emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas XX a. pradžioje. Dauguma mano pusseserių ir pusbrolių gyvena Kėdainių rajone. Daugiau apie juos sužinojau savo pirmosios kelionės į Lietuvą metu 2011 m., kai buvau pakviestas skaityti pranešimą konferencijoje „Space Economy in the Multipolar World“, – 2015 metais portalui 15min.lt yra sakęs astronautas. – Tuomet manęs daug klausinėjo apie prosenelius. Bet aš beveik nieko nežinojau. Todėl konferencijos organizatoriai pasidomėjo mano giminės medžiu ir padėjo rasti giminaičių. Mano mama – jauniausias vaikas šeimoje, o jos tėvai mirė, kai ji buvo dar maža, tad apie Lietuvą namuose beveik nekalbėdavom.”

Su žmona Diana ir dukra Ana Lietuvoje viešėjęs K. J. Bobko lankėsi Apytalaukio bažnyčioje, kurioje susituokė jo seneliai, vylėsi surasti prosenelių kapus. Tačiau nustatyti, kur jie palaidoti, buvę kebloka. Apytalaukio kapinaitėse nemažai kapų, kuriuose palaidotos Sagatės ar Sagačių šeimos.

K. J. Bobko pavyko rasti informacijos, kad jo seneliai Mykolas Sagatis ir Petronėlė Gineitaitė 1889 metais susituokė Apytalaukio parapijos bažnyčioje. Vėliau jų šeima išvyko į JAV.

Trumpa K. J. Bobko dosjė

1955 metais K.J.Bobko baigė Bruklino technikos universitetą, o 1959-aisiais – JAV Karinių oro pajėgų akademiją.

1959 metais po apmokymų tapo karo lakūnu.

Nuo 1961 iki 1965 metų skraidė lėktuvais F-100, F-104, T-104, T-33, T-38. Ore išbuvo apie 6 tūkst. valandų.

1966 metais K.J.Bobko baigė Aeronautikos pilotų bandytojų mokyklą, pradėjo tarnybą NASA (Nacionalinėje aeronautikos ir kosmoso administracijoje).

1983 metų balandžio mėnesį į kosmosą skrido erdvėlaiviu „Challanger STS-6“, buvo jo pilotas. Skrydžio trukmė – 120 valandų.

1985 metais balandį pulkininkas K.J.Bobko vadovavo erdvėlaiviui „Discovery STS-51D“. Misijos tikslas – paleisti du ryšių palydovus bei atlikti daugybę mokslinių tyrimų. Vienas palydovų nefunkcionavo, tad astronautams teko prie jo grįžti ir naudojat mechaninę „ranką“ jį pataisyti. Skrydis truko ilgiau nei planuota – 168 valandas.

1985 metų spalį lietuvių kilmės astronautas vadovavo į kosmosą pakilusiam erdvėlaiviui „Atlantis STS-51J“. Skrydis truko 98 valandas.

1988 metais pulkininkas K.J.Bobko išėjo į atsargą. Šiuo metu jis dirba vienoje įmonių, pagal NASA užsakymus kuriančiai ir tiriančiai treniruoklius, naudojamus kosminėms programoms įgyvendinti.

Šaltiniai: LRT, 15min.lt ir Kėdainių r. savivaldybė

Viršelio nuotr. iš LRT.lt: Karolis Bobko ( J. Kalinsko / BNS nuotr.)

Panašios naujienos