Mokslo metų pradžia buvo įtempta ne tik mokykloms, bet ir mokinių maitinimo paslaugų teikėjams. Reikėjo sparčiai prisitaikyti prie naujų reikalavimų dėl COVID-19 situacijos, atsisakyti jau pradėto diegti ir palankiai vertinto švediško stalo principo, be to – pirmą kartą nemokamai pradėti maitinti visus pirmokus.

Karantinas palietė stipriai

Kaip teigė Kėdainių ir kitų rajonų mokinius maitinančios įmonės VšĮ „Bruneros“ atstovai, juos stipriai palietė pirmasis karantino laikotarpis pavasario pradžioje. „Kai moksleiviai buvo mokomi nuotoliniu būdu, buvome priversti savo įmonės darbuotojus leisti į prastovas, pasirūpinti likusiomis žaliavomis, produktais. Vyriausybei priėmus sprendimą socialiai remtiniems vaikams teikti sausus  maisto davinius, jų sudėtį derinome su savivaldybe, o pristatymo grafikus – su mokyklų bendruomenėmis. Galime tik pasidžiaugti, kad konstruktyvus bendradarbiavimas užtikrino, jog vaikus laiku pasiektų saugiai, laikantis visų higienos ir su COVID-19 susijusių reikalavimų, supakuoti sauso maisto daviniai“, – teigė Silva Petrikauskienė, VšĮ „Bruneros“ Marketingo skyriaus vadovė.

Valgyklose – daugiau reikalavimų

Prasidėjus mokslo metams papildomų rūpesčių dėl COVID-19 situacijos taip pat yra. Visose mokyklose  reguliuojami moksleivių srautai, į valgyklas – taip pat. Pasak VšĮ „Bruneros“ Kėdainių rajono skyriaus vadovės Vitalijos Masevičienės, mokyklų valgyklose pagal galimybes perstumdyti stalai, kad būtų išlaikyti tinkami atstumai tarp sėdinčių moksleivių, kas metrą sužymėti atstumai prie patiekalų išdavimo linijos, iškabinta informacija, kaip elgtis valgykloje. Nuolat dezinfekuojami visi paviršiai, stalai, durų rankenos. Valgyklos darbuotojos aprūpintos vienkartinėmis pirštinėmis, kaukėmis, dezinfekcinėmis medžiagomis, supažindintos su higienos reikalavimais, susijusiais su COVID-19 situacija.

Pasak VšĮ „Bruneros“ Kėdainių rajono skyriaus vadovės Vitalijos Masevičienės, mokyklų valgyklose laikomasi visų su COVID-19 situacija susijusių reikalavimų.

Padeda mokytojai ir kiti darbuotojai

Vaikai taip pat prieš ateidami valgyti nusiplauna bei dezinfekuoja rankas. Nauja tvarka reikalauja daug pastangų ir iš darbuotojų, ir iš mokinių. „Šiais klausimais bendradarbiaujame su mokyklų vadovais ir mokytojais, mokyklos sveikatos priežiūros specialistais, kurie mums be galo daug padeda reguliuodami srautus ir primindami vaikams nusiplauti rankas. Dabar vaikai rankas plaunasi tikrai dažnai“, – sakė didelę patirtį mokinių maitinimo srityje turinti V. Masevičienė.

Pasak jos, ypač daug pastangų deda pradinių klasių mokytojai, kurie pirmąjį mokslo metų mėnesį padėjo įveikti dar vieną didelį iššūkį – visų pirmokėlių nemokamą maitinimą. „Valgo beveik šimtas procentų pirmokų, srautai nemaži. Vaikai dar maži, kai kuriems reikėjo išmokti savarankiškai apsitarnauti, tad pradžia buvo nelengva. Esame nuoširdžiai dėkingi pedagogams, visoms mokyklų bendruomenėms, kurios supranta situaciją, geranoriškai padeda“, – kalbėjo maitinimo įmonės atstovė.

Ypač daug pastangų deda pradinių klasių mokytojai, kurie pirmąjį mokslo metų mėnesį padėjo įveikti dar vieną didelį iššūkį – visų pirmokėlių nemokamą maitinimą.

Švediško stalo teko atsisakyti

Praėjusiais metais kai  kuriose mokyklose jau buvo prigijęs dalinis ar pilnas švediško stalo maitinimo principas. Jį išbandė Kėdainių „Atžalyno“, Šviesioji, Šėtos gimnazijos, Dotnuvos pagrindinės mokyklos priešmokyklinukai. „Tačiau šiuo metu savitarnos principu, kai maistą pasirenka ir įsideda patys vaikai, maitinti negalime. Laikydamiesi Vyriausybės nurodymų, susijusių su COVID-19 situacija, švediško stalo atsisakėme, – teigė V. Masevičienė. – Maistą į atskiras lėkštes ant stalų sudedame ikimokyklinukams ir pirmokams. Vyresnieji aptarnaujami įprasta tvarka prie maisto išdavimo linijos. Į mažąsias rajono mokyklas ar skyrius, kur nėra valgyklų, maistas vaikams atvežamas specialiuose termosuose ir taip pat išdalijamas.“

Šėtos gimnazijos direktorius Mindaugas Danilevičius sakė, kad gimnazijoje praėjusiais mokslo metais taikytu savitarnos principu, šiltu ir skaniu maistu, patiekalų pasirinkimu buvo patenkinti ir mokiniai, ir mokytojai. „Pernai maistas į gimnaziją buvo atvežamas. Šiais mokslo metais dėl COVID-19 prevencijos švediško stalo nebėra, todėl maitinimo įmonė įdarbino gimnazijos virtuvėje 3 darbuotojas, kurios vietoje gamina maistą“, – pasakojo M. Danilevičius.

Šėtos gimnazijoje mokinių maitinimui skirtos trys ilgos pertraukos, kurių metu į valgyklą ateina tam tikros klasės. Valgykla suskirstyta sektoriais klasėms, pertraukų metu budi personalas, vaikai prie naujos tvarkos jau įprato. Maitinimo paslaugą teikianti įmonė, pasak gimnazijos vadovo, atsižvelgia į mokyklos bendruomenės pastabas ir pageidavimus, pavyzdžiui, gimnazijos prašymu pavyko susitarti dėl galimybės patiekalus pirkti po pusę porcijos.

Šėtos gimnazijos direktorius Mindaugas Danilevičius sakė, kad šiais mokslo metais dėl COVID-19 prevencijos švediško stalo principo gimnazijoje atsisakyta.

Būdas trumpinti eiles

Maitinimo paslaugos teikėjai šiuo laikotarpiu pabrėžia atsiskaitymo už maistą elektroniniu būdu privalumą. Šis būdas, išvengiant grynųjų pinigų, yra saugesnis. „Pavyzdžiui, „Ryto“ progimnazijoje tai labai populiari paslauga, beveik 40 procentų visų atsiskaitymų valgykloje sudaro atsiskaitymai elektroniniu būdu“, – minėjo V. Masevičienė.

Mokyklos valgykloje įdiegta partnerio UAB ,,Eurofondas“ elektroninio atsiskaitymo sistema padeda išvengti kontakto su grynaisiais  pinigais. Vaikai atsiskaito prie skaitytuvo mokyklos valgykloje liesdami mokinio pažymėjimą, išmaniąją apyrankę ar kitą išmanų aksesuarą. „Buvo problemų dėl interneto ryšio, pakeitėme įrangą, kad atsiskaitymai būtų greitesni. Tai labai patogu vaikams, o tėvai mato ir kontroliuoja, kam išleidžia pinigus jų atžalos. Pastebime skirtumą, kad atsiskaitant elektroniniu būdu vaikai perka mažiau niekučių“, – pasakojo pašnekovė.

Šią galimybę teigiamai vertinantis Kėdainių „Ryto“ progimnazijos direktorius Albinas Stankevičius sakė, kad progimnazijos mokymo sutartyje tėvai įsipareigoja užtikrinti, kad vaikas naudotųsi elektroninio mokinio pažymėjimo funkcijomis. Todėl visi progimnazijos mokiniai turi elektroninį mokinio pažymėjimą ir  gali valgykloje atsiskaityti elektroniniu būdu. Toks atsiskaitymas pastebimai sumažina eiles valgykloje, tik kol kas ne visi tėveliai naudojasi šia galimybe.

Bendromis jėgomis

Miesto ir rajono bendrojo lavinimo įstaigų vadovai taip pat sako neturintys nusiskundimų dėl valgyklos personalo darbo. Tvarką valgyklose prižiūri budintys mokytojai ir socialiniai pedagogai.

Kiek kitaip mokinių maitinimą organizuoja Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazija, kurioje pamokų laikas 1–4 ir 5–8 klasių mokiniams prasideda skirtingu laiku (atitinkamai 8.00 ir 8.30 val.), tad skiriasi ir pertraukų laikas. Pasak progimnazijos direktorės Terezos Sotnik, toks pamokų pradžios laiko reguliavimas pasirinktas iš anksto numatant ir mokinių srautus valgykloje.

Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijos direktorės Terezos Sotnik teigimu, ypač daug dėmesio skiriama rankų plovimui, saugiam atstumui užtikrinti kiekvienai klasei skirti atskiri stalai.

„Dvi pertraukas pailginome 5 minutėmis, kad vaikai spėtų pavalgyti. Valgykloje vaikai maitinami beveik nenutrūkstamai nuo 10.20 iki 12.50 valandos, nes kol vieniems pamokos, kitiems – pertrauka. Tai padeda išvengti eilių ir skubėjimo, tačiau daugiau darbo turi valgyklos personalas. Moterys dirba be pertraukų, tačiau nesiskundžia, yra geranoriškos. Maistas skanus, vaikai valgo noriai.

Labai esu dėkinga ir mokytojams, kuriems padidėjo krūvis, ypač pirmokų. Ypač daug dėmesio skiriame rankų plovimui, saugiam atstumui užtikrinti kiekvienai klasei skyrėme valgyti atskirus stalus. Manau, kad ir kokia būtų sudėtinga situacija, ji dar kartą įrodo, kad galime susitelkti ir rasti išeitį“, – sakė progimnazijos vadovė.

Panašios naujienos