Laikinai suteikti vaikui saugumą Kėdainiuose šiuo metu gali šeši budintys globotojai, todėl į ligoninę jų vežti nebereikės. Į krizę patekusių rajono šeimų vaikai, kai būtina skubiai užtikrinti jų saugumą, laikinai buvo apgyvendinami ir miesto ligoninėje. Pasak specialistų, sveiko vaiko buvimas ligoninėje yra netoleruotina praktika, kuri jau artimiausiu metu bus išgyvendinta.


Geriausia – artima šeimai aplinka

 „Kai vaikui laikinai reikia užtikrinti saugumą, o artimieji to padaryti negali, labai svarbu, kad jis patektų į šeimai artimą aplinką, o ne į ligoninę ar instituciją“, – pabrėžė Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) vedėja Neringa Martišienė.

Vien per praėjusius metus Kėdainių ligoninėje buvo laikinai apgyvendinta apie keturiasdešimt sveikų vaikų iš krizinės aplinkos. Gydymo įstaigoje vaikas praleidžia kelias dienas. Pasitaikė ir ilgesnių periodų, dėl ko sutrinka ugdymosi procesas, kyla kitų sunkumų.

Kauno apskrities VTAS atstovai ne kartą atkreipė dėmesį į šią problemą, skatino savivaldybę ieškoti galimų sprendimų.

Globotojus parengusio Kėdainių pagalbos šeimai centro vadovė Sandra Sagatienė akcentavo ne jų skaičių, bet kompetencijas.

„Šie žmonės yra puikiai pasirengę darbui su jautrią gyvenimo situaciją išgyvenančiu vaiku, geba atliepti jo esminius poreikius – suteikti saugią šeimos aplinką“, – sakė S. Sagatienė.

Pasak Kėdainių pagalbos šeimai centro vadovės Sandros Sagatienės, rajone esantys šeši budintys globotojai yra puikiai pasirengę vaikams suteikti saugią šeimos aplinką.


Vaiko teisių apsaugos specialistai taip pat informuoti, kad yra perkami butai bendruomeninių šeimos namų veiklai. Pernai pavyko įsigyti vieną, šiemet – jau du. Juose įsikurs šeimynos, tuo pačiu atsiras laisvų patalpų pagalbą šeimai organizuojančio centro veiklai.

Todėl nuo 2021 metų Kėdainių ligoninė tokių paslaugų, kaip laikinas vaiko apgyvendinimas, nebeteiks. Tuo tarpu bus pakeisti Kėdainių pagalbos šeimai centro nuostatai, suteiksiantys jam platesnės veiklos galimybes.


Numato ir daugiau pokyčių

Kauno apskrities VTAS specialistai patikinti, kad ketinama plėtoti palydimosios globos paslaugas, nes įstaigoje daugiausiai gyvena paaugliai. Palydimoji globa teikiama penkiems, o poreikis yra kur kas didesnis. Vaiko teisių specialistai atkreipė dėmesį, kad institucinėje globoje užaugusiam jaunuoliui žengti pirmuosius savarankiško gyvenimo žingsnius, turėti žmogų, kuriuo pasitiki, kai artimųjų dažniausiai nėra, sėkmingam gyvenimo startui labai svarbu.

Nuo 2021 metų Kėdainių ligoninė tokių paslaugų, kaip laikinas vaiko apgyvendinimas, nebeteiks. Tuo tarpu bus pakeisti Kėdainių pagalbos šeimai centro nuostatai, suteiksiantys jam platesnės veiklos galimybes.

Plečiant paslaugas regionuose susiduriama su specialistų trūkumu. Dirbant su vaikais, akcentuojamas profesinis pasirengimas, aukštos kompetencijos. Tačiau turima vilties, kad tiek palydimosios globos, tiek ir budinčių globotojų srityje greitai bus daugiau teigiamų pokyčių.

Primename, kad budintys globotojai pasirūpina vaikais šeimoskrizės atveju iki 3 mėnesių: kai vaiką reikia skubiai bet kuriuo paros metu apgyvendinti saugioje aplinkoje; tėvų globos netekusiais, kol baigsis laikinoji globa (rūpyba) ir vaikas bus grąžintas tėvams, ar bus nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), ar bus įvaikintas; taip pat padeda nuolatiniams globėjams laikino atokvėpio atvejais.

Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos (SPIS) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra per du šimtus budinčių globotojų. Kauno apskrityje (Kauno, Kėdainių, Kaišiadorių, Raseinių, Prienų, Jonavos rajonuose ir Birštono mieste) dirba 17 budinčių globotojų. Siekiama, kad kiekvienoje savivaldybėje būtų pakankamai šeimų, pasirengusių priimti į krizę patekusį vaiką bet kuriuo paros metu.