Šiandien, kovo 18-ąją, Lietuvoje pradedama vykdyti pavasarinė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės. Iš orlaivių planuojama išmėtyti daugiau nei pusę milijono jaukų su specialiai paruošta vakcina. Šie darbai bus vykdomi iki birželio pabaigos.

Lietuvoje daugiau nei 15 metų vykdoma laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės jau davė rezultatų. Mūsų šalyje šios pavojingos ligos atvejų beveik nebepasitaiko, tačiau gretimose šalyse – Lenkijoje, Baltarusijoje, Rusijoje – pasiutligė paplitusi ir tarp naminių gyvūnų, ir laukinėje faunoje, todėl baiminamasi, kad iš svetur atklydę sergantys gyvūnai neperneštų šio užkrato į Lietuvą. Siekiant užkirsti tam kelią, periodiškai pavasarį ir rudenį vykdoma laukinių gyvūnų vakcinacija.

Ar jaukai nepavojingi?

Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute atlikti tyrimai patvirtina, kad jaukai su vakcina atitinka visus saugumo standartus – pavojaus nei žmonių, nei gyvūnų sveikatai nekelia, tačiau gyventojai, radę jauką, specialistų raginami jo neliesti, nerinkti, nes viduje yra aštri membrana su vakcina, į kurią per neatsargumą galima susižeisti. Apie rastą jauką būtina pranešti regioniniam VMVT padaliniui – specialistai atvyks juos surinkti.

Pastebėjus, kad jauką netyčia surado ir suėdė augintinis, rekomenduojama keletą dienų stebėti jo sveikatą, pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju. Naminiams gyvūnams šie jaukai nepavojingi, tačiau galimos komplikacijos jų perdozavus.

Reikia vakcinuoti ir naminius gyvūnus

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų teigimu, šunų, kačių ar šeškų šeimininkai savo augintinius nuo pasiutligės privalo paskiepyti kartą per 12 mėnesių, arba, jei naudojama ilgo veikimo vakcina, – pagal gamintojo instrukciją. Vakcinavimą atlikęs veterinarijos gydytojas į gyvūno vakcinacijos pažymėjimą arba gyvūno augintinio pasą turi įrašyti informaciją apie vakciną, vakcinavimo datą ir galiojimo laiką.

Įvežant gyvūnus augintinius iš Gruzijos, Moldovos ir daugelio kitų ne ES šalių – be privalomos vakcinacijos nuo pasiutligės turi būti atliktas ir gyvūnų augintinių kraujo mėginio pasiutligės antikūnių titravimo tyrimas (ne mažesnis kaip 0,5 TV/ml).

Kas platina užkratą?

Pasiutlige gali sirgti lapės, vilkai, usūriniai šunys, net ir namuose laikomi augintiniai. Todėl žmonėms, kuriems gyvūnas įkando ar juos apdraskė, rekomenduojama kreiptis į medikus ir pasiskiepyti nuo pasiutligės, mat nuo šios ligos galima net mirti.

Kėdainių mugės“ ir VMVT inf.