Vienoje didžiausių cukraus gamintojų Europoje Danijos „Nordic Sugar“ valdomoje Lietuvos bendrovėje „Nordic Sugar Kėdainiai“ praėjusią savaitę duotas startas cukraus gamybai. Tai jau 43-iasis perdirbimo sezonas. Keliolika skirtingų ir įvairių rūšių cukraus pavadinimų gaminančios įmonės vadovas Dainius Cibulskis prognozuoja, kad šiais metais bus pagaminta daugiau nei 100 tūkstančių tonų cukraus – panašiai tiek, kiek ir praėjusiais metais.


Fabriko vadovas taip pat akcentavo, kad šie metai įmonei buvo išties reikšmingi ir įsimintini, nes į gamyklos infrastruktūrą buvo investuota net 12 milijonų eurų. Reikšmingos investicijos ne tik padidins įmonės pajėgumus bei efektyvumą, bet ir sumažins azoto išmetimus į orą.

Milijoninės investicijos

„Šiais metais pradėjome naująjį cukrinių runkelių perdirbimą nuo didelių investicijų, kokių nebuvo nuo pat fabriko pastatymo pradžios. Šiais metais į infrastruktūrą investuota virš 12 milijonų eurų. Daugiausiai investicijų skirta į dujų katilinę – buvo atnaujinti keturi katilai, patalpos, automatizacija.

Visa tai sumažino azoto oksido išmetimus, šiek tiek pagerėjo katilų efektyvumas. Antroji didžioji investicija – sausas runkelių padavimas ir plovyklos įrengimas, kurios leidžia geriau nuplauti runkelius, išsaugoti daugiau cukraus ir daugiau jo supilti į maišą. Jei mes nuperkame cukrinius runkelius iš ūkininkų ir jiems sumokame už tą cukrų, kuris atkeliauja su runkeliais, bet gamybos eigoje patiriame cukraus nuostolius ir galiausiai jo nesupilame į maišą, tai sausas padavimas leis tuos praradimus sumažinti ir daugiau cukraus, nupirkto runkelyje, supilti į maišą.

Toks padavimas mažins runkelio daužymą, trupėjimą, mažins sacharozės nuostolius pakeliui iki fabriko. Į šią technologiją buvo investuota apie 5 milijonus eurų“, – šių metų grandiozines investicijas į fabriką pristatė Kėdainių cukraus fabriko vadovas D. Cibulskis.


Šiųmetis derlius ūkininkų nenuvylė

Pasak D. Cibulskio, praėjusią savaitę prasidėjęs saldžiųjų šaknų perdirbimas ir cukraus gamyba bus užbaigta po trijų mėnesių – maždaug sausio mėnesį. „Džiaugiamės cukrinių runkelių derliumi. Vasara nepagailėjo saulės, rudeniop laukai gavo lietaus, tad runkeliai užaugo dideli, cukringi.

Cukraus kiekis šaknyse jau dabar siekia 17 proc., manau, vėliau jis dar kažkiek pakils. Derlius geresnis, nei buvo tikėtasi po tokios sausos vasaros. Manau ir tikiuosi, mūsų laukia gera gamyba“, – kalbėjo fabriko direktorius.

Jis pridūrė, kad pasirašytas sutartis ūkininkai šiais metais vykdo, jos jau pradedamos pasirašinėti ir kitiems metams. „Manau, kad šiųmetis derlius ūkininkams leis drąsiau įsipareigoti ir kitiems metams“, – vylėsi pašnekovas.

Iš viso planuojama supirkti apie 700 tūkst. tonų cukrinių runkelių. Tačiau planus dar gali pakoreguoti faktai, kurie priklauso nuo to, koks bus derlingumas iš laukų.

„Didžioji dalis cukrinių runkelių į mūsų fabriką keliauja iš Kėdainių rajono, taip pat ir iš Kauno, Panevėžio, Radviliškio, Raseinių rajonų, Suvalkijos regiono. Runkelius atvežti vis tik kainuoja, ir geriau juos vežti trumpesniais atstumais“, – sakė D. Cibulskis.


Ekologiškas cukrus – pasiteisino

Praėjusiais metais „Nordic Sugar Kėdainiai“ pradėjo gaminti visišką naujieną – ekologišką cukrų. Jis yra gaminamas ir šiais metais.

„Džiaugiamės, kad ūkininkai mums tiekia ekologiškus runkelius, tad gamybos pradžią pradedame būtent nuo ekologiškų runkelių perdirbimo į ekologišką cukrų, jis jau byra į maišus. Pernai metų rezultatai pateisino mūsų lūkesčius, tad šiemet gamybą tęsiame netgi didesnėmis apimtimis“, – sakė D. Cibulskis ir pridūrė besitikintis, kad ir šiais metais ekologiško cukraus gamyba patenkins išsikeltus lūkesčius, tad bus galima planuoti tolesnę ekologinės produkcijos gamybos plėtrą. Dažniausiai ekologiškas cukrus iškeliauja į Vokietiją, Slovakiją, nes jo reikia ekologiško šokolado, jogurto gamybos procesuose.

Lietuvoje ekologiškas cukrus pavadinimu „Ekologiškas Panevėžio plius“ rinkoje pradėtas pardavinėti tik prieš pusmetį, tačiau D. Cibulskis pasakojo, kad šio cukraus pardavimo apimtys šiek tiek didesnės nei buvo atsargiai prognozuota. „Mes suprantame, kad vartotojas turi prie tokio produkto įprasti, kad pardavimai palaipsniui įsibėgėtų“, – kalbėjo fabriko direktorius.


Iš pelno – į milijoninius nuostolius

Registrų centrui šią vasarą pateiktoje „Nordic Sugar Kėdainiai“ 2018–2019 finansinių metų ataskaitoje buvo nurodyta, kad praėjusiais finansiniais metais įmonė patyrė 5,156 mln. eurų grynąjį nuostolį – maždaug tokį patį, koks ankstesniais finansiniais metais buvo grynasis pelnas (beveik 5,156 mln. eurų). Bendrovės pajamos per finansinius metus, kurie prasideda kovą ir baigiasi kitų metų vasarį, sumažėjo 37,7 proc. iki 49,585 mln. eurų (79,537 mln. eurų).

Bendrovė metiniame pranešime nurodo, kad finansinius rezultatus neigiamai paveikė pakitusi rinkos situacija ir kritusios cukraus kainos.

„Nordic Sugar Kėdainių“ cukraus pardavimai per metus sumenko 41,9 proc. iki 41,609 mln. eurų, pašarų pardavimai augo 2,4 proc. iki 4,615 mln. eurų, kitos pardavimo pajamos mažėjo 2,7 proc. iki 3,361 mln. eurų.

Įmonė nurodo praėjusiais finansiniais metais pagaminusi 104,1 tūkst. tonų cukraus – 0,9 proc. daugiau nei ankstesniais metais, kai pagaminta 103,2 tūkst. tonų cukraus.

70,61 proc. Lietuvos įmonės akcijų valdo Danijos „Nordic Sugar“, likusias – smulkieji akcininkai.