Kovo mėnesį į Lietuvą iš šiltųjų kraštų ima grįžti vis daugiau paukščių, kurie tuojau dairosi, kur apsigyventi. Vieni sparnuočiai patys susisuka lizdelį, kiti apsistoja žmonių pagamintuose inkiluose. Juos į medžius kelia ir miškininkai, ir kiti gamtos mylėtojai.

Nelikti nuošalyje prašoma ir gyventojų. Jų pagalbos irgi labai reikia. Norėdama paskatinti žmones padėti paukščiams įsikurti, Valstybinių miškų urėdija kovo 15 dieną kviečia į tradicinę inkilų kėlimo šventę – „Paukščiai grįžta namo“.

Dar 1922 metais gamtininko prof. Tado Ivanausko sugalvotą idėją organizuotai kelti inkilus juose perintiems paukščiams šiandien galima laikyti šimtamete, puikiai gyvuojančia tradicija.

Puoselėjama gamtininkų, miškininkų bei gamtai neabejingų paukščių mylėtojų, inkilų kėlimo šventė kasmet padeda sukurti namus tūkstančiams paukščių.

Tačiau, kad paukščiai inkiluose apsigyventų, jie turi būti ir pagaminti, ir pakabinti tinkamai, antraip žmonių pastangos nueis perniek, ir paukščiams nebus jokios naudos.

Kaip pagaminti tinkamą inkilą ir kaip jį pakabinti?

Pirmiausia – inkilai turėtų būti gaminami iš natūralių medžiagų.

Iš vidinės pusės lenta turėtų būti neobliuota, kad paukščių jaunikliams būtų lengviau įsikabinti.

Išorinė inkilo pusė turi būti obliuota, lygesnė, tada vanduo trumpiau užsilaiko, greičiau išgaruoja, medis mažiau pūva.

Stogelis turi būti patikimas, apsaugoti nuo lietaus. Landa neturi kontrastuoti su inkilo dydžiu. Pavyzdžiui, jei mažam inkilui padarytume didelę angą, tai didelis paukštis nerastų savo vietos, o mažas paukščiukas nebūtų saugus.

Taip pat inkilas neturėtų būti pagamintas iš šviežių lentų, nes šios džiūdamos pradeda trupėti, plyšti, ir toks inkilas nėra saugus.

Pagaminus tinkamą inkilą, vertėtų jį kelti atsukus landą į rytus arba pietus – tokia kryptimi atgręžti inkilai yra geriau užimami.

Viena, dažnai pasitaikanti klaida – laktos pritvirtinimas prie inkilo landos.

Klaidinga manyti, kad lakta suteikia paukščiams patogumo ir leidžia patogiai pritūpti. Atvirkščiai, patogumo lakta suteikiama tik plėšrūnams – kiaunėms, katėms, kurios lengviau gali pasiekti inkilą, o paukščiams ji visai nereikalinga.

Problemų dėl saugumo sukelti gali ir geniai.

Miško sanitarais vadinami paukščiai yra įsigudrinę inkilų landas praplatinti. Dėl šios priežasties inkiluose įsikūrusiems paukščiams tampa nebesaugu juose perėti ir gyventi.

Siekiant nuo to apsisaugoti, miškininkai pataria angą sustiprinti papildoma skardine apsauga, kurios net ir itin smailus genio snapas negalės įveikti.

Svarbu, kad iškeltas inkilas būtų stabilus, nesiūbuotų vėjyje, o geriausia jį tvirtinti ne medžių šakų tankmėje, bet atviresnėje, gerą priskridimą garantuojančioje vietoje, maždaug 3–4 metrų aukštyje.

Kas įsikuria inkiluose?

Nors inkilai dažniausiai keliami smulkiems paukščiams, pavyzdžiui, varnėnams, įvairių rūšių zylėms, musinukėms, paprastosioms raudonuodegėms, namus inkiluose kuriasi ir retų rūšių sparnuočiai.

Specialūs inkilai keliami pelėdoms, kukučiams, žalvariniams ir net žinduoliams – miegapelėms ir šikšnosparniams.

Tiesa, miškininkai primena, kad pavasarį pakabinus inkilą, jame nebūtinai iškart apsigyvens sparnuotis.

Tad, išvydus tuščią, dar neužimtą inkilą nosies nukabinti nereikėtų – paukštis jame gali apsigyventi kitąmet ar net po kelių metų.

Todėl inkilus kelti rekomenduojama ne tik pavasarį, o ištisus metus.

Inkilas gali tapti puikiu prieglobsčiu ne tik perintiems sparnuotiems giesmininkams, bet ir nakvynės vieta įvairiems paukščiams, namais vabzdžiams ar atsargų kaupimo vieta miegapelėms.

Akcija bus respublikinė

„Kovo 15 dieną „Paukščiai grįžta namo“ akcijos metu visoje Lietuvoje planuojama iškelti apie 8 tūkstančius inkilų.

Tad visus gamtai neabejingus ir paukščius mylinčius gyventojus kviečiame atvykti, susipažinti, daugiau sužinoti apie sparnuočių gyvenimą ir iškelti inkilus, kad šie paukščiams taptų saugiais namais.

Pagalbos ir papildomų rankų šiam prasmingam darbui atlikti tikrai prireiks!“,– teigia miškininkai, raginantys kelti inkilus ne tik miškuose, bet ir miesto parkuose ar prie sodybų.

Akcijos „Paukščiai grįžta namo“ inkilų kėlimo vietų sąrašą galite rasti čia: https://vmu.lt/wp-content/uploads/2024/02/Inkilu-kelimo-vietos-scaled.jpg

Kėdainiečiai kasmet aktyviai kelia inkilus sugįžtantiems paukščiams. Tuo užsiima ir miškininkai, ir medžiotojai, darbo kolektyvai, mokyklų ir darželių bendruomenės, eiliniai gyventojai.

Tikimasi, kad ir šiais metais medžiuose pamatysime daug iškeltų inkilų, kuriuose apsigyvenę paukščiai džiugins savo balsais iki pat rudens.

Parengta pagal akcijos organizatorių inf.

Viršelio nuotr.: Pats metas gaminti inkilus, jie turi būti iš natūralių medžiagų. (VMU nuotr.)

Panašios naujienos