Prieš beveik dvejus metus Kėdainiuose, Josvainiuose ir kitose šalies vietovėse filmuotas lietuviškas filmas vaikams „Drugelio širdis“ balandžio 8 dieną pasirodys šalies kino teatruose. Inesos Kurklietytės režisuotas filmas sulaukė pripažinimo tarptautiniuose festivaliuose, todėl tikimasi, kad jis patiks ir Lietuvos žiūrovams. Jie šiais nerimastingais laikais turės progą nusikelti į nerūpestingą vasarą.

Istorija – apie ypatingą berniuką

„Drugelio širdis“ – tai jautrus pasakojimas apie berniuką Juozapą (vaidina Elijas Malinauskas), kurio širdutė plaka krūtinės išorėje, apie jo patiriamus jausmus, būnant kitokiam nei bendraamžiai, ir santykius su aplinkiniais vaikais – drąsia mergaite Rugile (vaidina Vilnė Konstancija Abukevičiūtė) bei padaužų gauja, kuriai vadovauja Benas (vaidina Mindaugas Balabonas).

Filme vaikai gyvena savo gyvenimą, tačiau daug elgesio modelių išmoksta iš suaugusiųjų. Tėvus, mamas, mokytojus bei kaimynus „Drugelio širdyje“ vaidina žinomi lietuvių aktoriai: Eglė Jackaitė, Lukas Petrauskas, Gabrielia Kuodytė, Toma Vaškevičiūtė, Marius Repšys, Gabija Jaraminaitė, Julius Žalakevičius, Violeta Mičiulienė bei kiti.

Režisierė I. Kurklietytė džiaugiasi filmo „Drugelio širdis“ sėkme tarptautiniuose festivaliuose ir nekantriai laukia premjeros Lietuvoje. (Modesto Endriuškos nuotr.)

Apie šį vaikams skirtą lietuvišką filmą, jau apkeliavusį nemažai tarptautinių festivalių ir pelniusį ne vieną reikšmingą apdovanojimą, kalbėjomės su jo kūrėja, garsia Lietuvos režisiere Inesa Kurklietyte.

Kokia žinutė žiūrovams užkoduota filme „Drugelio širdis“?

– Kad draugystė labai daug gali, kad vaikai nebijotų, ištiestų vienas kitam ranką ir žinotų, kad gėris nugali bet kokiu atveju. Kiekvienas turim savo baimių, problemų, bet nereikia to bijoti. Svarbiausia surasti tau artimą žmogų, kuris gali tave suprasti ir palaikyti, kaip tai nutiko mažajam Juozapui – mūsų filmo pagrindiniam herojui, kai į miestelį atsikėlė drąsi mergiūkštė Rugilė.

Šiandien kaip tik radijuje pristatėme dainos (ją atlieka Jurga Šeduikytė ir Rugilės vaidmenį atliekanti Vilnė Konstancija), kuri skamba filme, klipą. Jame mūsų scenaristės Modestos Jurgaitytės žodžiais sakoma „nebijok, aš irgi bijau“, „tau visas dangus“ ir aš pagalvojau, kad iš tiesų vaikams priklauso tas šviesus, žydras dangus ir jo niekas negali suteršti.

Ar karo Ukrainoje, kai daugėja fiziškai ir psichologiškai sužalotų vaikų, kontekste filmas „Drugelio širdis“ įgyja naują prasmę?

– Manau, kad dabar filmas įgauna dar daugiau svorio ir gylio. Kai kūrėme šį filmą, net negalėjome pagalvoti, kad taip nutiks. Matant, kas darosi su Ukrainos vaikais, su jos žmonėmis, sustiprėja mintis, kokie esame trapūs, pažeidžiami bei kiek yra svarbi draugystės galia ir ta ištiesta pagalbos ranka skriaudžiamiems žmonėms.

Apskritai, „Drugelio širdis“ – jau pats pavadinimas yra trapumo, pažeidžiamumo ir jautrumo atspindys. Tą patį drugelį mes galime sugriebti ranka ir jį sunaikinti arba galime su juo elgtis švelniai.

Dabartinių įvykių kontekste matome, kiek daug drąsus žmogus gali padaryti dėl kitų. Dabar tai tampa dar aktualiau.

Filmas „Drugelio širdis“ jau pristatytas užsienio šalių žiūrovams, sulaukė gerų įvertinimų tarptautiniuose festivaliuose. Kuris įvertinimas Jus nustebino labiausiai?

– Net nesitikėjome, kad mus pakvies į Prancūzijoje, Liono mieste vykstantį festivalį (kuris vėliau keliaus į Braziliją, Portugaliją bei kitas šalis), skirtą socialinėms temoms ir žmonėms, kurie turi negalią arba kitokių bėdų. Mūsų filmo herojus, nors mes to labai neakcentuojame, yra gimęs kitoks, galbūt todėl mus pastebėjo. Buvome įvertinti, gavome Geriausio vaidybinio filmo apdovanojimą.

Akimirka iš filmavimo užkulisių. (Filmo archyvo nuotrauka)

Tarptautiniame kino festivalyje Belgijoje laimėjome prestižinį Europos vaikų filmų asociacijos (ECFA) apdovanojimą, mūsų filmas pristatytas tarp 11-os geriausių Europos filmų jaunajai auditorijai praėjusiais metais.

Kaip skirtingų šalių publika reaguoja, pamačiusi Jūsų režisuotą filmą?

– Įdomu tai, kad, pamatę šį filmą, suaugusieji neretai verkia, o vaikai šypsosi, vadinasi, filmas turi keletą sluoksnių, keletą spalvų.

„Drugelio širdis“ jau buvo pristatyta dešimtyje kino festivalių ir dar apie 10 laukia. Gaila, kad dėl pandemijos negaliu nuvažiuoti į visus festivalius, kuriuose pristatomas mūsų filmas. Pavyzdžiui, turėjau kvietimą nuvykti į Kanadoje, Monrealyje vykstantį kino festivalį, bet dėl pandemijos viskas pasikeitė – filmas keliavo, o jo režisierė – ne. Anksčiau, jei filmas dalyvaudavo konkursinėje programoje, visuomet būdavo kviečiami ir kūrėjai, tada galėdavome tiesiogiai pabendrauti su publika. Apskritai, Europos šalių vaikai labai drąsūs ir išprusę, daug klausinėja, domisi. Buvau nuvykusi į festivalius Suomijoje, Prancūzijoje, kartu su pagrindiniais aktoriais lankėmės Vokietijoje, dabar ruošiuosi važiuoti į Švediją. Filmą planuojama rodyti ir Taivane, JAV ir t. t.

Su nekantrumu laukiu ir premjeros Lietuvos kino teatruose. Įdomu, kaip filmą įvertins mūsų šalies auditorija.

Į kokius žiūrovus orientuojatės?

– Nors filmas yra skirtas vaikams, jį turėtų pamatyti ir tėvai, nes vaikai iš jų labai daug ką perima. Filme matomas trijų šeimų gyvenimas, koks skirtingas jose yra tarpusavio bendravimas ir tai atsispindi vaikuose, ypač kai jie išeina į gatvę ir bendrauja su bendraamžiais. Reikia daug drąsos, norint pasipriešinti patyčioms ar apginti tą, iš kurio yra šaipomasi.

Nors mūsų filme nėra smurto, tačiau patyčių tema atsispindi. Ji itin aktuali mūsų visuomenėje ir ypač mokyklose, todėl paskatinčiau ir mokytojus ateiti pasižiūrėti šio filmo kartu su savo mokiniais. Filmo komanda labai aktyviai bendravo su Vaikų psichologinės linijos savanoriais. Psichologai, peržiūrėję filmą, parengė metodinę medžiagą, kaip diskutuoti su vaikais po filmo peržiūros, kokias temas vystyti, kokie klausimai mokiniams gali kilti, todėl labai kviečiu visus ateiti ir pamatyti „Drugelio širdį“.

Laukiate visų kino teatruose?

– Taip, nes, kai žiūri filmą būtent kino teatre, gali pamatyti tą didelį darbą, kurį atliko visa kūrybinė komanda. Filme yra labai aukšto lygio vizualinių sprendimų, animacijos, specialiųjų efektų, skamba puikus kompozitoriaus Jono Jurkūno sukurtas garso takelis, festivaliuose esame sulaukę pagyrų ir už mūsų aktorių vaidybą, subtilią režisūrą, filmo meninę vertę. Kviečiu pamatyti, kaip visa tai atrodo dideliame ekrane.

Mūsų krašto žiūrovams tikriausiai smalsu, kiek filme bus kėdainietiškų vaizdų, juk buvo filmuojama ir mūsų mieste?

– Filmo veiksmas vyksta miestelyje, kurio vaizdą sukūrėme iš kelių skirtingų Lietuvos vietų. Tačiau pagrindinės filmo scenos buvo filmuojamos Kėdainiuose ir Josvainiuose.

Norėdami surasti filmavimui tinkamas vietas, važiavome per Lietuvą ir rinkomės. Džiaugiuosi, kad pasirinkome Kėdainius, nes tai nuostabiai gražus miestas su unikaliu senamiesčiu. Josvainiuose mes filmavome mokyklą, o apylinkėse radome tą stebuklingą girgždantį, pakabinamą tiltą. Tai išties puikus regionas.

Dėkoju už pokalbį.

Titulinė nuotrauka: Rugilės vaidmenį atliekanti Vilnė Konstancija Abukevičiūtė ant filmo kūrėjus sužavėjusio Josvainių kabančio tilto. (Kadras iš filmo ,,Drugelio širdis“, V. Verbaus nuotr.)

Filmo visai šeimai ,,Drugelio širdis” premjera Kėdainių kultūros centre balandžio 7 d. 17.30 val. Po filmo peržiūros vyks susitikimas su filmo kūrėjais. Renginys nemokamas.