Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre Trečiojo amžiaus universitetas (TAU) veikia nuo 2014-ųjų metų kaip neatskiriama neformaliojo suaugusiųjų švietimo skyriaus dalis. Šalia suaugusiųjų – vyresnių bei jaunesnių, mokosi ir senjorai. Vyksta sisteminga veikla, veikia du fakultetai. Kokia veikla labiausiai domisi senjorai, ką jie naujo sužinojo ir pamatė, kokie svečiai lankėsi penktus metus gyvuojančiame Trečiojo amžiaus universitete pasakoja Neformaliojo suaugusių švietimo skyriaus vedėja Jūratė Vaitonienė.

Veikia du fakultetai

Trečiojo amžiaus universitete, kaip jau įprasta, veikia du fakultetai. Vienas iš jų – sveikatos ir dvasinio tobulėjimo, kurio programoje daugiausia skiriama dėmesio sveikatos stiprinimui, neformaliai slaugai namuose, kas yra aktualu senjorams, o kitas fakultetas – kultūros ir meno, kurio programoje daugiau orientuojamasi į taikomąjį meną, dailiuosius amatus bei kultūrinę raišką. „Tvarkaraščius sudarome taip, kad užsiėmimai nesidubliuotų ir TAU dalyviai galėtų lankyti abiejų fakultetų užsiėmimus: kas domisi sveikata ir sveika gyvensena – sveikatos, kas menu – kultūros, o kas domisi viskuo, eina visur, kur tik suspėja“, – pastebi Jūratė Vaitonienė.

Populiarios paskaitos apie sveikatą

Kalbant apie sveikatos ir dvasinio tobulėjimo fakultetą, daugiausiai čia vyksta praktiniai užsiėmimai, o porą kartų per mėnesį vedamos ir teorinės paskaitos, kurias skaito atvykstantys lektoriai iš kitų miestų ar rajonų, bendradarbiaujančių įstaigų, tokių kaip Kėdainių rajono visuomenės sveikatos biuro, Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro specialistai, medikai, gydytojai, slaugos specialistai ir kt.

Pasak J. Vaitonienės, labiausiai įsiminę pastarųjų metų užsiėmimai, šiais metais buvo žolininkų, kurie buvo ne vietiniai, bet atvykę iš kitų miestų. Paskaitą skaitė ir užsiėmimus vedė kėdainietė, bet dabar Joniškyje gyvenanti Ugnė Vaineikienė. Itin didelio populiarumo ir susidomėjimo sulaukė paskaita apie augalų jogą, kurią skaitė žymus farmacininkas, fitoterapeutas Virginijus Skirkevičius.

Sveikatos ir dvasinio tobulėjimo fakulteto lankytojai džiaugėsi susitikimais su gydytoju natūropatu Tomu Vilūnu, kuris profesionaliai pristatė aktualias amžiui temas, tokias kaip kraujo apytakos sutrikimai ir kaip juos sušvelninti, onkologiniai susirgimai ir kaip jų išvengti, sąnarių ir kaulų sistemos pokyčiai ir kaip juos palengvinti. Visos šios paskaitos dalyviams yra nemokamos.

Mankštos, individualios konsultacijos

Be teorijos, rengiami ir sveikatos praktiniai užsiėmimai. Bendradarbiaujant su nevyriausybiniu sektoriumi, kiekvieną savaitę vyksta jogos mankšta. Lektorė Dalia Vengrytė mankštas veda ir baseine. Kėdainių PSPC sveikatos mokymo organizatorė Danutė Šilkaitienė pagal poreikį ir pageidavimus veda praktines individualias sveikatos mokymo konsultacijas, su naujomis slaugos namuose priemonėmis sistemingai supažindina slaugos paslaugų tarnybos koordinatorė Sandra Rimkuvienė.

Senjorai dėkingi ir Visuomenės sveikatos biurui. Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Jūratė Petraitienė geranoriškai, per visus penkerius TAU gyvavimo metus moko šiaurietiško ėjimo įgūdžių bei kartu su senjorais žygiuoja į Babėnų šilą. Tai irgi sistemingai vykstantys užsiėmimai, kuriuos senjorai labai mėgsta, ir gausiai dalyvauja.

Ilgametę sveikatos stiprinimo specialisto patirtį turinti Giedrė Žemaitienė supažindino su tinkamiausiais sveikatai maisto produktais ir pamokė, kaip juos pasigaminti. Sveiko maisto kūrybinėse dirbtuvėse ji surengė pavasarinių patiekalų degustaciją ir kartu su dalyviais degustavo namuose paruoštus pavasarinius patiekalus, gerėjosi pačių sukurtomis vaisių – daržovių puokštėmis.

Paskutinį, pavasariu labiau dvelkiantį balandžio mėnesį dar planuojamas aromaterapijos užsiėmimas kartu su atsipalaidavimo technikomis, kurį ves Sandra Rimkuvienė. Tai jau bus atostogų palinkėjimas senjorams.

„Balsuoja kojomis“

Senjorai, kaip ir visa suaugusių žmonių auditorija, vaizdžiai pastebėjo J. Vaitonienė, ,,balsuoja kojomis“, t. y., jeigu jiems įdomu, jie eina ir lanko. ,,Jeigu ta tema jiems neaktuali, jie tiesiog neskiria tam laiko. Senjorai yra labai užsiėmusi visuomenė dalis, bent jau tie, kurie lanko Trečiojo amžiaus universitetą. Būna, kaip jie pasakoja, jog nespėjo čia ateiti, nes ėjo į kažkokį kitą susitikimą ar dalyvavo kitoje veikloje. Tie senjorai, kurie dalyvauja įvairiose veiklose pas mus, jie lanko ir kitų Trečiojo amžiaus universitetų užsiėmimus ir visur suspėja. Jie aplanko ir mieste vykstančius įvairius kultūrinius renginius. Jie iš tikrųjų yra užimti žmonės“, – šypsodamasi patikina Neformaliojo suaugusių švietimo skyriaus vedėja.

Parašę prašymus lankyti šiuos užsiėmimus yra arti 300 senjorų. Aišku, iš tų žmonių yra tokių, kurie ateina retkarčiais į tam tikrus užsiėmimus, jeigu juos domina tik konkreti tema. Yra tokių, kurie lanko viską. Teoriniai užsiėmimai, kurie susiję su amžiaus aktualiomis problemomis – lėtinėmis ligomis, kaip jų išvengti bei stiprinti organizmą, visada yra aktualūs ir žmonės juos lanko.

Populiarūs sveikatos prevencijai skirti užsiėmimai, kurių metu galima pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje, cholesterolį, arterinį kraujo spaudimą. Senjorai džiaugiasi tokia galimybe, kad nereikia eiti į gydymo įstaigą, stovėti eilėse, o tiesiog ateina lektorius ir supažindina, paaiškina, pristato teorinę medžiagą, teikia individualias konsultacijas. Aktyviai lankomi užsiėmimai apie pagalbą slaugant namuose ligonius, tokių žinių taip pat trūksta senjorams. Į tokias paskaitas susirenka daugiau nei 70 klausytojų. Į praktinius užsiėmimus, mankštas ateina tiek, kiek realiai gali tilpti patalpoje – iki 30.

Domisi menais ir kultūra

Senjorai labai domisi menais ir kultūra. Šiais metais kultūros ir meno fakultete pirmąjį pusmetį buvo daugiau organizuojamos dailės kūrybinės dirbtuvės, kurias vedė dailės mokytoja Rusnė Feiferienė, dirbanti Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre. Senjorai mokėsi tapybos, kaip prikelti naujam gyvenimui seną knygą bei kūrė popieriaus metamorfozes.

Antrame pusmetyje vyksta rankdarbių kūrybinės dirbtuvės, kurias veda Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro technologijų mokytoja Elvyra Skeivienė. Pasak J. Vaitonienės, labai smagu, kai atsiranda žmonių iš paties TAU dalyvių, nes jie jau daug ką moka, yra vienokios ar kitokios srities entuziastai ir patys gali vesti užsiėmimus. Tokias ,,pamokėles“ jau vedė pačios TAU lankytojos – Elena Šnurevičienė, kartu su Danute Mameniškiene bei Nijole Butrimiene mokė dekoruoti indus iš trikotažo atraižų bei popieriaus ir juos pristatyti kaip meno kūrinius.

Rišti kabančius sodus kolegas iš Trečiojo amžiaus universiteto geranoriškai ir entuziastingai sutiko pamokyti TAU studentė, visuomenininkė Kristina Župerkienė. Ji mielai dalijosi reikalingomis priemonėmis: paruošta medžiaga – šiaudais, tinkamais siūlais ir viskuo, ko tik prireikė dirbtuvių dalyviams.

Mokėsi simegrafijos

Šį pusmetį TAU studentus technologijų mokytoja E. Skeivienė mokė simegrafijos – siūlų grafikos. Ši įmantriai skambanti technika sudomino ne vieną TAU lankytoją. Užsiėmimų vadovė supažindino dalyvius su pagrindinėmis taisyklėmis, reikalaujančiomis, kad rankdarbyje vyrautų harmonija, būtų išlaikytas deramas atskirų dalių ir spalvų santykis. O šiems darbams tereikia adatos, siūlų ir popieriaus. Šiais metais dar laukia origami (lankstinių iš popieriaus) technikos pristatymas. Prieš Šv. Velykas planuojama susitikti su kraštiete iš Akademijos Terese Šidlauskiene, kuri pamokys originalių kiaušinių marginimo būdų.

Rišti kabančius sodus kolegas iš TAU mokė aktyvi visuomenininkė – Kristina Župerkienė. (J. Vaitonienės nuotr.)

Šiose rankdarbių dirbtuvėse irgi vyksta reguliarūs užsiėmimai.

,,Labai smagu, kad Suaugusiųjų skyriaus lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Aldona Šliažaitė kviečia mūsų senjorus dalyvauti literatūriniuose susitikimuose su kalbininkais, aktoriais, literatais, rašytojais. Senjorams sudaroma galimybė bendrauti, diskutuoti ir dalyvauti Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro kultūrinėje veikloje“, – teigė J. Vaitonienė.

Mėgsta išvykas

Senjorai mėgsta ir išvykas, keliauja, kiek leidžia kišenė, nes tai jau yra jų pačių finansuojama veikla. Prieš Šv. Kalėdas visiems labai patiko išvyka į Raudondvarį, kur dar vyko dvi – gintarų ir žvakių gamybos edukacijos. Itin didelį įspūdį paliko kovo 27 d. kultūrinė pramoginė išvyka į Rygą, ekskursija po Rygos senamiestį, apsilankymas Latvijos operos ir baleto teatre bei pats baletas „Bajaderė“ .

Kultūros ir meno fakultete sistemingai veikia muzikos praktiniai užsiėmimai.Yra susikūrusi muzikinė grupė ,,Gija“, kurią koordinuoja centro muzikos mokytoja Lina Karpienė. Dainuojantys TAU dalyviai renkasi kiekvieną savaitę ir repetuoja naujus kūrinius, bendrauja, turi idėjų išleisti savo dainų kompaktinius diskus ir t. t. Džiugu, kad ,,Gija“ neužsidaro vien savo rate, o mielai dalinasi dainomis su kitais muzikuojančiais kolektyvais. Tokie susitikimai jau vyko su Marijampolės ir Palangos TAU senjorais, Užupės kaimo bendruomenės ir Kėdainių lenkų draugijos nariais.

Prieš atostogas – gegužinė

„Pasibaigus mūsų veiklos metams, paprastai išsiskiriame gegužės mėnesį, o prieš atostogas tradiciškai nuo pirmųjų TAU metų surengiame gegužinę ir bandome tą tradiciją išlaikyti. Gegužinės būna įvairios, susirenka senjorai, apibendrina nuveiktus darbus, kartais įteikiame nominacijas, išrenkam įvairiai pasižymėjusius dalyvius, šokame, dainuojame, nes turime savo muzikantus.

Kartais kviečiamės svečių, kartais tą gegužinę paįvairiname važiuodami į kelionę ir tuo pačiu gamtoje vyksta pabendravimas. Esame organizavę ir pačių dalyvių sodybose, taip pat išvykas po istorines vietas, Kėdainių dvarus. Po to atsisveikiname ir išsiskiriame vasarai, nes senjorų laukia daržai, sodai, anūkai, o spalio mėnesį vėl susitinkame su naujom idėjom“, – apibendrino Neformaliojo suaugusių švietimo skyriaus vedėja Jūratė Vaitonienė.