,,Tas nepaprastas jausmas, kai į vaikų aviacijos aerodromą buvę mokinukai suskrenda savo lėktuvais. Būtent praėjusį šeštadienį, rugsėjo 16 d., Broniaus Oškinio vaikų aviacijos aerodrome Koliupės kaime, Kėdainių rajone, susirinko būrys buvusių ,,oškinukų“, kurie pasidalino prisiminimais iš mokyklos lankymo laikų ir pasižadėjo nuo šiol kasmet rinktis vaikų aviacijos aerodrome.
„Buvo puikus vakaras ir pasisekęs oras. Buvo nuostabu iš pirmų lūpų sužinoti daug naujo apie tai, kokia mokykla buvo gerokai anksčiau, savo veiklos pradžioje. Ačiū visiems, kurie atvyko ir pasidalino savo prisiminimais. Dėkoju aktyviausiems ,,oškinukams“, kurie visus surinko ir inicijavo šį nepaprastą sąskrydį,“ – sakė Broniaus Oškinio vaikų aviacijos akademijos skyriaus vedėja Kristina Virgayle, sutikusi plačiau papasakoti apie buvusį sąskrydį ir pačią mokyklą.
– Papasakokite, kieno iniciatyva vyko šis sąskrydis, kas jame dalyvavo?
– ,,Oškinukų“ sąskrydis buvo suorganizuotas nedidelės buvusių LINEŠA (Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra) Broniaus Oškinio vaikų aviacijos akademijos mokinių grupelės. Šiuo metu jau suaugę žmonės sugalvojo prisiminti vaikystę ir aplankyti vaikų aviacijos aerodromą, esantį Koliupės kaime, Kėdainių rajone, kuriame leido savo vaikystės dienas besimokydami skraidyti.
– Pasakojote, kad buvę mokinukai į sąskrydį suskrido net savo lėktuvais? Kokie tie lėktuvai ir iš kokių vietų jie atskrido?
– Į aerodromą keli mokiniai atskrido ultralengvaisiais orlaiviais iš Vilniaus ir Kauno miestų.
– Ar tarp buvusių šios mokyklos mokinių yra tokių, kurie savo likimą ar darbą toliau tebesieja su aviacija?
– Žinoma. Mūsų duomenimis mažiausiai šimtas žmonių, baigusiųjų Broniaus Oškinio vaikų aviacijos akademiją sieja savo gyvenimą su aviaciją – vieniems tai tapo hobiu, o kitiems ir pragyvenimo šaltiniu. Mūsų mokinių galima rasti ir Lietuvos Kariuomenės Karinių oro pajėgų gretose, ir civilinėje aviacijoje, ir tarp aviacijos mechanikų.
– Ar tai buvo pirmas toks buvusių mokinių susitikimas?
– Taip, tai buvo pirmasis buvusių mokinių sąskrydis, tačiau planuojame, kad ateityje tai gali tapti mūsų akademijos tradicija.
– Negirdėjusiems apie jūsų Akademiją priminkite, ko joje mokoma?
– LINEŠA Broniaus Oškinio vaikų aviacijos akademijoje mokomi vaikai nuo 9 iki 15 metų amžiaus pagal NVŠ programą „Vaikų aviacijos pilotas“. Mokslo metai mūsų akademijoje, kitaip nei kituose mokymo įstaigose trunka, nuo sausio 1 d. iki spalio pabaigos.
Nuo sausio iki kovo pabaigos mokiniams suteikiamos teorinės žinios: aviacijos istorija, aerodinamika, aviacinė mechanika ir t.t. Vėliau, nuo balandžio startuoja skrydžių praktikos sezonas, kuris suteikia mokiniams galimybę išmokti pilotuoti vaikų aviacijos orlaivį LAK-16.
Praktikos metu vaikai mokomi skraidyti pagal 5 pratimus, kurie leidžia jiems išmokti suvaldyti orlaivį, įvertinti skrydžio aukštį ir galiausiai pakilti iki 5 metrų.
– Kiek iš viso per savo gyvavimo istoriją mokykla paruošė mokinių, įteikė B. Oškinio aviacijos mokyklos diplomą ar suteikė jiems jaunojo piloto licenzijas?
– Jaunųjų pilotų licenzijos įteikiamos, išlaikius skraidymo egzaminą ir tai yra ženklas, kad mokinys gali pradėti mokytis pagal 4 ir 5 skrydžių pratimus. Iš viso per visą akademijos istoriją ją baigė 480 mokinių, šiemet akademijos baigimo egzaminą laikys dar 20 jaunųjų aviatorių.
– Kiek ir kur Broniaus Oškinio vaikų aviacijos akademija, kurios būstinė yra Kėdainiuose, turi filialų?
– Šiuo metu vaikų aviacijos užsiėmimus vykdome Kėdainiuose, Marijampolėje, Baisogaloje, Zarasuose ir Telšiuose.
– Kiek šiandien turite mokinių?
– 146 mokinius, 12 iš jų mokosi Kėdainiuose.
– Priminkite, kada įkurta B. Oškinio vaikų aviacijos mokykla?
– Vaikų sklandymas – unikalus Lietuvos pasiekimas, savyje apjungiantis vaikų edukacijos, sporto, laisvalaikio, inžinerinio ir sportinio švietimo elementus.
Vaikų sklandymo pradžia – 1969 m. Broniaus Oškinio sukonstruotas sukurtas vaikų mokymui skirtas sklandytuvas BrO-11M „Zylė“. Vėliau sukurtas praktiškesnis modelis LAK-16. 1978 m. pradėtas vaikų ir jaunuolių aviacinis mokymas.
1983 m. įsteigta Panevėžio aeroklubo Kėdainių vaikų sklandymo mokykla, kuri 1992 m. reorganizuota į Kėdainių vaikų aviacijos mokyklą. Tais pačiais metais rašytiniuose dokumentuose pirmą kartą paminėta sąvoka „Vaikų aviacija“. 1993 metais, Lietuvos aeroklubui prašant, Kėdainių rajono savivaldybė suteikė mokyklai Broniaus Oškinio vardą.
– Kaip keitėsi šios mokyklos priklausomumas?
– Plečiantis vaikų aviacijos veiklai 1994 m. ji buvo įforminta kaip „respublikinė“ ir perduota Kultūros ir švietimo ministerijai. 1998 m. mokyklos pavadinimas pakeistas į „Lietuvos Broniaus Oškinio vaikų aviacijos mokykla“. 2019 m. reorganizavimo būdu vaikų aviacijos mokykla buvo prijungta prie Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro (nuo 2023 metų Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra) ir tapo centro padaliniu – Broniaus Oškinio vaikų aviacijos akademija.
Lietuva – vienintelė Europos Sąjungos šalis, kurioje masiniu būdu vystomas vaikų aviacinis švietimas pagal Lietuvoje sukurtą, laiko patikrintą skrydžių praktikos metodiką, naudojant Lietuvos konstruktorių sukonstruotus orlaivius. Tarp užsienio aviatorių net sklando juokas, kad Lietuva – šalis, kurioje pilotu galima tapti nuo vystyklų.
Broniaus Oškinio vaikų aviacijos akademija – ženklus gyvenimo kokybės ir inžinerinių gebėjimų visoje šalyje formavimo instrumentas – jos užsiėmimai vykdomi įvairiuose šalies regionuose, o mokymus veda šeši aukštos kvalifikacijos skraidymo instruktoriai.
– Broniaus Oškinio vaikų aviacijos akademiją lanko ir jūsų sūnus, bet tegu jie patys atsako, kuo patraukė juos aviacija?
Meinardas Virgailis, 14 m.:
– Lankau vaikų aviaciją, nes domiuosi orlaiviais. Lankau tris metus. Vaikų aviacija man laisvalaikio veikla, kur galiu gerai praleisti laiką su draugais. Skraidymai man padeda atsipalaiduoti, atitrūkti nuo kasdieninių rūpesčių.
Armandas Virgailis, 11 m.:
– Aš lankau vaikų aviaciją, nes noriu išmokti skraidyti, kad gyvenime galėčiau skraidyti su tikru lėktuvu. Lankau jau 3 metus. Skrisdamas aš jaučiuosi laimingas, kartais išsigąstu, jei pakylu aukščiau, man labai patinka skristi.
Deivido Bobino ir asmen. archyvo nuotr.