Galbūt teko girdėti apie didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles ir net atsakingai ten vežate savo pačių atliekas? Tačiau ar žinote, kad ne tik buitinę techniką, seną elektroniką ir kitą tokią įrangą reikia pristatyti į specialias utilizavimo vietas. Taip pat yra ir žaliųjų atliekų aikštelės, į kurias pristatomos atliekos, susidariusios iš sodo, daržo darbų, apželdinimo ar landšafto tvarkymo projektų.

Žaliosios atliekos – kas tai, ką su jomis daryti?

Paprasčiausiu būdu, žaliąsias atliekas galima apibūdinti kaip biologiškai skaidžias medžiagas, kurios susidaro soduose, daržuose, ūkiuose, sklypuose ar aplink juos. Kauno regiono atliekų tvarkymo centras (Kauno RATC) išskiria patogų šių atliekų kategorizavimą: lapai, nupjauta žolė, gėlės ir piktžolės, šakos, pjuvenos ir kelmai, atliekos, užsiliekančios iš genėjimo bei sodo ar daržo veiklos, vaisių krituoliai.

Kai kurias iš šių atliekų galima kompostuoti, tačiau jei nėra tokios galimybės, atliekomis visada pasirūpins Kauno regione veikiančios žaliųjų atliekų aikštelės. Iš čia, dauguma atliekų paverčiamos kompostu ir tampa naudingos ūkiams ar žmonėms.

Jeigu tokių atliekų neutilizuojate, o tiesiog išmetate su bendromis, elgiatės neteisėtai. Mišrių atliekų konteineryje jos ne tik užima vietą, bet ir gali pradėti pūti. Tada sklinda nemalonūs kvapai, o kompostui naudinga žaliava nueina per niek.

Statistika rodo, jog vien Kauno regione 2022 m. buvo surinkta kiek daugiau nei 9395 tonos žaliųjų atliekų. Tad skaičiai parodo, jog ši praktika ir šios žinios – aktualios prisiminti.

Tinkamas žaliųjų atliekų pristatymas į aikšteles

Šiuo metu, Kauno regione yra 3 atliekų aikštelės, kurios priklauso Kauno RATC. Visos jos priima būtent žaliąsias atliekas. Čia rasite žaliųjų atliekų aikšteles Kaune, netoli Kauno ir prie Kėdainių.

Atliekas į šias aikšteles galite pristatyti ir patys, ir pasinaudoję išvežimo paslauga, kurią siūlo skirtingos įmonės. Pirmiausia, apie atvežimą patiems.

Pačias atliekas geriausia gabenti tame pačiame konteineryje ar talpoje, kurioje jos ir kaupiamos. Tam patartina nenaudoti plastikinių maišų, nes jiems suplyšus, visas pridavimo ir utilizavimo procesas gali sutrikti. Užtikrinkite, jog atliekos yra neužterštos. Nors tai – skambi analogija, tačiau svarbu, kad žaliųjų atliekų aikštelės gautų atliekas be plastiko, popieriaus, gyvūninės kilmės medžiagų, žemių ar kitų priemaišų. Paskambinus į sau artimiausią aikštelę sutarkite dėl priėmimo, pasiruoškite gabenimui ir atvežkite atliekas į artimiausią aikštelę.

  1. Įvažiuojant į aikštelę, specialistas nurodys su transporto priemone užvažiuoti ant svarstyklių. Jūsų transporto priemonė bus pasverta.
  2. Tada reikės paduoti asmens dokumentą operatoriui bei pasirašyti pridavimo deklaraciją.
  3. Operatorius nurodys vietą, kur iškrauti atliekas.
  4. Prieš išvažiuojant automobilis vėl bus pasveriamas ir apskaičiuojamas priduodamų atliekų svoris.

Na, o jeigu tokios galimybės neturite arba norite sutaupyti savo laiką, galite rinktis ir privačių tiekėjų paslaugas. Štai, pavyzdžiui, Kauno mieste ir rajone tokią paslaugą siūlo „Kauno švara“. Jie suteikia galimybę bendrijoms, administratoriams, seniūnijoms, įmonėms ir fiziniams asmenims užsisakyti didmaišius, skirtus žaliosioms atliekoms. Vėliau tie didmaišiai yra paimami bei išvežami utilizavimui (paslauga – mokama). Jums tereikia parašyti laisvos formos prašymą į mvs@svara.lt bei gausite tolesnę informaciją.

Svarbu priminti vieną akcentą – jeigu vežamos ne jūsų, o kitų asmenų žaliosios atliekos, specialios atliekų aikštelės reikalaus pateikti dokumentus, įrodančius, kad jos yra surinktos iš kitų asmenų.

Dar daugiau svarbios informacijos apie žaliąsias atliekas ir surinkimo aikšteles

· Fiziniai asmenys, daugiabučių namų ir sodininkų bendrijos tokias atliekas į aikšteles gali pristatyti nemokamai;

· Specialus tarifas taikomas kelmams. Viršijus 0,5 t per metus, atliekų aikštelės ims 47,48 EUR (be PVM) mokestį už 1 toną;

· Juridiniai asmenys moka 47,48 EUR (be PVM) už 1 t atliekų priėmimą ir apdorojimą;

· Nepamirškite, jog nebūtina visko gabenti į aikšteles, jeigu galite gaminti kompostą savo kieme;

· Žaliųjų atliekų aikštelės nepriima įprastų, didelių gabaritų atliekų.

Užs. Nr. 350.