Senuosius amatus ir etninės kultūros tradicijas puoselėjantis Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centras jau ruošiasi artėjančiai Žolinei. Ta proga Arnetų name vyks renginys „Žolinės tradicijų vedami“.

Kaip pasakojo šio centro renginių organizatorė Jūratė Atkočiūnienė, šiemet Tradicinių amatų centras parengė Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programą „Bendrystė – puiki galimybė naujai pažinti tradicijas, amatus“, pagal kurią Kėdainių krašto gyventojai galės išsamiau susipažinti su dviem išskirtinėmis ir daugeliui labai svarbiomis krikščioniškomis šventėmis – Žoline ir Vėlinėmis. Yra suplanuotos paskaitos, edukacinės veiklos, tad bus proga ne tik išgirsti, pamatyti, bet ir patiems kai ką pasigaminti.

Į renginį, kuris Arnetų name vyks rugpjūčio 10 d. 17 val., atvyks svečiai iš kaimyninio Panevėžio rajono, Krekenavos parapijos, garsėjančios Didžiaisiais Žolinės atlaidais, kurie žinomi jau nuo 15-o amžiaus pabaigos.

„2023-ieji yra paskelbti Aukštaitijos metais. Šiam regionui priklauso ir kaimyninis Panevėžio rajonas. Be to, Kėdainių krašto žmonės irgi važiuoja į Žolinės atlaidus Krekenavos bazilikoje, tad nutarėme į svečius pasikviesti šio krašto atstovus, galinčius suteikti daugiau informacijos apie gyvąją etninės kultūros tradiciją bei jos puoselėjimą.

Su Krekenavos Žolinės atlaidų šventimo tradicija, kuri įrašyta į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą, supažindins Upytės Tradicinių amatų centro vadovė Aušra Sidorovienė paskaitoje ,,Krekenavos Žolinės atlaidų šventimo tradicija – nematerialaus kultūros paveldo tradicija“. Krekenavos parapijos klebonas ir bazilikos rektorius, kun. dr. Gediminas Jankūnas pasakos apie Žolinės atlaidų liturginę svarbą parapijiečiams. Atvyks ir kelios parapijietės – žolynų rišėjos. Jos pademonstruos, kaip yra rišamos bažnyčią per Žolinę puošiančios gėlių girliandos, atskleis, kokie žolynai yra naudojami ir pamokys renginio dalyvius, kaip reikia juos surišti.

Renginyje taip pat dalyvaus dvi Kėdainių krašto bendruomenių narės. Vida Bukauskienė iš Paberžės ir Dalia Babiliūtė iš Keleriškių pasakos apie savo aplinkoje surinktų žolelių teikiamą naudą.

Rugpjūčio 10 d. Arnetų name (Radvilų g. 21) laukiame visų, kuriems yra svarbu palaikyti protėvių tradicijų tęstinumą, įgyti naujų žinių ir įgūdžių“, – sako Tradicinių amatų centro renginių organizatorė J. Atkočiūnienė.

Rudenį irgi bus įdomių veiklų

Tradicinių amatų centro darbuotojos yra suplanavusios dar dvejas edukacines veiklas. Artėjant Vėlinėms, kėdainiečiai bus mokomi lieti žvakes senuoju liejimo būdu (edukaciją ves sertifikuotų tautinio paveldo tradicinių amatų meistrė, tautodailininkė Lilija Usevičienė iš Krakių) ir apnerti lininę servetėlę, panaudojant kryželį ar kitą sakralinį elementą. Edukaciją ,,Nėrinių puošybos elementai“ ves tautodailininkė Gendrūta Kauneckienė iš Raseinių.

Į svečius taip pat atvyks etnologas Aleksandras Žarskus, kuris pasakos apie Vėlinių dienos prasmę, regionuose puoselėjamas skirtingas tradicijas.