Kėdainiai gavo prieškalėdinę dovaną. Nuo pirmadienio į miesto gatves išriedės du elektriniai autobusai, kokių Lietuvoje kol kas vienetai.

Apie tai, kad būtina atnaujinti „Kėdbuso“ turimų autobusų parką, kalbėta ilgus metus, tačiau dėl įvairių aplinkybių pavykdavo nupirkti tik padėvėtus autobusus ar mikroautobusus. Tad, dabar, kai Kėdainius jau pasiekė naujutėlaičiai, 2023 metų gamybos autobusai, „Kėdbuso“ laikinasis vadovas Regimantas Valiauskas pavadino tikra švente tiek kolektyvui, tiek ir gyventojams, kurie naudojasi šios bendrovės viešuoju transportu.

„Tai yra rimti žingsniai į parko atnaujinimą. Apie 40 proc. mūsų turimos technikos jau yra nusidėvėjusi. Aišku, ji dar važiuoja, technikines apžiūras „praeina“, mūsų darbuotojai tuo rūpinasi.

Kai pradėjau vadovauti „Kėdbusui“, buvau uždraudęs pirkti senesnius nei 2015 m. gamybos autobusus (Europoje galima važiuoti su ne senesniais nei 12 metų autobusais), nes kas iš to, jei nuperki 4 padėvėtus autobusus, du iš jų važiuoja, o kiti du stovi remonte?

Dabar jau tvirtai nutarėme, kad geriau yra pasitaupyti, bet pirkti tik naujus autobusus. Aišku, pinigine prasme, jie tikrai brangūs. Dyzeliniai kainuoja apie 140 tūkst., o elektriniai – 350 tūkst.

Elektrinius galime įpirkti tik tokiu atveju, jei valstybė dalį sumos kompensuoja. Šiuo atveju dviem elektriniams autobusams pirkti mes ėmėme 700 tūkst. eurų kreditą. Apie 60 proc. šios sumos turėtų finansuoti Aplinkos projektų valdymo agentūra, likusios lėšos bus iš mūsų bendrovės sąskaitos. Tuos kiek daugiau nei 300 tūkst. eurų išsidalinsim dviem metams, tai nėra labai didelė suma pagal mūsų galimybes.

Darant tokius žingsnius, manau, per keletą metų būtų galima atnaujinti visą parką“, – teigia laikinai „Kėdbuso“ direktoriaus pareigas einantis Regimantas Valiauskas.

Elektrinių autobusų privalumai

Naujieji, iš Kinijos atgabenti žemagrindžiai autobusai KING LONG talpins apie 50 keleivių. Skirta vietos neįgaliųjų ir vaikų vežimėliams. Autobusuose taip pat įrengtos modernios vaizdinės ir garsinės keleivių informavimo sistemos, LED informacinės švieslentės. Vienu įkrovimu galima nuvažiuoti iki 300 kilometrų. Elektriniai autobusai padės mažinti aplinkos taršą mieste, be to, jie yra tylesni už dabar naudojamus dyzelinius.

„Tai erdvūs, tylūs autobusai, jie yra nulinio triukšmingumo, kas labai aktualu mieste. Mes tik pernai pradėjome jais prekiauti. Kėdainiai yra vieni pirmųjų, įsigijusių šiuos autobusus. Tokius turi vos keli Lietuvos miestai: Joniškis, Kelmė. Tauragė yra užsisakiusi tris, bet dar laukia atvykstančių. Vienas dalykas yra infrastruktūros klausimas, kitas – jie kainuoja nemažus pinigus.

Kėdainiai dabar turi pačius naujausius autobusus. Esame įsipareigoję teikti garantinį aptarnavimą penkerius metus. Jei pasitaikytų kokių sutrikimų, mes juos operatyviai spręsime. Tikiuosi, kad būsite patenkinti šiais autobusais, saugiai ir ilgai jais keliausite“, – sakė elektrinius autobusus tiekusios bendrovės „Busnex“ atstovas Tomas Puodžiūnas.

„Vienas iš naujų autobusų patikėtas man, kitas – kolegai. Valdymas nėra sudėtingas, tik reikės pačiam įkrauti. Kol kas krausime garaže, o kiek vėliau bus stotelė prie autobusų stoties.

Elektrinis autobusas važiuoja labai tyliai, net neįprasta kažkaip, atrodo, kad nėra variklio, kai negaudžia. Jei kas barškėt pradėtų, iškart išgirsime.

Transporto priemonė nauja, reikės saugoti, kad keleiviai ko nors nesulaužytų, negadintų sėdynių. Norėtųsi, kad žmonės būtų supratingi ir neniokotų autobuso, deja, visokių keleivių pasitaiko“, – pasakoja „Kėdbuso“ vairuotojas Algimantas Vaivadas.

Įrengs įkrovimo stoteles

„Mes dabar turime laikiną elektros įkrovimo stotelę. Bet jau esame pasidarę pamatus čia, prie autobusų stoties, neužilgo turėtų atvežti ir pačią stotelę, kurioje vienu metu bus galima įkrauti dviejų autobusų baterijas. Vienos stotelės kaina – apie 80 tūkst. eurų.

Žiūrint į ateitį, jei tokių elektrinių autobusų daugės, stotelių bus daugiau. Kai tik pradėjau dirbti „Kėdbuse“, mano vienas pirmųjų darbų buvo – įkrovimo stotelių projektavimas. Pagal pradinį variantą galėtume turėti apie 10 tokių stotelių“, – sako R. Valiauskas.

Nauji autobusai skirti miesto maršrutams

Kaip teigė „Kėdbuso“ laikinasis vadovas, elektra varomi autobusai važinės miesto maršrutais, kuriais važiuoja daugiausiai keleivių, tai būtų 1, 4 ar 7 maršrutai.

Prieš kurį laiką mieste jau važinėjo elektrinis autobusas. Tai buvo bandomieji važiavimai. Tąkart keleiviai pastebėjo, kad elektrinis autobusas veikia tyliai, tačiau įžvelgė ir vieną minusą – kad einant į autobuso galą tenka kopti gan aukštais laiptais, kas sunkiau judantiems žmonėms nėra labai patogu, tad sėdimų vietų teks pasiieškoti autobuso priekyje.