Žmogaus kraujas – neįkainuojamos vertės. Šio organizmui gyvybiškai būtino komponento nepagamins joks fabrikas, juo gali aprūpinti tik donorai, aukojantys savo kraują, kad būtų gelbėjamos kitų žmonių gyvybės. Prie šio kilnaus tikslo noriai prisideda ir Kėdainių rajono gyventojai.

Vakar į Kėdainius atvykusi Nacionalinio kraujo centro Panevėžio skyriaus medikų brigada jau žinojo, kad neteks grįžti tuščiomis, nes duoti kraujo buvo užsiregistravę net 90 mūsų kraštiečių.

„Aš mačiau, kaip buvo reikalingas kraujas mano a. a. mamai ir tėtei, todėl ir pati tapau donore. Ir abi mano dukros – vienai 31-eri, kitai – 26-eri, daro tą patį. Jos pačios apsisprendė, nereikėjo raginti.

Kas 3 mėnesius galima duoti kraujo, tai taip ir stengiuosi ateiti, jei tik nedirbu. Kartais kiti žmonės stebisi, kodėl aš nuolatos duodu kraujo, bet aš sakau, kad reikia tai daryti ir einu, kai tik pakviečia“, – sako šlapaberžietė Asta.

Donorų koordinatorius Mindaugas Navakas, paprašytas apibūdinti kėdainiečio donoro portretą, sakė negalintis išskirti kurios nors konkrečios donorų grupės, nes donorystės veikloje noriai dalyvauja tiek vyrai, tiek moterys. Jie įvairaus amžiaus – nuo vos 18-os metų sulaukusiųjų iki pat 65-mečių.

„Džiaugiamės, kad ir jaunimas labai įsitraukia, ateina gimnazistai ir vyresni. Kartais būna donorų kartos – tėvai donuodavo, tai ir jaunuoliai, sulaukę pilnametystės, papildo donorų gretas, nes tokie pavyzdžiai įkvepia. Dovanoti kraujo pasiryžtama, ir kai kas nors iš artimos aplinkos susiduria su kraujo perpylimo būtinybe“, – pažymi Nacionalinio kraujo centro Panevėžio skyriaus atstovas.

Šiuos žodžius patvirtina trys Šviesiosios gimnazijos moksleivės – Livija, Smiltė ir Rugilė. Šios merginos kraują aukojo pirmą kartą.

„Mano mama ir sesė irgi aukodavo kraują. Dabar mama nebegali aukoti. O aš planavau pasidaryti tatuiruotę, bet žinau, kad po to kelis mėnesius negalima duoti kraujo, tad nutariau pirma duoti kraujo, o tik tada darytis tatuiruotę. Prikalbinau kartu ateiti ir savo drauges“, – apie savo apsisprendimą papildyti donorų gretas kalbėjo Livija.

„Ateiti į šią kraujo donorystės akciją mus paskatino draugė. Sutikome, nes tai yra geras darbas. Adatų nebijome“, – kalbėjo Smiltė.

„Mano sesuo yra gydytoja, ji irgi yra donorė, prisideda prie tokių akcijų. Reikia suprasti, kad, kai mes būsim vyresnės, gal irgi kažkada prireiks kraujo, beje, ir jaunimas dažnai patenka į  visokias avarijas, nežinai, kada kam gali prireikti kraujo, todėl svarbu, kad vieni kitiems padėtume.

Šį kartą trise atėjome, bet gal gruodį, kai irgi bus tokia akcija, prikalbinsime ateiti ir daugiau savo klasiokų ar giminaičių“, – sako Rugilė.

Yra ir nusipelniusių donorų

„Kraujo duodu jau 32 kartą. Donoru tapau prieš keletą metų. Vieną kartą reikėjo mano bendradarbio tėvukui kraujo ir nebuvo, tai ir paskatino mane būti donoru. Po procedūrų visiškai gerai jaučiuosi, nebūna jokių pablogėjimų.

Per metus apie 6 kartus duodu kraujo. Ir ne aš vienas tai darau – prikalbinau ir savo sesę, ir keletą draugų, kurie, kai tik gali, irgi atvyksta duoti kraujo.

Jei kas dvejoja, būti donoru ar ne, tikrai raginčiau būti, juk kraujas greitai atsistato, mes jo turime ir galime pasidalinti, kažkam juk to labai reikia, bet mes apie tai dažnai nesusimąstome, kol mums ir artimiesiems yra viskas gerai“, – teigia kėdainietis Donatas, kuriam jau bus suteiktas nusipelniusio donoro vardas.

Nacionalinio kraujo centro Panevėžio skyriaus donorų koordinatoriaus Mindaugo Navako teigimu, kai asmuo neatlygintinai duoda kraujo 20 kartų, jam yra suteikiamas donoro žymūno, kai 30 kartų – nusipelniusio donoro vardas, o jei žmogus donavo 40 kartų ir donorystės veikloje dalyvavo ne mažiau nei 10 metų – jis ne tik įgyja garbės donoro vardą, bet ir teisę, sulaukus pensinio amžiaus, papildomai gauti antrojo laipsnio valstybinę pensiją (šiuo metu ji siekia 130 eurų). Lietuvoje šiuo metu yra yra beveik 900 garbės donorų.

Kraujo poreikis – nuolatinis

Pasak medikų, be donorų kraujo nebūtų galimybės atlikti sudėtingų operacijų ar transplantacijų, nebūtų galima išgelbėti gimdyvių, kūdikių, sunkiai sergančių, avarijose ar kitokiomis aplinkybėmis sužalotų asmenų gyvybių. Vieno donoro padovanotas kraujas gali padėti trims pacientams.

Nacionalinio kraujo centro duomenimis, 2021 m. įvyko daugiau nei 64 tūkst. donacijų, surinkta beveik 29 tūkst. litrų kraujo. Šiemet iki spalio pradžios jau buvo atlikta daugiau nei 50 tūkst. donacijų, surinkta 17,1 tūkst. litrų kraujo. Atrodytų, tai – dideli kiekiai, tačiau kraujo ar jo komponentų atsargos greitai senka, ypač poreikis išauga šventiniu laikotarpiu, kai padaugėja visokių nelaimių. Laimei, yra žmonių, kurie vėl ir vėl aukoja savo kraują.

Akcija vyks ir gruodį

„Į Kėdainių rajono savivaldybės patalpas planuojame atvykti ir gruodžio 20-ąją. Donorų lauksime nuo 10 iki 16.30 val. Prašome užsiregistruoti iš anksto tel. 8 698 14 903 arba el. p. panevezys@kraujodonoryste.lt. Gali kreiptis ir įmonių, organizacijų atstovai. Jei kolektyve susidarytų 30-ies asmenų, norinčių duoti kraujo, grupė, medikai gali atvykti į darbo vietą.

„Esame pastebėję, kad šventiniu laikotarpiu dar daugiau žmonių aukoja savo kraują, taip papildydami savo gerų darbų kraitelę. Dėkojame kiekvienam, kuris pasiryžta padovanoti savo kraujo kitiems ir taip prisideda gelbstint tūkstančių žmonių gyvybes“, – teigia Nacionalinio kraujo centro atstovai.

Kas gali duoti kraujo?

Donuoti gali sveiki asmenys nuo 18 iki 65 metų amžiaus, sveriantys ne mažiau kaip 50 kg. Vyrai – 6 kartus per metus, moterys – 4.

Jei asmeniui buvo atlikta operacija, padaryta tatuiruotė ar įverti auskarai, turi praeiti 4 mėnesiai. Jei asmuo karščiavo, sirgo gripu ar kita virusine liga, kraują bus galima duoti tik prabėgus 2 savaitėm nuo simptomų išnykimo.

Donuoti negali nėščios moterys, asmenys, sergantys tuberkulioze, piktybinėmis ir infekcinėmis arba sunkiomis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis. Daugiau informacijos galima rasti www.kraujodonoryste.lt.

Donorystė yra neatlygintina, bet kraujo donorai sulaukia simbolinių dovanų. Pavyzdžiui, šįkart buvo įteikta po šokoladą, mineralinio vandens ir sulčių buteliuką bei „Vagos“ knygyno kuponą.

Titulinė nuotr.: Dažnas donoras kraują aukoja periodiškai. Pavyzdžiui, Donatas (kairėje), kraują davęs jau 32 kartą, įgijo nusipelniusio donoro vardą.