Nors pastatuote privalu įsirengti dūmų detektorius, kai kas šio reikalavimo nepaiso. O visai be reikalo, nes detektorius gali išgelbėti gyvybę. Tai patvirtina vakar Kėdainių rajone įvykęs įvykis.

Šeštadienio vakarą Bendruoju pagalbos telefonu pranešta, kad Šėtos sen., Pašėtės k., Joniškių g. name įsijungė priešgaisrinė signalizacija. Nors žmogus sakė, kad nei liepsnų, nei dūmų nėra, į nurodytą vietą vis tiek išsiųsti ugniagesiai, kad šie įvertintų, ar nėra kilusi kokia grėsmė.

„Atvykus ir apžiūrėjus namą, gaisro požymių nebuvo. Nustatyta, kad buvo kūrenta krosnis ir per anksti uždaryta kamino sklendė, dėl to prirūko dūmų, suveikė dūmų detektorius. Išvėdintos patalpos. Greitosios medicinos pagalbos medikai apžiūrėjo namo savininką, jis nenukentėjo“, – teigia Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos vyresnioji specialistė Džiuginta Vaitkevičienė.

Jei žmogus nebūtų turėjęs dūmų detektoriaus ir tokiomis aplinkybėmis būtų nuėjęs miegoti, jis galėjo apsinuodyti smalkėmis, prarasti sąmonę ir net mirti. Į dūmus sureagavusio detektoriaus skleidžiamas garsas atkreipė žmogaus dėmesį į kilusią grėsmę.

Detektorius gali išgelbėti gyvybę

Ši laimingai pasibaigusi istorija tik dar kartą patvirtina, kaip yra svarbu namuose turėti dūmų detektorių. Deja, kaip rodo ugniagesių gelbėtojų praktika, vis dar pasitaiko atvejų, kuomet žmonės paskuba uždaryti krosnies sklendę, o tuomet gali apsinuodyti smalkėmis.

Kad tokių nelaimių būtų išvengta, būtina žinoti, jog smalkės (anglies monoksidas) yra bespalvės, bekvapės, beskonės, degios ir labai nuodingos dujos. Jos susiformuoja tada, kai krosnyje degant dujoms trūksta deguonies. Todėl visada būtina įsitikinti, ar krosnyje yra gera trauka.

Smalkėmis dažnai apsinuodijama, kai krosnyje dega malkos ir nėra geros ventiliacijos, per anksti uždarius dūmtraukio sklendę. Gyventojai, įsirengę naują vandens ar patalpų šildymo dujinį katilą, neretai net nepagalvoja apie smalkių grėsmę.

Kaip atpažinti apsinuodijimą smalkėmis?

Apsinuodijus smalkėmis pykina,  svaigsta galva, trūksta oro, padažnėja kvėpavimas, jaučiamas ūžimas ausyse, gali sutrikti koordinacija ir kt. Smalkėmis apsinuodijusį žmogų reikia kuo skubiau išvesti į gryną orą.

Apsinuodijimo  smalkėmis galima išvengti, jei namuose bus  sumontuotas anglies monoksido detektorius. Jis yra tvirtinamas prie sienos toje patalpoje, kurioje yra šildymo prietaisai.

Išgirdę smalkių detektoriaus pavojaus signalą, niekada nemanykite, kad jis ėmė veikti per klaidą. Nedelsdami  išeikite iš pastato, net jeigu neturite  jokių apsinuodijimo smalkėmis požymių. Skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112.

,,Kėdainių mugės“, PAGD  ir Kauno PGV inf.

Asociatyvi nuotr.

Panašios naujienos