Nors jau gegužės mėnuo, individualiuose namuose gyvenantys žmonės šildymo sezono dar neužbaigė. Apie tai byloja ir kylantys gaisrai. Tai vienoje, tai kitoje rajono vietoje fiksuojami įvykiai, kai užsidega kaminuose susikaupę suodžiai.

Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovė spaudai Džiuginta Vaitkevičienė informuoja, kad vakar, gegužės 7-osios vakarą ugniagesių pagalbos prireikė Dotnuvos miestelio gyventojams.

„Sekmadienį, 21.14 val. buvo pranešta, kad viename iš Vytauto g. namų dega suodžiai kamine. Pokalbio metu paaiškėjo, jog šalia kamino dega stogas, matyti liepsnos.

Po 4 minučių į nelaimės vietą atskubėjus pirmajam ugniagesių ekipažui, dalis namo stogo degė atvira liepsna. Įvertinus situaciją, nedelsiant imtasi gesinimo darbų. Sulaukta ir pastiprinimo. Iš namo išneštas dujų balionas.

Nepaisant dedamų pastangų, nuostolių neišvengta. Įvykio metu nudegė ir nuardyta apie 40 m² stogo dangos, apsilydė palėpėje iš vidaus apie 30 m² ir iš išorės 3 m² plastikinių dailylenčių, vandeniu sulietas namo vidus ir namų apyvokos daiktai. Namo savininkai nenukentėjo, juos medikai apžiūrėjo vietoje.

Gaisro priežastis aiškinasi tyrėjai. Dūmų detektoriai patalpose buvo“, – apie nelaimės Dotnuvoje gaisro aplinkybes pranešė ugniagesių atstovė spaudai.

Prašo laikytis reikalavimų

Kūrenimo sezono metu dūmtraukius reikia valyti reguliariai kas tris mėnesius (jei yra poreikis – ir dar dažniau), o ne kartą per kelerius metus. Prastai deganti ugnis, sumažėjusi trauka – tai ženklas, kad reikia nedelsiant valyti susikaupusius suodžius. Beje, neužtenka išvalyti tik kamino ertmę prie krosnies, reikia iššveisti kaminą iki pat viršaus.

Taip pat kasmet reikia nubalinti išorines kamino sieneles, tai padės greičiau pastebėti kamine atsiradusius įtrūkimus, per kuriuos gali išplisti ugnis.

Be to, turi būti kūrenama kuo sausesniu kuru. Jei šildymo įrenginys skirtas kūrenti tik anglis ar briketus, tokį kurą ir reikia naudoti.

Būtina patikrinti, ar nuo krosnies krašto ir dūmtraukio iki degių pastato konstrukcijų yra reikiamas atstumas. Neretai būna taip, kad dūmtraukių ir krosnių sienelės liečiasi prie degių sienų ar lubų. Reikia žinoti, kad namo perdangoje nuo vidinės kamino sienelės iki degių konstrukcijų turi būti ne mažesnis kaip 40 cm nedegios medžiagos tarpas, o tarp kamino išorinės sienelės ir namo stogo degių konstrukcijų privalo būti ne mažesnis kaip 25 cm nedegantis intarpas.

Svarbu, kad į vieną dūmtraukį negali būti jungiamos daugiau kaip dvi krosnys.

Palieka senus

Pasitaiko, kad remontuodami senus pastatus savininkai vietoje krosnių stato židinius, o kaminus palieka senus. Tačiau pamirštama, jog kamino skylė židiniui turi būti kur kas didesnė negu krosniai. Jeigu į vieną dūmtraukį sujungti keli šildymo įrenginiai, juos kūrenant kaminas labai įkaista, o jei dar ir dūmtraukis blogai įrengtas, galima tikėtis gaisro.

Dar vienas dalykas, apie ką pamirštama remontuojant namus – neretai tapetai priklijuojami prie pat krosnių ir dūmtraukių, o kartais netgi ir jie apklijuojami. Užkūrus krosnį, tapetai nuo karščio kaista, gelsta, o po kurio laiko ir užsidega.

Ties krosnies pakura, jeigu grindys medinės ar iš kitų degių medžiagų, privalo būti prikaltas ne mažesnis kaip 50×70 cm skardos lakštas.

Kas būdinga?

„Suodžiai nevalytuose dūmtraukiuose dažniausiai užsidega vėjuotą dieną. Tokiam gaisrui būdingas ūžesys kamine, iš kamino besiveržiančios kibirkštys ar net liepsnos. Jeigu taip atsitiko, kuo skubiau užgesinkite ugnį kūrykloje, sandariai uždarykite krosnies ir peleninės dureles, kad nebūtų traukos ir ugnis negautų šviežio oro, ir kvieskite ugniagesius.

Jei buvo užsidegę suodžiai, labai gerai apžiūrėkite, ar kamine neatsirado įtrūkimų, per kuriuos gali veržtis žiežirbos ir uždegti apšiltinimo medžiagą ar pan“, – įspėja ugniagesiai.

Taip kamino anga atrodo prieš valymą ir po jo.