Kėdainių rajono moterų krizių centras praėjusį savaitgalį moterims pasiūlė trumpą atokvėpį nuo kasdieninių rūpesčių ir miesto šurmulio. Nedrąsiai karantino metu laukta, su džiaugsmu pasitikta, daug gerų emocijų, naujų įgūdžių ir pasitikėjimo savimi suteikusi vasaros stovykla antrus metus iš eilės trumpam įsikūrė nuostabiame gamtos kampelyje.

Įvairios veiklos

„Ne gojus, o tikras rojus“, – aplankė mintis atvykus į sodybą „Gojaus atgaiva“ už Kalnaberžės, prie Nevėžio upės. Čia sutiktos stovyklos dalyvės vieningai patvirtino – tai geriausias poilsis, kuriuo jos, trumpam atsikvėpusios nuo buities ir vaikų priežiūros, sveikatos ir finansinių rūpesčių, gali mėgautis šią vasarą. Juolab kad stovyklos programa kupina moteris stiprinančių aktyvių veiklų, kūrybos, naujų potyrių ir tarpusavio bendravimo. Taip šis neįpareigojantis buvimas kartu, pridedant ranką koordinatoriams ir savanoriams, sukuria savitarpio pagalbos grupės efektą.  

Stovyklos dalyvė Jolanta pasakoja: „Iš karto nušvito šypsena veide, kai tik man pasiūlė šiemet dalyvauti stovykloje. Pasakiau, kad sutinku, nes labai patiko pernai: ir veikla, ir geras oras, ir nuotaika. Labai smagu, kad vyksta įvairūs užsiėmimai: šiandien kūrėme darbelius, rytoj pamatysime rezultatą. Rytoj laukia plaukimas baidarėmis. Įsijungi į veiklą ir užsimiršti, atitolsti nuo to miesto. Gera pabendrauti su kitomis dalyvėmis. Malonu, kad pasirūpinta atvykimu ir parvykimu. Pernai dalyvavau visose veiklose, kurias tik pasiūlė Moterų krizių centras. Tai man pačiai buvo naudinga. Kadangi auginu neįgalų vaiką, man tai galimybė išeiti iš namų, pabendrauti su žmonėmis.“

Pabėgimas nuo kasdienybės

Šešetą vaikučių auginanti Kamilė taip pat plačiai šypsosi: „Man tai – šventė. Mes su dukra laukėme, kad paskambintų ir pakviestų, nes tai mums galimybė pabūti tik „mergaitiškoje“ draugijoje. Neseniai namuose besikalbėdamos prisiminėme, kaip smagu buvo stovykloje praėjusiais metais, kaip norėtumėm šiemet dalyvauti, o po dviejų dienų paskambino Rita, Moterų krizių centro vadovė, ir paklausė, ar norėtume. Labai smagu, kad sudarytos sąlygos mamoms dalyvauti su dukromis. Ši stovykla mums labai patinka dėl to, kad tai kartu yra ir kartą per metus pabėgimas iš namų, pabuvimas ne kasdienybėje, o atitrūkimas nuo jos. Praktiškai visus metus iš namų neišeini: namai, vaikai, buities rūpesčiai, tad tokių stovyklų labai reikia.“

Šiemet moterys stovyklai davė pavadinimą „Vasara“, o vasarišką nuotaiką iliustravo lauko gėlių ir žolynų puokšte. („Kėdainių mugės“ nuotr.)

Įžvelgia didelę naudą

Pasak Kėdainių rajono moterų krizių centro vadovės Ritos Stakniūnienės, ši stovykla moterims organizuojama antrus metus, ji yra Europos struktūrinių fondų ir Kėdainių rajono savivaldybės bendrai finansuojamo projekto „Socialinės atskirties mažinimas Kėdainių mieste apjungiant, įtraukiant ir įgalinant keistis socialinėje atskirtyje esančius asmenis“ dalis.

„Džiaugiamės, kad yra tokie projektai, kurie suteikia galimybę pasiūlyti veiklas ne tik mūsų centro patalpose, bet ir gamtoje. Juk ne visos moterys gali leisti sau atostogas prie jūros ar užmiestyje. Labiausiai džiugina, kad tos moterys, kurios dalyvavo pernai, sužinojusios, kad stovyklą galime rengti šiemet ir ji vyks, sutiko dalyvauti nedvejodamos. Tai rodo, kad stovykla patiko. Ji organizuota lanksčiai – jeigu moteris turi mažą vaiką, kurio nėra kam palikti, ji gali atvažiuoti su vaikučiu čia. Šiame būrelyje tikrai atsiras, kas jį padės prižiūrėti, kol mama dalyvaus vienoje ar kitoje veikloje. Taip pat pamatėme, kad mamų dalyvavimas stovykloje su paauglėmis dukromis, per bendras veiklas, padeda užmegzti glaudesnį tarpusavio ryšį, gerina tarpusavio santykius“, – kalbėjo R. Stakniūnienė.

Kėdainių rajono moterų krizių centro vadovė Rita Stakniūnienė džiaugiasi stovyklos sėkme. (Asmeninio archyvo nuotr.)

Visas dėmesys – stovyklos dalyvėms

Šiais metais birželio 18–19 dienomis stovykloje dvidešimčiai dalyvių vyko saviugdos užsiėmimas, emocinio intelekto ugdymui skirta veikla, moterys mokėsi sakyti komplimentus, sukūrė stovyklos spektaklį, plaukė baidarėmis, grilyje gamino maistą. Į kiekvieną stovyklą taip pat kviečiami savanoriai, kurie rengia kūrybinius užsiėmimus. Savanorė Milda šiais metais mokė pasigaminti rankų darbo popierių su inkliuzais. „Naudojome popierines servetėles, augalus, klijus. Tokį popierių galima panaudoti dovanų pakavimui, siūti netgi dovanų maišelius, gaminti gražius vitražus. Skamba sudėtingai, bet labai smagu gaminti. Moterys mokėsi labai noriai. Jeigu iš pradžių ir baiminosi, kad nesugebės, tai aš nuraminau, kad esu būtent tam, kad pamokyčiau“, – pasakojo Milda.

Savanorė Milda mokė pasigaminti rankų darbo popierių su inkliuzais. („Kėdainių mugės“ nuotr.)

Dviejų dienų trukmės stovykloje ne vien įtempta dienotvarkė, bet ir skiriama laiko poilsiui, pabuvimui gamtoje ir ramybėje. „Stovykla labai patinka ir man, ir dukrai. Įdomūs užsiėmimai, viskas vyksta gamtoje, visas dėmesys mums, kasdienybėje to nėra. Praėjusiais metais stovykloje pirmą kartą gyvenime plaukiau su baidare, labai baiminausi, bet išdrįsau ir džiaugiuosi, kad įveikiau save“, – pasakojo stovyklos dalyvė Erika, apibendrindama, kad tokios stovyklos moterims – labai reikalingos.

Jaukioje susipažinimo ceremonijoje kiekviena stovyklos dalyvė pasakė, koks vasaros skonis jai svarbus, tuomet mėtos ar kito augalo lapelį dėjo į arbatos indą, paskui visos drauge vaišinosi žolelių arbata. („Kėdainių mugės“ nuotr.)