Tam, kad dar ne viena karta galėtų gėrėtis Lietuvos miškais, kasmet pasodinami didžiuliai kiekiai jaunų miško sodmenų, tačiau nemaža dalis jų taip ir nepasiekia brandos, nes šaltomis žiemomis tampa miško žvėrelių maistu.

Kiekvieną pavasarį vien tik valstybiniuose miškuose įveisiama 500 ha naujų miškų, kurie savo plotu prilygtų 700 futbolo aikščių. Miškininkams, kasmet pasodinantiems apie 30 milijonų miško sodmenų, tenka pareiga ir juos prižiūrėti. Valstybinių miškų urėdijos pateiktoje informacijoje galima pastebėti įdomių faktų, pavyzdžiui, kad, kol medis išauga iki brandos, miškininkas prie jo prieina apie 60 kartų. Tiesa, nepaisant visų pastangų, iš 8000 pasodintų medelių užauga tik apie 500 medžių. Kitaip tariant, vienas iš šešiolikos.

Kaip rodo statistika, beveik pusė sodmenų nunyksta dėl miško gyventojų kaltės. Mat jaunų sodmenų viršūnėlės, šoniniai ūgliukai ir jau paūgėjusių medelių kamienų žievė tampa skaniu užkandžiu briedžiams, elniams, stirnoms. Žalos medeliams padaro ir kiškiai bei graužikai. Pažeidus žievę, sodmenį apninka įvairios grybinės ligos, o kai viršūnė yra nukandama kelis kartus, medelis krūmijasi. Ir vienu, ir kitu atveju augalas ima skursti ir galiausiai žūsta.

Apsaugos priemonės

Vienas svarbiausių miškininkų darbų rudenį – želdinių apsauga nuo laukinių gyvūnų. Priemonių yra įvairių, jos pasirenkamos atsižvelgiant į elninių žvėrių populiaciją regione ir į kitus gamtinius veiksnius.

„Medeliai tepami arba purškiami specialiais repelentais, kurie atbaido žvėris savo skoniu ir kvapu. Repelentai dažniausiai naudojami jauniems spygliuočių bei kietųjų lapuočių želdiniams ir tepami kasmet, kol medelis pasiekia 2 metrų aukštį.

Kol mažas sodinukas išauga į brandų medį, miškininkas prie jo prieina apie 60 kartų. (Valstybinių miškų urėdijos nuotr.)

Pasodintus ir jau truputį ūgtelėjusius medelius miškininkai taip pat apsaugo individualiomis apsaugomis, jomis apgaubdami kamienus ir lajas. Šis būdas apsaugo sodmenis ne tik nuo elninių žvėrių, bet ir zuikių bei kitų graužikų.

Želdiniai ir žėliniai, kurių rūšinėje sudėtyje yra 50 procentų ir daugiau ąžuolo ir (ar) buko, aptveriami specialia, apsaugai nuo žvėrių tinkama tvora.

Ūgtelėjusių medelių kamienai apjuosiami individualiomis apsaugomis.

Minėtos priemonės kasmet padeda apsaugoti daugiau nei 20 tūkst. ha miško želdinių plotą, o aptveriant saugome dar net 7 tūkst. ha“, – teigia Valstybinių miškų urėdijos vadovas Valdas Kaubrė.

Kas atlikta mūsų rajone?

VĮ Valstybinių miškų urėdijos Radviliškio regioninio padalinio vyr. miškininkas Gediminas Povilauskas informavo, kad iš viso Kėdainių rajono miškuose 2021 metais pasodinta 788,33 tūkst. vnt. sodmenų. Jais apsodintas 345,9 ha plotas (2020 metais – 288,2 ha plotas). Didžiausias kiekis sodmenų pasodinta Lančiūnavos girininkijoje – 134,9 tūkst. vnt., Dotnuvos girininkijoje – 124,2 tūkst. vnt., Josvainių girininkijoje – 107,98 tūkst. vnt.

Tam, kad eglučių viršūnių ir ūgliukų neskabytų miško žvėrys, medeliai tepami specialiais repelentais.

Miškininkai pasirūpino ir sod­menų įvairove. Daugiausia buvo pasodinta karpotojo beržo (257 000 vnt.), juodalksnio (237 000 vnt.), paprastosios eglės (195 000 vnt.), paprastojo ąžuolo (79 000 vnt.), paprastosios pušies (per 17 000 vnt.) ir liepos (2500 vnt.) sodmenų.

Kėdainių rajone repelentais planuojama apsaugoti nuo žvėrių pažeidimų 475,5 ha miško sodmenų. Daugiausia dėmesio sulaukia eglutės. 22,5 ha ąžuolynų planuojama aptverti ištisine tvora.

Dalis išlaidų kompensuojama

Apsaugos nuo laukinių gyvūnų priemonės nėra pigios, juolab, kad ir reikia jų daug. Dalis patirtų išlaidų gali būti kompensuojama.

Valstybinių miškų urėdijos medelynuose kasmet užauginama milijonai sodmenų. Tai – ateities miškas.

Šiemet Kėdainių rajono savivaldybės administracijai paraiškas dėl finansinės paramos medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos prevencijos priemonių įgyvendinimo išlaidoms kompensuoti pateikė 13 pareiškėjų. Vienas iš pareiškėjų – VĮ Valstybinių miškų urėdijos Radviliškio regioninis padalinys, kiti pareiškėjai yra fiziniai asmenys.

Šiais metais iš viso buvo prašoma skirti 173 653,16 Eur. Pagal surinktą finansavimą į Kėdainių rajono savivaldybės Aplinkos apsaugos rėmimo specialiąją programą skirta 59 064,91 Eur.

2020 m. buvo prašoma skirti 125 058,39 Eur, pagal surinktą finansavimą skirta 70 755,89 Eur.

Lėšos paraiškų teikėjams bus pervestos tik įgyvendinus prevencines priemones ne vėliau kaip iki einamųjų metų gruodžio 1 d., pareiškėjui pateikus Administracijos direktoriui prašymą kompensuoti įgyvendinimo išlaidas, darbų perdavimo ir priėmimo aktą ir mokėjimo dokumentus, patvirtinančius medžiagų, paslaugų ar atliktų darbų pirkimą.

Panašios naujienos