Jei jūs svarstote apie naudoto automobilio įsigijimą, galite būti tikri, kad nesate vieni. Nepaisant to, kad šiomis dienomis mūsų šalies gatvėmis iš tikrųjų rieda įspūdingas visiškai naujų transporto priemonių skaičius, vis dėlto naudotų automobilių rinka tebėra labai didelė, todėl sudarėme jums 10 svarbių žingsnių sąrašą, kuris turėtų praversti ieškant naudoto automobilio.

1. Kiek lėšų jūs galite skirti automobiliui?

Labai paprasta, tačiau ypač svarbi taisyklė: jei jūs perkate automobilį naudodamiesi paskola, tuomet mėnesinė automobilio paskolos grąžinimo įmoka neturėtų būti didesnė nei 10 % jūsų gaunamų mėnesinių pajamų. Tačiau jei jūs labai griežtai valdote savo biudžetą ir neleidžiate sau peržengti ribų, tuomet minėtas procentas gali būti ir gerokai mažesnis.

Turėtumėte nepamiršti, kad naudoti automobiliai paprastai laikas nuo laiko reikalauja šiek tiek didesnio papildomo dėmesio, įskaitant ir naujas padangas, techninę priežiūrą bei kt. Be to, egzistuoja ir papildomos išlaidos, kurias tenka patirti transporto priemonės savininkui, pvz., kuras ir automobilio draudimas.

Tuo tarpu, jei naudotam automobiliui, kurį jūs planuojate įsigyti, jau yra pasibaigusi garantija, būtų labai išmintinga ir naudinga į šalį atidėti nenumatytiems atvejams skirtų papildomų lėšų, kuriomis galėtumėte padengti savo įsigyto naudoto automobilio remonto išlaidas.

2. Sudarykite naudotų automobilių sąrašą

Ne paslaptis, kad kai kurių markių automobiliai gerokai ilgiau išlaiko didesnę vertę. Todėl, jei lyginsite tų pačių metų Volvo ar Mercedes automobilių kainas su Ford ar Kia transporto priemonių kainomis, pastebėsite akivaizdžius skirtumus. Be abejo, nepatyrusiam vartotojui gali atrodyti, kad nėra jokios prasmės pirkti brangesnį naudotą automobilį, jei vietoje to galima įsigyti tų pačių gamybos metų pigesnį. Tačiau būtina atminti, kad skirtingų markių automobiliai pasižymi ir skirtingu patvarumu, saugumu, komfortu bei kitais veiksniais.

Taigi, visų pirma būtų labai naudinga sudaryti jums patinkančių transporto priemonių sąrašą, tokiu būdu padedant sau lengviau suprasti, kokios tokių automobilių kainos vyrauja šiuolaikinėje rinkoje. Jei pamatysite, kad kainos yra pakankamai aukštos ir galbūt ne visai atitinka jūsų numatytą biudžetą, nesibaiminkite į savo transporto priemonių sąrašą įtraukti ir kitų markių bei modelių automobilius. Šiuolaikinėje rinkoje yra daugybė pasirinkimų, todėl tikrai nereikėtų apsiriboti tik viena marke ar konkrečiu modeliu. Kuo daugiau laisvės sau suteiksite, tuo lengviau turėtų būti pasirinkti.

3. Patikrinkite automobilių kainas

Vienas iš labai svarbių žingsnių, kurį privalu atlikti norint įsigyti naudotą automobilį, yra šiuolaikinėje rinkoje vyraujančių kainų patikrinimas. Tačiau tuomet, kai ieškosite jus dominančių naudotų automobilių kainų, turėtumėte atkreipti dėmesį ne tik į automobilių gamybos metus, jų komplektaciją ir techninę būklę, tačiau taip pat ir į tai, kas tokius automobilius parduoda.

Naudodamiesi automobilių skelbimų portalais jūs rasite ne tik fizinių asmenų parduodamų automobilių skelbimus, tačiau taip pat ir tuos, kuriuos skelbia naudotais automobiliais prekiaujančios bendrovės, automobilių perpardavėjai (arba kitaip vadinami – automobilių supirkėjai) ir kt. Automobilius parduodančių subjektų sąrašas yra labai platus, todėl turėtumėte atsižvelgti ir į tai, kas parduoda konkrečius automobilius. Visa tai jums padėtų lengviau suprasti, kokių pardavėjų pasiūlymai pasižymi palankiausiomis kainomis.

Be to, svarbu, kad bandydami išsiaiškinti šiuolaikines kainas jūs lygintumėte visiškai identiškas transporto priemones. Tai reiškia, kad nėra tikslinga lyginti dvi to paties modelio ir tų pačių gamybos metų transporto priemones, jei viena jų yra pilnos komplektacijos, o kita – tik bazinės. Lygiai tą patį galima pasakyti ir apie tuos atvejus, kai vienas automobilis yra visiškai techniškai tvarkingas, o kitas turi tam tikrų techninių gedimų. Taigi, jei norite suprasti, kiek iš tikrųjų galėtų kainuoti jus dominantis naudotas automobilis (t.y. kokia galėtų būti jo tikroji rinkos kaina), turėtumėte lyginti vienodas transporto priemones.

4. Pasirinkite geriausią finansavimo pasiūlymą

Jei nusprendė naudotą transporto priemonę pirkti ne asmeninėmis lėšomis, o kreipdamiesi į kreditorius, tuomet turėtumėte būti tikri, kad pasirinksite patį geriausią finansavimo pasiūlymą. Ir tai reiškia, kad jums reikės paskirti daugiau savo laiko ir nemažai pastangų, kadangi šiuolaikinėje rinkoje finansines paslaugas teikia daugybė skirtingų bendrovių. Be to, svarbu, kad gerai pagalvotumėte, koks variantas jums būtų tinkamesnis – automobilio paskola ar automobilių lizingas. Nors tiek viena, tiek ir kita finansinė paslauga yra skirta automobiliui įsigyti, jų sąlygos nėra vienodos. Todėl niekur neskubėkite ir atidžiai įvertinkite jums prieinamus pasirinkimus.

5. Patikrinkite automobilio istoriją

Net jei jūs naudotą automobilį ketinate pirkti iš draugo ar šeimos nario, jūs negalite būti tikri, kad prieš įsigydami jums patikusią transporto priemonę žinosite visą jos istoriją. Būtent dėl šios priežasties labai svarbu patikrinti transporto priemonės istoriją, tokiu būdu sužinosite daug naudingos informacijos. Ir šis žingsnis ieškant naudoto automobilio yra tiesiog būtinas. Jei automobilis pasižymės prasta istorija, kuo anksčiau apie tai sužinosite, tuo daugiau laiko sutaupysite, kartu išvengdami ir nesėkmingo pirkinio.

Turbūt svarstote, kaipgi galėtumėte sužinoti jus dominančio automobilio istoriją? Laimei, šiandien tai padaryti yra labai paprasta – jums tereikia atlikti VIN patikrą per www.carvertical.com/lt/vin-tikrinimas. Kiekviena transporto priemonė turi jai priskirtą unikalų VIN kodą, kuriuo galima sužinoti automobilio istoriją, buvusius autoįvykius, automobilio techninius duomenis ir gamyklinę komplektaciją, automobilio paskirtį, šalis, kuriose jis buvo eksploatuojamas, ridos pokyčius bėgant metams ir kt. Taigi, jei bus atlikta VIN patikra, gauta informacija jums padės lengviau priimti sėkmingą sprendimą.

6. Susisiekite su pardavėju

Kai atrasite jums patinkantį automobilį, pirmiausia turėtumėte gerai įvertinti internete pateiktą informaciją ir susisiekti su pardavėju. Tokiu būdu jūs galėsite lengviau suprasti, koks automobilis yra parduodamas, ar pardavėjas tokį automobilį eksploatavo pats, ar vis dėlto jį visai neseniai įsigijo. Be to, telefoninio pokalbio metu neretai galima išsiaiškinti, kokios būklės transporto priemonė yra parduodama, kadangi, jei pardavėjas vengs atsakinėti į jūsų klausimus arba atsakymai jums pasirodys įtartini, galėsite lengviau priimti ir atitinkamą sprendimą, kartu sutaupydami daugiau savo laiko.

Tuo tarpu, jei pokalbio metu pardavėjas į didžiąją dalį klausimų neatsakinės ir teigs, jog viską papasakos susitikimo metu, tai taip pat gali būti ženklas, jog galbūt jums vertėtų dairytis kito automobilio ir ieškoti kito pardavėjo. Tačiau jei jūs šioje rinkoje neturite pakankamai patirties ir nežinote, kokius klausimus turėtumėte užduoti telefoninio pokalbio metu, klausimyną galite nesunkiai atrasti internete.

7. Atlikite bandomąjį važiavimą

Bandomasis važiavimas yra vienas iš geriausių būdų norint sužinoti, ar pasirinktas automobilis jums iš tikrųjų tinka. Be to, tai taip pat padeda suprasti konkretaus automobilio būklę. Todėl, jei ruošiatės atlikti bandomąjį važiavimą, pats metas sužinoti, į ką turėtumėte atkreipti dėmesį:

  • Ar paprasta įlipti ir išlipti iš automobilio? Ar tai darydamas nejuntate diskomforto ir jums netrūksta vietos?
  • Ar sėdint automobilyje jums pakanka erdvės ir jūs jaučiatės komfortiškai? Jei taip, nepamirškite persėsti ir į keleivių sėdynes, įvertindami jų patogumą.
  • Ar prietaisų skydelyje yra užsidegusios tam tikros įspėjamosios švieselės? Jei taip, išsiaiškinkite, ką jos reiškia.
  • Ar automobilyje užuodžiate tam tikrus nemalonius pašalinius kvapus, pvz., dujų, alyvos, cigarečių dūmų ar kt.?
  • Ar automobilio padangos yra pakankamai geros būklės?
  • Kaip veikia automobilio stabdžiai? Ar jie savo darbą atlieka tinkamai? Ar stabdant automobilį negirdite stabdžių cypimo?
  • Atidarykite automobilio kapotą ir pažvelkite, ar nėra jokių nutekėjimų.
  • Kaip automobilis važiuoja skirtingomis kelio dangomis? Ar jis labai bilda ir barška? O galbūt važiuojant nelygiu keliu labai juntate kelio duobes ir kitus nelygumus?
  • Kaip automobilis įsibėgėja ir stabdo?
  • Koks yra automobilio manevringumas?

Tuomet, kai būsite atlikę bandomąjį važiavimą, paprašykite, kad automobilio savininkas parodytų jums iki tol atlikto techninio aptarnavimo įrašus. Iš to jūs suprasite, kaip jus sudominęs automobilis buvo prižiūrimas.

8. Atlikite automobilio techninę apžiūrą

Jei atlikus bandomąjį važiavimą automobilis jums patiko, tuomet taip pat neturėtumėte pamiršti atlikti ir jo techninę apžiūrą. Žinoma, patiems to atlikti jums nepavyks, todėl turėtumėte automobilį aprodyti profesionaliems automechanikams. Ir nors už tai jūs turėsite sumokėti, techninė apžiūra perkant naudotą transporto priemonę yra tiesiog būtina, kadangi tokiu būdu jūs galite sužinoti, kokia yra tikroji jus dominančio automobilio techninė būklė.

Jei techninės apžiūros metu bus nustatyti tam tikri gedimai, jūs galėsite nuspręsti, ar tokį automobilį norėsite įsigyti nusiderėdami palankesnę kainą, ar vis dėlto ieškosite kitos transporto priemonės. Be abejo, automobilio techninę apžiūrą turėtų atlikti nepriklausomi automechanikai. Tai reiškia, kad juos turėtumėte pasirinkti jūs patys, jokiu būdu nesutikdami su automobilio pardavėjo pasiūlytais automechanikais.

9. Derėkitės dėl automobilio kainos

Ar iki šiol jūs nebuvote pratę derėtis dėl jums siūlomos kainos? Manėte, kad tai nėra tinkama ir mandagu? Jei taip, galite būti tikri, kad iki šiol vadovavotės labai neteisingu požiūriu, kadangi jūs ne tik turite, tačiau ir privalote derėtis dėl automobilio kainos. Priešingu atveju, jūs sumokėsite gerokai daugiau nei turėtumėte. Turite suprasti, kad derybos dėl kainos yra visiškai normali praktika, kuri vyksta nuolatos, todėl drovėtis tikrai nėra dėl ko.

Žinoma, derybos dėl automobilio kainos turėtų prasidėti tik tuomet, kai būsite atlikę visus aukščiau išvardintus žingsnius, kadangi turėdami daugiau informacijos apie jums siūlomą įsigyti automobilį kartu turėsite ir daugiau argumentų sulaukti palankesnės kainos pasiūlymo. Tai reiškia, kad, jei sužinosite apie tam tikrus automobilio techninius gedimus ar tiesiog automobilio kaina bus gerokai didesnė nei rinkos kaina, galėsite argumentuotai pagrįsti savo siūlomą žemesnę kainą.

10. Tinkamai užpildykite visus dokumentus

Jei jūs automobilį pirksite iš automobiliais prekiaujančios bendrovės, suprantama, kad visų dokumentų užpildymu pasirūpins pardavėjas. Tačiau jei automobilį pirksite iš fizinio asmens, kuriam tai nėra įprasta veikla, tuomet akivaizdu, kad turėtumėte būti labai atidūs ir imtis visų priemonių, kad pirkimo–pardavimo sutartis būtų užpildyta teisingai.

Be to, į pirkimo–pardavimo sutartį būtinai įrašykite tokią kainą, kokią jūs iš tikrųjų mokate, nepaisant to, kad pardavėjas gali prašyti jūsų nurodyti gerokai žemesnę kainą. Jei sutartyje nurodysite tikrąją kainą, pastebėję automobilio problemas, apie kurias nebuvote informuoti prieš pirkdami automobilį, galėsite transporto priemonę grąžinti, kartu susigrąžindami ir savo sumokėtus pinigus.