Ryt Lietuvoje bus minimos 106-osios Valstybės atkūrimo dienos metinės. Tai valstybinė šventė, kurios metu pagal galiojančius šalies įstatymus yra privalu prie visų pastatų – tiek valstybinių institucijų, tiek ir gyvenamųjų namų – iškelti valstybinę vėliavą.

Valstybės vėliavą reikia iškelti 7 val. ryte (arba šventės išvakarėse), o nuleisti – 22 val.

Iškeliant vėliavas prie pastatų, jos įstatomos į laikiklius, kurie prie fasado turi būti pritvirtinti ne žemiau kaip 2 m nuo žemės. Nuo fasado vėliavos kotas turi būti pasviręs ne didesniu nei 45 laipsnių kampu.

Trispalvė gali būti keliama prie pastatų, virš ar ant pastatų, taip pat namo kieme ant specialiai įrengto stiebo. Tautinę vėliavą galima išskleisti ir namų languose arba jomis papuošti automobilius. Svarbiausia, kad vėliava būtų naudojama pagarbiai. Ji turi būti nesuglamžyta, nesuplyšusi, nenublukusi, jos dydis turi atitikti numatytus parametrus. Įprastai trispalvė yra 1 m pločio ir 1,7 m ilgio. Vėliavos kotas turi būti beveik 2 kartus ilgesnis nei trispalvė.

Nors dauguma gyventojų noriai vykdo prievolę iškelti vėliavą valstybinių švenčių metu, vis dar pasitaiko asmenų, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių to nepadaro. Už tai yra numatyta administracinė atsakomybė.

Kokios baudos numatytos?

Atsakomybės už vėliavos iškėlimo tvarkos pažeidimą numatytos Administracinių nusižengimų kodekse. Toks pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą juridinių asmenų (išskyrus valstybės ir savivaldybių institucijas ir įstaigas) vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims, gyvenamųjų namų savininkams arba už gyvenamųjų namų eksploatavimo organizavimą atsakingiems asmenims nuo 10 iki 12 eurų. O valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 10 iki 16 eurų. Jei toks nusižengimas yra padaromas pakartotinai, atitinkamai užtraukia 12–16 eurų ir 16–30 eurų baudas.

Baudžiamasis kodeksas atsakomybę numato tais atvejais, kai būna išniekinami valstybės simboliai. Tas, kas viešai nuplėšė, sudraskė, sulaužė, sunaikino, subjaurojo ar kitaip išniekino Lietuvos valstybės vėliavą ar herbą arba viešai pasityčiojo iš Lietuvos valstybės himno, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 2 metų. Dažniausiai pasitaikantis pažeidimas – kai asmenys laiku neiškelia vėliavos nurodytomis datomis. Baudas moka atsakingas už vėliavos iškėlimą asmuo – pastato savininkas, įstaigos vadovas.

Kėdainių mugės“ inf. ir nuotr.