Stebėdami orų prognozes, pranešančias, kad šią savaitę kaip reikiant paspaus šaltis, ugniagesiai nerimauja, kad vėl gali padaugėti gaisrų, nes gyventojai intensyviau kūrena krosnis ar katilus, o jei jie nėra tvarkingi arba kaminai nėra valomi, tuomet ir atsitinka nelaimės. Kaip jų išvengti ir kokie buvo 2023-ieji metai mūsų rajono ugniagesiams kalbėjomės su Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininku Andriumi Eidimtu.

„Praėjusiais metais teko gesinti per 160 gaisrų, tai yra šiek tiek mažiau nei užpernai. Maždaug trečdalį sudarė gaisrai atvirose teritorijose. Gyvenamuosiuose namuose kilo apie 26 proc. gaisrų.

Žuvusiųjų gaisruose nebuvo, aukų pavyko išvengti, bet turiu pasakyti, kad pagrindinė gaisrų priežastis – neatsargus žmogaus elgesys.

Pernai aplankėme apie 500 rajono gyventojų, apžiūrėjome krosnis, elektros instaliaciją, raginome laikytis saugumo reikalavimų, priminėme, kad būtina įsirengti dūmų detektorius. Tai akcentuojame ir susitikimuose su bendruomenėmis, prevencinė veikla vykdoma, tačiau nelaimių nepavyksta išvengti.

Nesilaikydami saugumo reikalavimų žmonės rizikuoja ne tik savo turtu, bet ir gyvybe. (PAGD nuotr.)

Dabar vėl orai atšalo, tad gali padaugėti gaisrų, nes žmonės perkaitina kūrenimo įrenginius, kaminuose užsidega suodžiai. Žmones gal dar nepasiekia informacija, kad būtina reguliariai valyti kaminus – prieš sezono pradžią ir po to ne rečiau kaip kas tris mėnesius. Jei kūrenamos šlapios malkos ar koks netinkamas kuras naudojamas, kamino sienelės užsineša greičiau.

Bėdų kyla ir dėl to, kad žmonės pasistato galingus katilus, tačiau nenori daug šildytis. Svarbu žinoti, kad kiekvienas katilas turi tam tikrą efektyvumo temperatūrą – įprastai tai būna 85–95 laipsniai, o jei žmogus palaiko 60–70 laipsnių temperatūrą, tuomet su šaltu dūmu nuosėdos dar labiau kimba prie kamino sienelių.

Gaisrų kyla tiek atokiuose vienkiemiuose, tiek ir miesteliuose. Būna, atvažiuoji, gražus namas, padarytas remontas, ir suodžiai lyg ir valomi, bet ima ir užsidega kaminas. Žmonės sako net nepagalvoję, kat taip greitai jis galėjo užsinešti. Todėl mes rekomenduojame kuo dažniau tikrinti kamino būklę. Galima kas dvi savaites kamino apačioje atsidarius dureles su kokiu veidrodėliu pasižiūrėti ir įvertinti, kaip greitai tas kaminas užsikiša ir reguliariai tuos suodžius valyti. To nedarant, nelaimės ir kyla. Pernai turėjome, berods, 34 tokius gaisrus“, – sako Kėdainių PGT vadovas A. Eidimtas.

Drausmina baudomis

„Kiekvienu atveju, kai kyla gaisras, analizuojama kokios priežastys tai lėmė. Būna atvejų, kai žmonės naudoja savadarbius šildymo įrenginius, nesirūpina, kad krosnys ir dūmtraukiai būtų tvarkingi, arba netinkamai juos įrengia ir ekspoatuoja. Pasitaiko, kad pas tą patį žmogų gaisrai kyla net ne po vieną kartą. Jei nustatoma, kad žmonės nesilaiko Bendrųjų gaisrinės saugos reikalavimų, yra skiriamos baudos. Tikrai yra nubaustų asmenų“, – tikina ugniagesių vadovas, dar kartą primindamas gyventojams, kad nesilaikant taisyklių, jie rizikuoja ne tik gauti baudą, bet ir prarasti savo namus ar gyvybę.

Viršelio nuotr.: Kėdainių PGT vadovas A. Eidimtas: pernai rajone kilo daugiau nei 160 gaisrų, pagrindinė jų priežastis – neatsargus žmogaus elgesys. (L. Pranckevičiūtės nuotr.)

Panašios naujienos