Sausio 27-oji – Tarptautinė holokausto aukų atminimo diena.

Sausio dvidešimt septintoji, šeštadienis, (šeštoji 4-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 338 dienos.

Savo vardadienius šiandien švenčia Aventinas, Ilona, Jogunda, Jogundas, Jogvilas, Jogvilė, Mainotas, Mainotė, Natalis, Vytenis;

rytoj: Gedautas, Leonida, Leonidas, Leonidė, Manfredas, Nijolė, Sambangas, Sambartas, Sambartė;

poryt: Aivaras, Gilda, Gildas, Girkantas, Nygailas, Nygailė, Nykanta, Nykantas, Žiba, Žibuolė, Žibutė, Valerijonas, Valerijus.


Dangaus kūnai: Saulė šiandien teka 8.19, leidžiasi 16.44. Dienos ilgumas – 8.25. Šiandien – antroji Mėnulio pilnaties diena. Saulė Vandenio ženkle.


Protingos mintys: „Mes patys sau šėtonai ir visą pasaulį paverčiame pragaru“ (O. Vaildas).


Astrologinė prognozė sausio 27-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Kūrybinį kvėpimą turbūt pajus meno žmonės ir intelektualai, o energijos pliūpsnį – sportininkai. Visgi tykos ir pavojai – nuostoliai, traumos. Kad ir ką darysite, nepraraskite atsargumo bei saiko. Saugokite vaikus.

JAUTIS. Namuose gali kilti emocinių ekscesų, ginčų. Užuot maištavę verčiau demonstruokite savo kulinarinius gebėjimus – tai turėtų sumažinti įtampą, įnešti jaukumo. Gerai seksis ir kūrybinė, intelektinė veikla. Deja, kelionėse tykos pavojai.

DVYNIAI. Jeigu ketinate kur nors vykti, darykite tai ryte, nes popiet daugės pavojingų situacijų. Saugokitės praradimų. Kai kuriuos jūsų planus gali sujaukti netikėtas svečias, nelaukta žinia.

VĖŽYS. Pagrįstai kilęs nepasitikėjimas kai kuriais žmonėmis gali apkartinti šią dieną. Pasistenkite nebendrauti su agresyviais, piktais, savanaudiškais veikėjais. Vietoj jų rinkitės šiltesnę bendraminčių draugiją.

LIŪTAS. Būsite emocionalūs, jautriai reaguosite į bet kokią kritiką, priekaištus, praeities išgyvenimus. Daugiau dėmesio skirkite sveikatos, mitybos sričiai, vaikams.

MERGELĖ. Tikėtinas didesnis dvasinis jautrumas. Diena palanki poilsiui vienumoje, apmąstymams, meditacijoms, rašymui, meninei kūrybai. Jeigu numatoma aktyvi veikla, sportas, bus nelengva. Saugokitės traumų, ypač saugokite vaikus.

SVARSTYKLĖS. Nestigs draugų ir pažįstamų dėmesio. Skirkite jiems šiek tiek laiko, tačiau per daug neprisiplanuokite vakarui. Vakare nebesinorės niekur eiti iš namų. Pasisaugokite ugnies, traumų, infekcijų.

SKORPIONAS. Būtų gerai, jei sugebėtumėte atsikratyti minčių apie darbą, politiką, karjerą ir pasimėgautumėte namų komfortu, buvimu su šeima. Jei visgi teks kažkur išlėkti, būkite itin apdairūs kelyje dėl nemažos avarijų grėsmės.

ŠAULYS. Šiandien daug ką gali lemti atsitiktinumai. Galite gauti pasiūlymą, kurio nesitikėjote, leistis į neplanuotą kelionę, vykti į renginį ar kt. Galima techninė problema.

OŽIARAGIS. Regis, jūsų piktas liežuvis ar savanaudiškas elgesys gali atstumti iki šiol jums buvusius draugiškus, dosnius žmones. Tik nuo jūsų poelgių priklauso, ką laimėsite ir ką prarasite. Saugokitės ugnies, traumų.

VANDENIS. Šiandien galite pasijusti išduoti ar išnaudoti. Kita vertus, savo valia galite nuspręsti, kaip reaguoti į nepatikusį elgesį – dramatizuoti, supykti ar atleisti ir rasti pozityvo.

ŽUVYS. Regis, jums teks tam tikra prasme įveikti save, nugalėti žalingus įpročius ar pan. Tai gali būti tarsi pasirinkimas, su kuo jums pakeliui. Geriau būtų rinktis sveikatą ir pozityvius, atsakingus žmones.

Lietuva sausio 27-ąją

1527 m. tarp Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) ir Krymo kariuomenės įvyko Olšanicos mūšis, kuriame septyni tūkstančiai LDK kareivių sutriuškino du kartus gausesnę priešų kariuomenę.

1887 m. Darbėnuose gimė Aleksandras Vitkauskas, režisierius, aktorius, Kaune įkūręs skrajojamąją lietuvių artistų grupę. Mirė 1943 m.

1908 m. Prienų rajone, Bagrėnuose, gimė lietuvių filosofas, teologas, pedagogas, poetas Antanas Maceina. Mirė 1987 m. Miunsteryje (Vokietija).

1920 m. Kaune įsteigti Aukštieji kursai, padėję pagrindus Vytauto Didžiojo universiteto steigimui.

1948 m. pradėtos „Amerikos balso“ radijo transliacijos užsienio valstybėms jų tautinėmis kalbomis, tarp jų ir lietuvių.

1990 m. atkurta Lietuvos krikščionių demokratų partija.

1991 m. Vilniaus rajone, Medininkuose ir Lavoriškėse, sovietų kariai užpuolė Lietuvos ir Baltarusijos pasienio muitines ir jas sunaikino.

1992 m. Lietuvos radijas pradėjo retransliuoti lietuviškas „Amerikos balso“ laidas.

1994 m. prezidentas Algirdas Brazauskas NATO būstinėje Briuselyje Lietuvos vardu pasirašė programos „Partnerystė taikos labui“ dokumentus.

2004 m. Seimas ratifikavo Tarptautinę konvenciją dėl kovos su pinigų padirbinėjimu.

2010 m. Kišiniove su oficialiu vizitu besilankantis ministras pirmininkas Andrius Kubilius Moldovos laisvajame tarptautiniame universitete atidarė Lietuvos auditoriją.

2020 m. eidamas 91-uosius metus mirė istorikas profesorius Edvardas Gudavičius.

Kai kuriuos įvairių metų sausio 27 dienos įvykius priminė ELTA.

(„K. m.” archyvo nuotr. / fotografas Algimantas Barzdžius)