Liepos 25-osios rytą Kėdainiuose, J. Basanavičiaus g. pėsčiųjų perėjoje ties autobusų stotimi, miesto maršrutinis autobusas, sutrikus vairuotojo sveikatai, saugumo salelėje nuvertė šviesoforą ir kelio ženklus, o po to rėžėsi į BMW automobilio galą. Prabėgo daugiau nei savaitė, tačiau visuomenėje netyla kalbos.
Žmonės apie šį įvykį aktyviai tebediskutuoja socialinėje erdvėje, važiuodami autobusais ar eidami per gatvę toje vietoje, kur įvyko nelaimė. Ne vienam kyla klausimų, ar saugu važiuoti autobusu, kaip dažnai „Kėdbuso“ vairuotojai tikrinasi sveikatą, ar keleiviai yra apdrausti?
Apie visa tai kalbėjomės su „Kėdbuso“ vadovais: laikinai direktoriaus pareigas einančiu Regimantu Valiausku ir jo pavaduotoju Evaldu Cicėnu.
Skaudžių pasekmių išvengta
R. Valiauskas: „Tai, ačiū Dievui, kad tas įvykis nesibaigė tragedija. Laimei, kad nei pėsčiųjų perėjose, nei saugumo salelėje tuokart nebuvo žmonių ir kad tame BMW automobilyje, į kurį atsitrenkė autobusas, žmonės nepatyrė sužalojimų.“
E. Cicėnas: „Į ligoninę buvo išvežta moteris, kuri skundėsi skausmu kakle ir metukų neturintis kūdikis. Jiems buvo atlikti tyrimai, mes domėjomės jų sveikatos būkle, gavome atsakymą, kad viskas gerai, tą pačią dieną abu išleisti į namus. Autobuse buvo viena keleivė, bet ir ji nenukentėjo. Tai yra svarbiausia, o materialinę žalą dengs draudimo bendrovės. Į mus su pretenzijomis niekas nesikreipė.“
O kas autobuso vairuotojui?
R. Valiauskas: „Aš pats kalbėjau su mūsų darbuotoju. Kadangi jis per avariją patyrė sumušimų, dabar turi nedarbingumo pažymėjimą. Į ligoninę jis nebuvo paguldytas. Kas jam tada nutiko, nežinia.
Gydytojai neaptiko kažkokio rimto sveikatos sutrikimo, kad būtų kas negerai su širdimi ar kraujotaka. Tiesiog, jis pasakojo, kad jam aptemo akyse. Įvykis nutiko po 8 val. ryto, grįžtant į autobusų stotį. Jam turėjo būti pertrauka.
Įvykio metu vairuotojas buvo blaivus. Sveikatą jis buvo tikrinęsis gegužės mėnesį, gydytojų komisijos išvada buvo, kad vairuoti gali.
Šis įvykis tikrai neeilinis, tačiau, sutrikti sveikata gali bet kuriam žmogui, vairuojančiam ar tai lengvąjį automobilį, ar kokią kitą transporto priemonę. Tokių atvejų pasitaiko visoje šalyje.“
Į darbą nebegrįš
„Kėdbuso“ vadovai teigė, kad į avariją patekęs autobusas netrukus bus suremontuotas ir išriedės į kelią, deja, jį vairavęs darbuotojas į darbą jau nebegrįš. Kolektyvas praranda vieną geriausių savo darbuotojų.
E. Cicėnas: „Su šiuo vairuotoju niekada nesame turėję jokių problemų. Nebuvę nei skundų, nei konfliktų su keleiviais.
Gerai prižiūrėjo techniką, kuro sąnaudos būdavo mažiausios, todėl jam ir buvome patikėję neseniai pirktą autobusą. Jis buvo atsargus, važiuodavo lėtai, gal tai ir išgelbėjo nuo skaudesnių pasekmių.
Biuletenio, kiek pamenu, jis nėra turėjęs, sveikata nesiskundė.“
Vairuotojai yra vyresnio amžiaus
„Kėdbuso“ vadovai teigė, kad dabar kolektyve yra 44 vairuotojai, visi yra vyresni nei 40-ies metų. 8 vairuotojai yra sulaukę pensinio amžiaus. Į avariją patekęs asmuo yra 66-erių.
R. Valiauskas: „Mūsų vairuotojų atlyginimų vidurkis yra apie 1 400–1 500 eurų popieriuje. Jauni vairuotojai labiau veržiasi dirbti vilkikų vairuotojais ir gauti 3 ar net 4 tūkst. eurų. Mes tokių atlyginimų, kaip moka tarptautinių pervežimų kompanijos, negalime pasiūlyti.
Negalime ir diskriminuoti žmonių dėl jų amžiaus. Pažiūrėkite, kiek metų turi Amerikos prezidentai, tiek buvęs, tiek ir esamas, o vadovauja vienai galingiausių pasaulio šalių.
Aišku, jei ateitų jaunesni, priimtume dirbti. Atlyginimas priklauso nuo dirbtų valandų skaičiaus. Vairuotojui pačiam nereikia nei rato montuoti, nei tepalų keisti, tai atlieka kiti darbuotojai.“
E. Cicėnas: „Mūsų autobusų parke nebeliko tų senųjų autobusų, kurie dažnai gesdavo. Dabar tokių atvejų reta. Palyginti su kokiais 2016 metais, tai autobusų gedimų sumažėjo, sakyčiau, santykiu 1:10.
Autobuso vairuotojui reikia pasirūpinti tik elementariais dalykais, kuriuos darome ir sėsdami į nuosavą automobilį, pvz.: nusivalyti veidrodėlį, patikrinti, ar veikia šviesos, valytuvai, kiti mechanizmai, ar salone kažko nepripilta.
Metų pabaigoje mus turėtų pasiekti du nauji elektriniai autobusai. Autobusų parko atnaujinimas gal irgi būtų akstinas jaunesniems vairuotojams ateiti dirbti pas mus.“
Sveikatą tikrinasi kasmet
R. Valiauskas: „Vairuotojai turėtų sveikatą tikrintis kas dvejus metus, bet „Kėdbusas“ yra priėmęs sprendimą vairuotojus į medicininę komisiją siųsti kasmet, tai apmokama bendrovės lėšomis.“
E. Cicėnas: „Vairuotojų dabar turime tiek, kiek reikia. Kol moksleiviai atostogauja, reisų priemiesčio maršrutais yra mažiau (pagal iš anksto su savivaldybe suderintą grafiką), tad galime išleisti atostogauti ir savo vairuotojus.
Tačiau, rudenį, kai reisų vėl padaugės ir prasidės sezoninės ligos, galbūt ir susidursime su vairuotojų stygiumi”.
Keleiviai yra apdrausti
R. Valiauskas: „Visi „Kėdbuso“ keleiviai – tiek važiuojantys miesto ar priemiesčio maršrutais arba užsakomaisiais reisais – yra apdrausti, kaip ir visi bendrovės vairuotojai bei transporto priemonės.
Noriu pasakyti, kad važiuoti mūsų autobusais tikrai yra saugu. O ta įvykusi avarija yra vienetinis įvykis.
Noriu pasidžiaugti, kad keleivių srautai auga, žmonės tikrai renkasi mūsų bendrovę ir tuo džiaugiamės.“
„K. m.”: Šis straipsnis nėra užsakomasis ar kieno nors įtakotas. Jis parengtas atsižvelgus į žmonių užduodamus klausimus.