Daug aktyvių žmonių, iki šiol sėkmingai dariusių karjerą, „vežusių“ verslus, dirbusių samdomą darbą, šiandien turi daugiau laisvo laiko nei įprastai. Ne savo noru. Įprastą gyvenimą sustabdė dėl koronaviruso pandemijos paskelbtas karantinas. O prognozės apie ekonomikos susitraukimą, gresiančius bankrotus, drastišką nedarbo lygio kilimą tuo labiau neguodžia. Tačiau nerimą dėl ateities jei ne išsklaidyti, tai bent sumažinti gali tikslingas pasirengimas jai, įsitikinusi karjeros mentorė, įmonės „CV house“ įkūrėja, kėdainietė Atilija Ardavičienė.


„Išnaudokite šią pauzę ir atlikite „namų darbus“: pasirenkite puikų karjeros aplanką (angl. career porfolio), t.y. gerą gyvenimo aprašymą,  kurkite arba tobulinkite savo asmeninį prekinį ženklą, tyrinėkite darbo paieškos kanalus ir susidarykite kompanijų, kuriose norėtumėte dirbti, sąrašą“, – kaip pasiruošti išėjimui į darbo rinką, vardina profesionali atrankų specialistė, tarptautinėms ir Lietuvos kompanijoms „medžiojanti“ geriausius specialistus ir vadovus.

Žaidimo taisyklės pasikeitė

Pasak daugiau kaip 15 metų personalo atrankų srityje dirbančios A. Ardavičienės, situacija darbo rinkoje per pastarąjį mėnesį ėmė keistis kardinaliai. „Pastaruosius keletą metų sąlygas rinkoje diktavo darbuotojai. Mes kovojome rinkoje dėl talentų, „medžiojome“ juos įmantriausiais būdais. Lietuvoje kūrėsi vietos ir tarptautinės įmonės, joms reikėjo tam tikrų sričių specialistų su patirtimi, o kad tokius surastume ir pritrauktume, reikėjo siūlyti didesnį atlyginimą, patrauklų papildomų naudų paketą.  Pastaruosius dvejus metus atlyginimai sparčiausiai augo finansų (11 proc.), pardavimų (10,2 proc.), mažmenos (10 proc.), gamybos (10 proc.) sektoriuose,“– konstatuoja pašnekovė.

„Nerimą dėl ateities jei ne išsklaidyti, tai bent sumažinti gali tikslingas pasirengimas jai“, – įsitikinusi karjeros mentorė, įmonės „CV house“ įkūrėja, kėdainietė Atilija Ardavičienė.


Apsisprendimą lemdavo ne tik atlyginimo dydis, bet ir nefinansinės motyvacinės priemonės: automobilis, profesiniai kursai, apgyvendinimo galimybė, sveikatos bei gyvybės draudimų paketai, abonementai į sporto klubus, nemokami pusryčiai darbe ar picos penktadieniais.  IT kompanijos, kovodamos dėl talentingiausių darbuotojų rinkoje, neretai siūlo galimybę visai komandai išskristi dirbti į šiltuosius kraštus.

„Ir štai išaušo toks rytas, kai viskas apsivertė. Baigėsi „man trūksta motyvacijos“ laikmetis ir prasidėjo „man nėra jokių galimybių“ etapas. Nesaugumo jausmas tvyro ore: tiek darbdaviai, tiek darbuotojai nežino, kas jų laukia ryt.  Darbdaviai atleidžia darbuotojus, išleidžia į prastovas, siūlo kitas pareigas arba tiesiog išeiti iš darbo. Verslas nežino, kuo viskas baigsis, ar bankrutuos, ar toliau vystys veiklą. Nenuostabu, kad auga žmonių nerimas ir nesaugumo jausmas. Juk paimtos paskolos būstams, automobiliams, net (stebina toks neatsakingumas!) įspūdingos sumos atostogoms. Šią savaitę vienoje vaizdo konferencijoje girdėjau statistiką, kad 50 proc. Lietuvos gyventojų sąskaitose turi mažiau nei po 1 000 eurų. Tokioje situacijoje, vėl atsivėrus darbo rinkai, klausimas bus, ne kiek man mokės, o ar apskritai turėsiu darbą“, – prognozuoja pašnekovė.


Laikas įvertinti save iš naujo

Situacija – neeilinė, tačiau laikina. Tai suvokiančios kompanijos šį laikmetį mato kaip galimybę ieškoti talentingiausių žmonių už nedidelę kainą. O tiems, kurie galvoja apie naujo darbo paieškas, karjeros mentorė pirmiausia pataria tinkamai parengti arba sutvarkyti gyvenimo aprašymą (CV). „Gyvenimo aprašymas, kurį siunčiate darbdaviui – tai jūsų vizitinė kortelė. 6 sekundės – tiek laiko užtrunka darbdaviui įvertinti kandidato CV. Per tas sekundes jis nusprendžia, ar nori žinoti apie jus daugiau. Štai ką reiškia profesionalus CV! Svarbu tiek dizainas (tvarkingumas, patrauklumas), tiek turinys. Norint parašyti gerą CV, pirmiausia reikia suvokti savo kompetencijas, jas pateikti“, – pataria A. Ardavičienė.

Motyvaciniai laiškai, pasak pašnekovės, Lietuvoje nėra populiarūs, jų pageidauja nebent tarptautinės kompanijos. „Aš rekomenduoju motyvacinį laišką siųsti ne kaip atskirą failą, o rašyti jį pačiame elektroniniame laiške, jo turinyje,  ir, gink Dieve, jokiu būdu ne šabloninį. Būkite savimi, nurodykite savo stiprybes, paaiškinkite, kodėl norite dirbti šioje kompanijoje ir kuo galėtumėte būti naudingi. Motyvacija visuomet yra labai vertinama“, – sako ji.

Būkite aktyvūs

Kitas svarbus aspektas – darbo paieškos kanalai. „85 proc. karjeros konsultacijose dalyvaujančių klientų darbo ieškojo būtent taip: pamato darbo skelbimą viename iš portalų, užsiregistruoja, susikursia šabloninį CV, tada pateikia ir laukia, – pastebi pašnekovė. – Ir nenuostau, kad didžioji  dalis jų negavo jokio atsakymo.  Tuomet klausiu: ką padarei, kad gautumei atsakymą ?Ogi nieko. Atrankų specialistas, tikėtina, gavo šimtus CV, jis turi milžinišką darbo krūvį, tad jei CV nepatrauklus akiai, netvarkingas,arba tiesiog sukurtas pagal vieną šabloną, jis tiesiog yra vienas iš daugelio.  O tai reiškia, jog keliaus į „blogųjų“ skyrių ir niekada nebus peržiūrėtas. „Gerųjų“ – o tokių iš šimto pasitaiko du – skyriuje bus tie, kurie atitinka tikslines kompetencijas, o į trečią grupę pateks tie, iš kurių matyti, kad žmogus įdėjo pastangų, taigi – galbūt juo bus potencialiai susidomėta. Vienas iš būdų – paskambinti ir paklausti, ar gavote mano gyvenimo aprašymą. Tai tinka ne visais atvejais, bet paskambinus yra tikimybė, kad tave pastebės. Galbūt pavyks netgi pasakyti, kad jūs labai norite dirbti toje įmonėje ar pasiūlyti atvykti į įmonę darbdaviui palankiu metu! Būkite drąsūs ir išradingi.”

Galvojantiems apie naują darbą karjeros mentorė taip pat pataria ištirti kitus kanalus: peržiūrėti visus internete esančius skelbimų puslapius ir pasidaryti sąrašą pozicijų, į kurias galėtumėte kandidatuoti. „Nereikia masiškai siųsti CV į visus skelbimus. Žmonės dažnai daro klaidą: neatitinka reikalavimų, bet vis tiek kandidatuoja į visas pozicijas. O atrankų kompanijos dažniausiai turi duomenų bazes ir tai mato. Turi tiksliai žinoti, ko tu sieki“, – paaiškina A. Ardavičienė.

„Konsultuodama, kaip pasiruošti darbo pokalbiui, atkreipiu dėmesį į žmogaus elgesį, neverbalinę elgseną, psichologinius niuansus ir pasakau, ką reikėtų taisyti. Vienas galbūt kalba per daug, užduoda darbdaviui per daug ir netinkamų klausimų, vietoje to, kad sukauptų dėmesį ir kalbėtų konkrečiais, trumpais sakiniais, pasiruoštų porą konkrečių klausimų. Rankoje maigomas rašiklis, nuolat griebiama vandens stiklinė blaško visų dėmesį. Suprantama, darbo pokalbis – tai nenatūrali situacija, didelė įtampa, todėl jam reikia pasirengti. Daugelis kandidatų yra išties puikūs, tik interviu metu negeba atsiskleisti ir papasakoti apie savo įgūdžius ir žinias bei taip pralaimi konkursus“, – sako pašnekovė.


Kurkite savo įvaizdį

Jei ateityje laukia atkaklesnė kova dėl darbo vietos, kas dar gali padėti išsiskirti iš konkurentų? Pašnekovės atsakymas – šimtu procentų išnaudoti asmeninio prekinio ženklo (angl. personal branding) galimybes, jei to dar nebandėte. Asmeninis prekinis ženklas – tai jūsų kuriamas įvaizdis darbo ar paslaugų rinkoje; jis yra tai, kaip jūs save pateikiate ir kaip jus mato, vertina bei suvokia kolegos, partneriai, konkurentai, potencialūs darbdaviai.

A. Ardavičienė neabejoja, kad efektyvus asmeninis prekinis ženklas reikalingas absoliučiai visiems. Priežastis paprasta – jei nori gauti darbą ar parduoti paslaugą, turi pasirodyti geriau už kitus.

Beje, apie pasirodymą. Socialiniuose tinkluose, kurie dabartiniais laikais yra vienas pagrindinių informacijos šaltinių apie būsimą darbuotoją ar žmogų, iš kurio bus perkama paslauga, „pasirodyti“ galima labai šauniai. Bet būsimas darbdavys labai greitai pastebės neatitikimą realybei. Ir atvirkščiai, net patiems geriausiems koją gali pakišti absoliučiai netikusi profilio nuotrauka ar nevykęs prisistatymas „LinkedIn“ platformoje.

Megzkite naujus profesinius ryšius

Profesinis socialinis tinklas „LinkedIn“ skirtas bendrauti su verslo partneriais, užmegzti naujus profesinius ryšius ir ieškoti darbo ar darbuotojų. Linkedin vartotojų Lietuvoje yra daugiau kaip 475 000. „Tad jei iki šiol į jį kreipėte mažai dėmesio, dabar pats laikas susikurti arba susitvarkyti savo profilį. Jei šiandien jo neturite, esu tikra, kad po 3 metų vis tiek turėsite. Tai ateitis, kuri mūsų neaplenks“, – sako pašnekovė.

Linkedin profilis  turėtų atrodyti taip, kad jus pastebėtų, tad nepatingėkite surašyti savo kompetencijas, sudominantį prisistatymą, parinkti reprezentatyvią nuotrauką. Vakarėlio ar atostogų akimirka „LinkedIn“ profilio nuotraukoje nebus tinkamas variantas. Pasak A. Ardavičienės, yra trys pagrindiniai profilio aspektai: randamumas naudojant „Google“ paieškas ir vietinius filtrus, tvarka, estetika ir aiškumas.

„Jūsų tikslas – pasikviesti į kontaktus „galvų medžiotojus“, atrankų kompanijas ir padaryti „namų darbą“ – pasirinkti 20 kompanijų, kuriose norėtumėte dirbti. Sukurkite savo karjeros aplanką,  o gal savo puslapį internete. Naudodamiesi ta pačia „LinkedIn“ platforma, susirinkite rekomendacijas iš buvusių darbdavių, klientų, jie gali jas pasirašyti elektroniniais parašais. Šiandien rekomendacijos labai reikalingos. Kai darbdavys apie jas paklaus, jūs jau turėsite ir sutaupysite darbdavio laiką. Dabar, kai tokia pauzė, tam yra puikus metas. Būkite drąsūs ir išradingi“, – siūlo karjeros mentorė.

Irmina Pryvalova

Irmina Pryvalova