Vos po kelių dienų – Kalėdos, o jos įprastai nepasieina be papuoštos eglutės ar jos šakos. Tam, kad žmonės savavališkai neitų į miškus kirsti medelių ar laužyti šakų, miškininkai kasmet organizuoja akciją „Parsinešk Kalėdas į savo namus“, kurios metu nemokamai išdalija tūkstančius eglišakių.

Akcija miesto centre šiandien prasidėjo nuo 12 valandos, bet žmonės jau ėmė būriuotis dar anksčiau. Kai atvyko traktorius su eglišakių prikrauta priekaba, miestelėnai suskubo rinktis kuo gražesnę kalėdinę puošmeną savo namams.

„Labai smagu gauti dovanų. Jau daug metų nepuošiam eglutės, nes suprantame, kad ji turi augti keletą metų, kad galėtume pasigrožėti per šventes, bet po dviejų–trijų savaičių medelis išmetamas, gaila. Todėl renkamės puošti šaką, kad ir mums džiaugsmas būtų (dar labai svarbu miško aromatas), ir gamta per daug nenukentėtų. Štai, jei čia šakų pasirenka šimtai žmonių, tai tiek eglučių yra išsaugoma, džiugu“, – sako Angelė.

Paruošta daugiau nei 2 000 šakų

„Šias šakas miškininkai suvežė iš aplinkinių girininkijų. Rinko jas iš jaunuolynų, kur galima apgenėti apatines šakas, ir iš kirtaviečių. Žiūrėjome, kad šakos būtų gražios ir tiktų visiems. Kankorėžių šiemet, deja, neturime, užtat šakų kėdainiečiams paruošėme daugiau nei 2 000, tikrai visiems užteks. Ankstesniais metais tai dar ir likdavo.

Pastebėjome, kad ši akcija ypač reikalinga vyresniems žmonėms, ateina ir vienas kitas jaunesnis, bet daugiau renkasi senjorų. Gal jiems sunkiau eiti ieškoti tų šakų,o ir taupo žmonės. Čia mes duodame šakas už ačiū. Gali žmonės imti net ne po vieną šaką. Vieni labai nesirenka kurią imti, o kiti tai ir visą priekabą peržiūri, kol išsirenka tinkamiausią. Jei šaka per ilga, mes sekatoriumi patrumpiname. Žmonės džiaugiasi. Toks ir yra tikslas – suteikti žmonėms džiaugsmo ir tuo pačiu paskatinti nesavivaliauti miškuose, nekirsti patiems eglučių, nelaužyti šakų.

Labai svarbu yra neniokoti jaunuolynų, saugoti eglynus. Tai ypač aktualu, nes Kėdainių krašte, kaip ir visoje Lietuvoje, labai siaučia žievėgraužis tipografas ir žievėgraužis graveris. Šie kenkėjai labai puola brandžias egles, nukenčia daugybė hektarų miško. Norint, kad eglynai išliktų, turime auginti šioms eglėms pamainą. Jei žmonės puošia ne eglutę, o šaką, prisideda prie eglučių išsaugojimo“, – sako miško auginimo specialistas Giedrius Skučas.

Suteikė džiaugsmo

Miškininkų dovanų sulaukę miestelėnai neslėpė džiugesio ir gyrė miškininkus už tradicinės akcijos puoselėjimą.

„Labai gerai, kad dalija šakas nemokamai, ypač mums, senjorams, nereikia niekur vaikščioti, ieškoti, ir pinigėlių susitaupo. Norėjau eglutės šakos, nes ji namuose labai kvepia. Kalėdoms tai yra tikra atgaiva.

Parsinešusi šaką, iškart jos nepuošiu. Dar palaikysiu balkone, ji atsigaus, tada pamerksiu į vandenį, pasipuošiu, pastatysiu ant stalelio, toliau nuo radiatoriaus, atsisėdusi gėrėsiuosi aromatu ir turėsiu gražią kalėdinė šventę“, – tikina senjorė Gražina.

„Pirmą kartą atėjau. Apie šią akciją sužinojau iš feisbuko. Mačiau yra pirkti kėnio šakų, bet kėnis yra dekoratyvinis, paprasta eglutė kvepia labiau. Tas aromatas sukuria šventinę nuotaiką, dirbtinė tokio efekto neduoda“, – tikina Aidas.

„Labai gera akcija. Kur vaikščioti į mišką ir rizikuoti, o kur ateini, išsirenki, pasakai ačiū ir nešiesi namo. Pasistatome ir dirbtinę eglutę, bet norisi to miško aromato. Šiemet dalijamos gražios šakos, iš jų gal padarysime kokią kompoziciją. Šventei ruošiamės paprastai – pasipuošiame, šio to pasigaminame, susirenka artimieji ir būna graži šventė“, – sako Irena ir Fortūnatas.

„Čia tokia graži akcija, žmonės pasipuoš savo namus. Aš nunešiu šaką savo mamai, kad pasipuoštų. Užtenka ir šakos, dabar jau nebėra mažų vaikų. Be to, ne eglės dydis sukuria kalėdinę nuotaiką ir šilumą namams, o pati emocija ir buvimas su šeima.

Dabar geriausias laikas puošti šaką. Kai pasipuoši gruodžio pradžioje, tai atsibosta, o mes puošiame dieną prieš Kūčias, o nupuošiame per Tris Karalius. Tokia yra tradicija. Eglutės šaką pamerkiame į vandenį ir išsilaiko iki to laiko. Jei nubyra koks spygliukas, nieko tokio“, – šypsosi Loreta.

Kalėdines puošmenas besirenkantys miestelėnai miškininkų klausė, gal šie galėtų ir sniego Kalėdoms atvežti. Šie juokavo, kad gal po kokią saują ir atveš. Sinoptikai sako, jog yra tikimybė, kad Kalėdos bus šiek tiek papudruotos.