Pasak Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) prezidento, Kėdainių krašto ūkininko (ŽŪK „Mūsų ūkis“) Aušrio Macijausko, per Lietuvą praėjusios liūtys išguldė didelę dalį pasėlių, matosi, kad jie yra pažeisti ligų, išryškėjo laukai, kuriuo­se panaudota mažiau net keletą kartų pabrangusių, trąšų. Prognozuoti pelnų grūdų augintojai nesiima javapjūtei net ir įpusėjus.

Grūdų supirkėjai skaičiuoja, kad vien dėl liepos 12-ąją Lietuvoje praėjusių liūčių bus prarasta apie pusę milijono tonų grūdų derliaus. Susirūpinimą kelia grūdų kokybė. Pasak jų, iki liūčių per bendrą Lietuvos aruodą buvo prognozuota šiemet pasiekti rekordinį derlių, kaip 2020-ais metais.

Kaip sakė A. Macijauskas, pasėlių kokybei įtakos turėjo ir praėjusi žiema. Ji, nors ir nebuvo šalta, tačiau jautėsi drėgmės perteklius bei pavasarinės šalnos, kai kovo pabaigoje oro temperatūra buvo nukritusi net iki minus 10 laipsnių. „Visi tie faktoriai turi įtakos derliui ir mes nesitikime, kad jis šiemet bus didesnis už daugiametį vidurkį, – TV laidoje portale DELFI sakė LGAA prezidentas. – Prognozuojame, kad jis gali būti šiek tiek mažesnis ir prastesnės kokybės“.

Grūdų supirkėjai neslepia, kad, pavyzdžiui, šiemet atskirų kultūrų supirkimo kainos nuo pavasario krito ir 100, ir 200 eurų už toną.

Pasak ūkininko, žemės ūkis pasižymi tuo, kad investuojama į jį yra kartais net ilgiau nei metus, o visą rezultatą iš laukų pasiimti reikia suspėti per dvi, daugiausia – tris savaites. „Tai labai atsakingas momentas, ir tikrai ūkininkams šiandien svarbiausia yra sudoroti derlių“, – kalbėjo jis.

Viščiukus rudenį linkę skaičiuoti ūkininkai kol kas išties neskaičiuoja pelningumo – galutinio rezultato, kol javai dar laukuose. „Per daugiametę patirtį turime skaudžių patirčių, todėl rezultatus suvedame spalio, lapkričio mėnesiais, – sako A. Macijauskas. – Dabar svarbiausia yra išaugintą derlių suvežti į aruodus“.

Derlingumo pokyčių amplitudė yra labai didelė.

Pasak jo, derliaus pelningumas priklauso ne tik nuo grūdų kainos, bet ir nuo to, koks bus derlingumas iš vieno hektaro. O derlingumo pokyčių amplitudė yra labai didelė. „Sausros metais, pavyzdžiui, kviečių prikuliame 3,5 tonas iš hektaro. Gerais, derlingais metais, kviečių derlius gali siekti ir 8 t/ha, – sako A. Macijauskas. – Tad ne vien kaina lemia pelną. Didžiąja dalimi tai lemia derliaus kiekis ir kokybė. Į tai dabar ūkininkai ir koncentruojasi. Įtampa yra didžiulė, nes labai smarkiai „šokinėja“ kainos – tai kyla, tai leidžiasi, tai vėl kyla. Tiek grūdų, tiek trąšų, tiek kuro.“

„Biržose dabar visi žaidžia „ant emocijos“, – pastebi LGAA prezidentas A. Macijauskas. – Niekas dar nežino, koks bus tas galutinis derliaus rezultatas. Pavyzdžiui, Vakarų Europoje praėjusi karščio banga, mūsų skaičiavimais, lėmė apie 5–6 milijonų tonų grūdų derliaus nuostolį“. Pasak žemės ūkio specialisto, yra paskaičiuota, kad viena daugiau kaip 30 laipsnių karščio diena sumažina derlių apie 200 kg/ha.

Pasak grūdų augintojų atstovo, asociacija rekomenduoja savo nariams diversifikuoti supirkimo kainų pokyčių rizikas. Įprasta, kad ūkininkai didžiausią dalį grūdų parduoda javapjūtės metu. Trečdalį derliaus ūkininkai paprastai pasilieka tikėdamiesi, kad pavasariop grūdų supirkimo kainos bus aukštesnės nei javapjūtės metu. „Tačiau dabar situacijai įtaką daro ne tik cikliškumas žemės ūkyje, bet ir karas Ukrainoje – vienas iš svarbiausių faktorių šiuo metu“, – įsitikinęs A. Macijauskas.

Grūdų supirkėjai neslepia, kad, pavyzdžiui, šiemet atskirų kultūrų supirkimo kainos nuo pavasario krito ir 100, ir 200 eurų už toną. O šiuo metu jos esančios žemumose, ir stebima tendencija dar žemėti. Pasak jų, jei laivais iš Ukrainos pajudės grūdai, pas mus supirkimo kainos gali dar kristi. Politinė, karinė situacija turi labai didelę įtaką grūdų rinkai.

Šiemet prognozuojamas ir rekordinis grūdų derlius Rusijoje. Šiuo metu pasaulinėje rinkoje grūdų yra daug, pardavėjų taip pat – dėl to mažėja supirkimo kainos. Grūdų supirkimo kainas lemia net ir valiutų kursų santykis. Tačiau žinią apie pasauliui gręsiantį badą ar grūdų trūkumą supirkėjai vadina tik antraščių žiniasklaidoje burbulu.

Panašios naujienos