Po truputį Kęstučio Kaltenio (Skinderiškio) dendrologinis parkas tampa kitokiu. Nors vietovė, užimanti 125 ha plotą, nebuvo pačios geriausios būklės ir išvaizdos, tačiau žingsnis po žingsnio šiai išskirtinei krašto kultūrinei gamtinei vietai yra skiriamas vis didesnis dėmesys, o netrukus ji gali sulaukti ir solidžių investicijų.

Praėjusiais metais Kėdainiuose viešėjęs Aplinkos apsaugos ministras Simonas Gentvilas žadėjo, kad parkui bus skiriamas dėmesys bei lėšos tvarkybos darbams.

Ši vietovė pasižymi itin didele sumedėjusių augalų rūšių įvairove, auga tūkstančiai skirtingų rūšių medžių ir krūmynų, šimtai gamtos mylėtojų kasmet pavasarį plūsta pasigrožėti žydinčiomis magnolijomis.

Tačiau nemažą dalį lankytojų nuvildavo parko aplinka, avarinės būklės apžvalgos bokštai. Vis tik šiais metais situacija parke pasikeisti į gerąją pusę turėtų dar labiau.

Kaip yra dabar bei kokie numatomi padaryti darbai, pasakoja Valstybinių miškų urėdijos Gamtos apsaugos, gamtotvarkos, rekreacijos ir medžioklės skyriaus specialistas Eduardas Mickevičius.

Ar yra gautas finansavimas K. Kaltenio (Skinderiškio) parko tvarkymo darbams? Kokia tai suma?

Šiuo metu Vytauto Didžiojo universitetas atlieka mokslinį darbą ,,Skinderiškio dendroparko vertingųjų floros rūšių identifikavimas ir gamtotvarkinių priemonių projektavimas retųjų augalų būklei pagerinti“. Gavę jo ataskaitą, nuspręsime, kokių priemonių reikia parko kompleksiniam sutvarkymui. Tik gavę ataskaitą galėsime įvertinti, kiek tiksliai lėšų gali pareikalauti K. Kaltenio (Skinderiškio) parko tvarkymo darbai, kurie užtikrins šio dendrologinio parko dendrologinės kolekcijos augalų išlikimą, apsaugą ir padės išryškinti parko dendrologines vertybes.

Kokie numatomi atlikti darbai artimoje ir tolimoje perspektyvoje? 

Dėl lankytojų patogumo mes nuolat atliekame rekreacinių objektų priežiūrą, kad lankytojai visada jaustųsi saugiai ir komfortiškai. Ne išimtis – ir šis objektas, kurio priežiūrai miškininkai nuolat skiria daug pastangų, o šiais metais šiam objektui bus skiriamas ypatingas dėmesys.

Ar prie tvarkybos darbų finansiškai prisijungs Kėdainių rajono savivaldybė? 

Šiuo metu svarstome ir vertiname įvairias galimybes dėl šio parko tvarkymo darbų finansavimo.

Kokia situacija parke yra dabar? Ar yra avarinės būklės pastatų, įrenginių?

Parke iš viso auga apie 350 taksonų (rūšių, porūšių ar veislių) augalų. Vertiname parko dendrologinės kolekcijos augalų būklę, taip pat yra parengtas skaitmeninis parko dendrologinės kolekcijos žemėlapis, kuriame sužymėti visi dendrologinės kolekcijos augalai. Parke yra du avarinės būklės bokštai, kuriems reikalingas ir bus atliktas kapitalinis remontas.

Ar skiriamas pakankamas dėmesys parko augmenijos priežiūrai? Ar nekyla grėsmė kai kuriems augalams nunykti?

Viena iš mūsų esminių funkcijų šiame parke yra rūpintis augalų būkle, ką miškininkai kasdien ir atlieka – parkas nuolat prižiūrimas ir tvarkomas. Per pastaruosius metus iškirsti pavojų lankytojams galėję kelti nudžiūvę medžiai, buvę šalia parko takų, sužymėti toliau nuo takų esantys kirstini uosialapiai klevai, atnaujintas vienas iš parko takelių. Reguliariai naikinamas parke užsiveisęs invazinis augalas – Sosnovskio barštis. Nuo 2024 m. balandžio 1 d. dirbti parke priimtas dar vienas naujas darbuotojas ir dabar parko priežiūrai skiriamas dar didesnis dėmesys. Šiuo metu VMU skyrė lėšų įsigyti papildomai profesionaliai vejų priežiūros technikai (traktorius, priekabos). Prieš prasidedant magnolijų žydėjimui, pritraukiančiam didelius lankytojų srautus, su turima parko priežiūros technika, numatoma atlikti parko tvarkymo darbus.

Gal šiais metais bus organizuojamos talkos, į kurias bus kviečiama visuomenė?

Vertiname visuomenės įsitraukimą į įvairias miškininkų vykdomas veiklas. Kai tik bus gauta ir įvertinta mokslinio darbo ataskaita, kviesime bendruomenes aptarti jos sprendinių įgyvendinimo eigą.

Visada laukiame ir esame atviri visuomenės norui prisidėti prie tvarių iniciatyvų ir dalinamės visomis geriausiomis praktikomis.

(Kėdainių TViC nuotr.)