Tarptautinę žmogaus teisių dieną, gruodžio 10-ąją, vyks tradiciniu tapęs nacionalinis žmogaus teisių forumas (NŽTF), kurio pagrindinis tikslas yra suburti visuomenę į diskusijas apie žmogaus teisių padėtį Lietuvoje bei ateities perspektyvas.

Šių metų forume pirmą kartą per jo organizavimo istoriją yra įtraukiami ir Lietuvos regionai, tarp jų – ir Kėdainiai. Kėdainiečiai turės progą realiu laiku klausytis visų forumo diskusijų, vykstančių Vilniuje, Lietuvos Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Forumo kėdainiečiai kviečiami klausytis Kėdainių švietimo pagalbos tarnyboje, Josvainių g. 40.
Dalyviai taip pat turės progą pasisakyti diskusijos „Neapykantos kalba: žmogus ir bendruomenė“ metu, išklausyti audio dokumentiką „GEIMERIS: žmogžudystės planas“, po kurios Ignas Pankratjevas, Kėdainių rajono mokinių tarybos narys ir Lietuvos moksleivių sąjungos Kėdainių padalinio savanoris, pasidalins savo asmenine patirtimi apie neapykantos kalbą.
Per pastaruosius metus kai kurie žmogaus teisių aspektai virto karšta tema Lietuvos visuomenėje ir politinėje arenoje, o tam tikrais atvejais tai tapo ne vienijančiu, o priešinančiu dalyku bei iššūkiu valstybei.

Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius Dainius Pūras patvirtina, jog Seime ir Vyriausybėje trapią persvarą šiandien turi pamatines žmogaus teises gerbiančių politinių jėgų koalicija: „O štai iš Prezidentūros nuolat girdime oponavimą visuotinių žmogaus teisių principams. Dėl šių priežasčių šiais metais Nacionalinis žmogaus teisių forumas įgauna ypatingą svarbą.“

2021-ųjų NŽTF simboliškai yra skiriamas didžiulio visuomenės susidomėjimo susilaukusiai Stambulo konvencijai, kuri įpareigoja valstybes sistemingai kovoti su smurtu lyties pagrindu, ypač prieš moteris, artimoje bei viešoje erdvėse.
Lietuva šią konvenciją pasirašė dar 2013-aisiais, tačiau yra delsiama ją ratifikuoti dėl dokumente vartojamos socialinės lyties sąvokos „pavojaus“ visuomenei. NŽTF bus kvestionuojama, ar Lietuvoje apskritai įmanoma šią konvenciją ratifikuoti, taip pat aptariama, kokios yra neįgalių moterų motinystės patirtys, bei Baltarusijos moterų lūpomis pristatomas jų vaidmuo visuomenėje.

Renginio metu į smurtą bus pažvelgta iš įvairių perspektyvų, tačiau forumo šūkis šiemet nuteikia pozityviai ir skelbia, jog visokį „Smurtą galime įveikti“.

Forume taip pat bus diskutuojama apie socialinę apsaugą, įtraukųjį švietimą, menininkų saviraiškos laisvę, galimas dirbtinio intelekto grėsmes žmogaus teisėms, tos pačios lyties šeimų padėtį mūsų šalyje. Bus gvildenamos ir tokios aktualios temos, kaip migrantų teisės Lietuvoje, žmogaus teisių ir užkrečiamų ligų valdymo sankirta, religijos ir valstybės santykiai po Senovės baltų religinės bendrijos „Romuva“ laimėjimo prieš Lietuvą Europos žmogaus teisių teisme ir kt. Nemažas dėmesys bus skiriamas neapykantos kalbai, jos žalai bei teisėsaugos vaidmeniui kovoje su šiuo reiškiniu.

Diskusijų metu pasisakys įvairių sričių ekspertai, politikai, žurnalistai, švietimo bei kultūros sektorių atstovai, aktyvūs visuomenės nariai, religinių ir tautinių mažumų atstovai, nevyriausybinių organizacijų nariai, užsienio svečiai bei žmonės, patys patiriantys sunkumų, susijusių su žmogaus teisėmis, ir galintys pasidalinti savo asmenine patirtimi. Iš viso šiemet renginyje numatoma 19 diskusijų, kuriose dalyvaus per šimtą žmonių.
Negalintiems stebėti renginio gyvai, NŽTF bus transliuojamas per LRT televiziją.

„Kėdainių mugės“ inf.