Taisyklingą laikyseną svarbu formuoti nuo mažens, tačiau vis daugiau vaikų turi laikysenos sutrikimų. O užsitęsęs nuotolinis mokymas ir karantinas šios problemos nepalengvina, jei vis daugiau laiko mokiniai praleidžia palinkę prie ekranų. „Taisyklingos laikysenos formavimo ir fizinių ypatybių stiprinimo mankštos“ būrelis kviečia prisijungti į nuotolinius užsiėmimus ir pagerinti savo fizinę bei emocinę sveikatą.

Ėmėsi veikti

„Dirbdama Šėtos gimnazijoje negalėjau likti abejinga vaikų laikysenos problemai. Kadangi savo profesinį kelią esu pašventusi sveikatą stiprinančio fizinio aktyvumo skatinimui, viena iš pirmųjų pasinaudojau neformaliajam vaikų švietimui skirtu finansavimu ir mažame miestelyje pradėjau organizuoti pilateso treniruotes“, – pasakoja būrelio įkūrėja šėtiškė Simona Skorupskienė.

Pagal neformaliojo vaikų švietimo programą „Taisyklingos laikysenos formavimo ir fizinių ypatybių stiprinimo mankštos“ dirbama šeštus metus (2021 m. finansuojama iš valstybės biudžeto lėšų). Visuomenės sveikatos specialistės ir pilateso trenerės kvalifikacijas turinti entuziastė iš skirtų lėšų nupirko profesionalios įrangos: kokybiškus kilimėlius, gimnastikos kamuolius bei volus ir taip pradėjo jau šešerius metus trunkančią kelionę su vaikais. Ši kelionė plėtėsi iki vasaros stovyklų, pilateso mokymų bei ilgamečių projektų.

Kodėl tai taip aktualu?

„Žmogaus laikysena per gyvenimą nuolat keičiasi. O atsiradę laikysenos sutrikimai dažnai paveikia tiek emocinę, tiek fizinę vaiko, o vėliau – suaugusio žmogaus – gerovę“, – atsakydama į klausimą, teigia S. Skorupskienė.

Pasak jos, atsižvelgiant į sparčiai besivystantį žmogaus organizmą, didžiausią riziką išsivystyti netaisyklingai laikysenai turi ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikai. Yra du kritiniai laikotarpiai, turintys įtakos kūno silueto formai. Pirmasis laikotarpis (6–7 metų) susijęs su gyvenimo būdo pokyčiais, kuomet vaikas pirmą kartą pradeda lankyti mokyklą. Antrasis kritinis laikotarpis – tai lytinio subrendimo laikotarpis, būdingas 12–15 metų amžiaus vaikams. Šiame laikotarpyje pasikeičia kūno proporcijos, sutrikdoma iki šiol buvusi pusiausvyra, pasikeičia kūno svorio centro vieta. Raumenys būna dar nepakankamai stiprūs, kad galėtų stabilizuoti kūno padėtį. Vaikui sparčiai augant, jo raumenys nesuspėja prisitaikyti prie greito kaulų augimo. Laikui bėgant šie nedideli nukrypimai progresuoja ir pagilina laikysenos sutrikimus ar sukelia deformacijas.

„Tarp įtaką darančių veiksnių norėčiau paminėti ir raumenų disbalansą, fizinį pasyvumą, mitybos įpročius, gyvenseną, gretutines ligas, amžių“, – vardija specialistė.

Skausmas – ne vienintelė pasekmė

„Labai dažnai pastebime tokią vaikų ir paauglių laikyseną: į priekį pasislinkusią galvą, suapvalėjusią krūtininę nugaros dalį, per daug į priekį nuslydusį žastikaulį. Tokią laikyseną specialistai įvardija kaip kifozinę. Ji gali sukelti kaklo, galvos, pečių lanko skausmus, kvėpavimo sistemos problemų, funkcinių sutrikimų, – teigia S. Skorupskienė ir pateikia pavyzdį. – Štai taisyklingą laikyseną turintis žmogus ranką gali iškelti visa amplitude, o minkštieji audiniai, esantys popetiniame tarpe, nėra spaudžiami. „Netaisyklingą laikyseną turinčių žmonių mentė gali būti pasukta į priekį ir žemyn. Tokia mentės padėtis spaudžia žemyn jos petinę ataugą, keičia mentės duobės kryptį, o keliant ranką petinės ataugos priekinė dalis spaudžia antdyglinio raumens sausgyslę ir (ar) peties tepalinį maišelį. Pasikartojantys tokie judesiai žaloja sausgysles ir laikui bėgant atsiranda tendinitas ar bursitas.“

Per ilgas sėdėjimas kenkia

„Jei norite pasikonsultuoti ar jungtis prie nemokamų nuotolinių treniruočių, susisiekite“, – kviečia pilateso trenerė, „SimWay“ centro įkūrėja S. Skorupskienė. (Asmeninio archyvo nuotr.)

Sėdimas darbas, kuris būdingas mokiniams, studentams, biurų darbuotojams, dažnai sukelia pečių lanko disfunkciją, daro įtaką netaisyklingos menčių padėties formavimuisi. Dėl to atsiranda skausmas ir funkciniai sutrikimai, kurie paveikia raumenis, griaučius, raiščius, kremzles ir nervų sistemą. Judesys, esant nenormaliai menčių padėčiai, ilgainiui gali sukelti peties skausmą. Trapecinio raumens silpnumas turi neigiamą poveikį menčių judėjimui, nes nulemia peties sąnario silpnumą (trapecinis raumuo yra pagrindinis raumuo, kuris palaiko tinkamą laikyseną ir peties sąnarių išlyginimą). Priekinis dantytasis raumuo taip pat suteikia stabilumo menčiai, jis kartu su trapeciniu raumeniu palaiko tinkamą menties padėtį.

„Siekiant sumažinti peties sąnario skausmą, svarbu atlikti sąnarių mobilumą, raumenų lankstumą bei jėgą gerinančius pratimus, – pabrėžia S. Skorupskienė. – Lankstumo, mobilumo, stabilizavimo ir stiprinimo pratimai gali sumažinti skausmą ir atstatyti taisyklingą menčių padėtį bei visą laikyseną. Žinoma, skirtingi laikysenos sutrikimai koreguojami skirtinga pratimų programa.“

Kviečia prisijungti vaikus

Pilateso trenerės Simonos tikslas – organizuoti ir vykdyti prevencines treniruotes, kurios užtikrina kūno funkcijų išlaikymą ir saugojimą. Užsiėmimų metu trenerė moko taisyklingos pratimų atlikimo technikos. Norintiems pagerinti laikyseną ji sudaro programas, padedančias mažinti laikysenos sutrikimus.

„Labai džiaugiuosi atsiradusiu finansavimu, skirtu neformaliajam vaikų švietimui, kuris sudaro galimybes vykdyti veiklas ir prisidėti prie vaikų sveikatos ir fizinių ypatybių išsaugojimo. Jei norite pasikonsultuoti ar jungtis prie nemokamų nuotolinių treniruočių, susisiekite telefonu 8 647 00 589.

Filmuotų treniruočių taip pat galite rasti mano „YouTube” kanale“, – kviečia pilateso trenerė, „SimWay“ centro įkūrėja S. Skorupskienė.

Raumenų jėgos tyrimo rezultatai: tai priemonė, parodanti žmogaus raumenų jėgą ir jos disbalansą.