Užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas ragina gyventojus nevykti į Baltarusiją dėl pastaruoju metu suintensyvėjusių Minsko režimo institucijų priešiškų ir provokacinių veiksmų prieš Lietuvos piliečius. Viceministro teigimu, dalis į kaimyninę šalį vykstančių lietuvių susiduria su Baltarusijos pasieniečių spaudimu ir šantažu.

Per pirmąjį šių metų pusmetį į Baltarusiją buvo nuvykę apie 230 tūkst. Lietuvos piliečių, dalį jų bandyta verbuoti, sako Valstybės sienos apsaugos vadas (VSAT) Rustamas Liubajevas.

„Per pirmąjį pusmetį jų išvyko 230 tūkst. žmonių. Vidutiniškai per mėnesį į Baltarusiją išvyksta apie 52 tūkst. Lietuvos piliečių“, – žurnalistams Medininkuose trečiadienį sakė vadas. „Kalbu apie visas grupes, tarp jų ir vykstančius darbo reikalais“, – pridūrė jis.

Anot R. Liubajevo, dalį Lietuvos piliečių bandyta verbuoti.

„Turime informacijos, kad verbuojami Lietuvos piliečiai, prašoma iš Baltarusijos piliečių, kurie vyksta į Lietuvą, daryti tam tikras nuotraukas, fiksuoti karinių dalinių judėjimą, fotografuoti tam tikrus objektus“, – kalbėjo VSAT vadas.

Jo teigimu, iš viso per kontrolės punktus pirmąjį šių metų pusmetį „atvyko ir išvyko apie 2 mln. keleivių“.

„Jei kalbėsime konkrečiai apie Baltarusijos piliečius, jų atvyko 830 tūkst. piliečių. Dauguma jų išvyko, statistiškai beveik tiek pat ir išvyko“, – sakė R. Liubajevas.

„Svarbu pabrėžti, kad galioja Užsienio reikalų ministerijos rekomendacija piliečiams nevykti į Baltarusiją, o esantiems Baltarusijos teritorijoje – kaip galima greičiau iš ten išvykti. Mūsų rekomendacija yra pagrįsta informacija apie suintensyvėjusius Baltarusijos institucijų priešiškus ir provokacinius veiksmus prieš Lietuvos piliečius, kurie jau yra arba laikinai atvykę į Baltarusiją“, – trečiadienį Medininkų pasienio kontrolės punkte žurnalistams kalbėjo užsienio reikalų viceministras.

„Į Baltarusiją vykstantys Lietuvos piliečiai apklausinėjami pasienio punktuose, taikant psichologinį spaudimą, šantažą, verčiami bendradarbiauti. Kiekvienas Lietuvos pilietis, vykstantis į Baltarusiją, gali tapti Baltarusijos saugumo struktūrų taikiniu“, – akcentavo M. Adomėnas.

Pasak viceministro, Lietuvos piliečiai gali būti neteisėtai sulaikomi, jiems pateikus išgalvotus kaltinimus. Anot jo, pasienyje vykstančių apklausų metu iš keliaujančiųjų paimami išmanieji įrenginiai – telefonai, kompiuteriai, tikrinami kontaktai, susirašinėjimai bei kita informacija, kuri vėliau gali būti panaudota ne tik prieš juos, bet ir prieš jų šeimos narius, artimuosius, pažįstamus.

M. Adomėno teigimu, Baltarusijoje šiuo metu yra sumažintas Lietuvos diplomatinis atstovavimas iki vieno Minske reziduojančio diplomato. Todėl, pabrėžė jis, Lietuvos institucijos gali būti nepajėgios padėti į Baltarusiją išvykusiems ir į nelaimę patekusiems piliečiams.

„Taip pat svarbu pabrėžti, kad prieš trejus metus Lukašenkos režimas priėmė sprendimą sumažini Lietuvos diplomatinį atstovavimą Baltarusijoje ir šiuo metu atstovavimas yra drastiškai sumažintas iki vieno diplomato, kuris reziduoja Minske“, – akcentavo viceministras.

„Taigi, galimybės padėti Lietuvos piliečiams, atsidūrusiems Baltarusijos institucijų taikinyje, visiškai minimalios ir daugeliu atveju Lietuvos institucijos nebus pajėgos jiems suteikti konsulinės, teisinės ar kitokios pagalbos“, – pabrėžė M. Adomėnas.

Jis dar kartą paragino Lietuvos piliečius nerizikuoti savo sveikata ir nevykti į priešiškai nusiteikusios kaimynės teritoriją.

„Todėl dar kartą norime pabrėžti, kad Lietuvos piliečių kelionės į Baltarusiją, ignoruojant Užsienio reikalų ministerijos perspėjimą, kelia grėsmę jų pačių saugumui, sveikatai ir galimais kraštutiniais atvejais – gyvybei.

Dar kartą primygtinai patariame Lietuvos piliečiams nevykti į Baltarusiją“, – sakė viceministras.

Šaltiniai: ELTA ir BNS

(LRV nuotr.)