Kėdainių Liaudies ir Chemikų gatvių gyventojai vis dar tikisi, kad rajono vadovai juos išgirs ir neišduos leidimo automobilių plovyklos statybai šalia jų namų ir mokyklos.

Po praėjusią savaitę įvykusio savitarnos automobilių plovyk­los Kėdainiuose, Liaudies g. 17, projektinių pasiūlymų viešo svarstymo Kėdainių rajono savivaldybės tarybos posėdžių salėje, gyventojai dar kartą raštu kreipėsi į savivaldybę. Šį kartą prašymą pasirašė 174 mikrorajono gyventojai. Rajono vadovų dar kartą prašoma neišduoti leidimo plovyklai.

Nepaisant planuojamų projektinių pataisymų – garso sienelės pastatymo, perėjos gatvėje įrengimo – gyventojai nesutinka, kad gyvenamajame mikrorajone būtų statoma automobilių plovykla.

Pasak savivaldybės tarybos nario Sauliaus Sinickio, į kurį kreipėsi gyventojai, keletas projekto pakeitimų situacijos nekeičia.

Kėdainių rajono savivaldybė nėra priėmusi sprendimo dėl vietų, kuriose tokių plovyklų statyti negalima, kaip kad, pavyzdžiui, prie gyvenamųjų namų, ugdymo įstaigų.

„Gyvenamajame rajone tokių objektų neturi būti. Vietoje parkų ar kitokių poilsio zonų, kurių toje vietoje trūksta, ketinama įrengti visą parą veikiančią automobilių plovyklą.

Manau, kad savivaldybė galėjo pagalvoti, kaip tame sklype įrengti poilsio zoną, kaip, pavyzdžiui, buvo įrengtas Vytauto parkas J. Basanavičiaus/Respublikos gatvėse“, – sakė S. Sinickis.

Kreipėsi į savivaldybės vadovus ir tarybą

Liaudies gatvės gyventoja Ona Šulcienė savivaldybei jau yra pateikusi prašymą dėl nepageidaujamos visą parą veiksiančios savitarnos automobilių plovyklos kaimynystės. Jį pasirašė daugiau kaip pusantro  šimto gyventojų. Argumentuotą gyventojų prašymą O. Šulcienė išsamiai pristatė savivaldybės tarybai paskutiniajame posėdyje, kuris vyko balandžio 29 d.

Tarybos narys S. Grinkevičius mano, kad savivaldybės administracija turi visas galimybes sustabdyti gyventojams nepalankią investiciją.
(R. Valionio nuotr.)

Gyventojai nepatenkinti, kad šalia jų namų plovykla veiks visą parą ir gyventojų ramybę trikdys triukšmas bei šviesos naktį. Nerimaujama dėl kitoje gatvės pusėje esančios LSU „Aušros“ progimnazijos moksleivių saugumo, kai ties mokykla suintensyvės automobilių eismas ir manevravimas į plovyklą.

Gyventojų manymu, dėl visą parą veiksiančios atviros automobilių plovyklos kris jų nekilnojamojo turto vertė. Taip pat nerimaujama dėl atviroje plovykloje naudojamų aerozolių poveikio aplinkai ir gyventojų sveikatai.

Pasak O. Šulcienės, reakcijos, atsakymo ar pagalbos iš Kėdainių rajono savivaldybės gyventojai kol kas nesulaukė.

Padidėjus automobilių srautui padidės ir oro tarša

Pirmą kartą dėl galimai tarp gyvenamųjų namų Liaudies gatvėje atsirasiančios automobilių plovyklos O. Šulcienė į savivaldybę kreipėsi dar praėjusių metų vasarą. Tada valdininkai neva nieko nežinoję.

„Apie šalia gyvenamųjų daugiabučių ir vienbučių gyvenamųjų namų ir „Aušros“ progimnazijos statomą objektą jokios informacijos iš savivaldybės administracijos negavome. Padidėjus automobilių srautui padidės ir oro tarša, triukšmas, o pėsčiųjų perėjose atsiras autoįvykių pavojus, sumažės gyvenamojo ploto vertė.

Vadovaujantis Orhuso konvencija prašome pateikti informaciją apie numatytą  statyti statinį, nes Orhuso konvencijos tikslas – apsaugoti kiekvieno dabartinės ir būsimų kartų  żmogaus teises gyventi jo sveikatai ir gerovei palankioje aplinkoje, užtikrinti teisę gauti informaciją, teisę dalyvauti priimant sprendimus bei teisę kreiptis į teismus aplinkos klausimais“, – praėjusių metų liepą rajono merui ir administracijos direktoriui rašė Liaudies gatvės gyventoja O. Šulcienė.

Po kelių dienų ji gavusi atsakymą, kad Kėdainių rajono savivaldybės administracija prašymų dėl planuojamų statybų ar rengiamų projektinių pasiūlymų minėtame sklype nėra gavusi.

Negali ar nenori?

Kėdainių rajono savivaldybė nėra priėmusi sprendimo dėl vietų, kuriose tokių plovyklų statyti negalima, kaip kad, pavyzdžiui, prie gyvenamųjų namų, ugdymo įstaigų.

Ankstesnėse kadencijose buvusi savivaldybės tarybos narė O. Šulcienė siūlo merui ir tarybai priimti tokį gyventojus apsaugantį sprendimą, kokį, pavyzdžiui, jau yra priėmusi Kauno savivaldybė.

Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narys, praėjusios kadencijos meras Saulius Grinkevičius mano, kad jeigu savivaldybė neturi patvirtintos tvarkos ir numatytų teritorijų, kur tokie objektai gali būti statomi, investuotojai turi būti informuojami, kad, kol nebus priimti sprendimai dėl numatytų plotų, savivaldybės leidimai nebus išduodami.

Jo manymu, savivaldybės administracija turi visas galimybes sustabdyti gyventojams nepalankią investiciją.

Titulinė nuotrauka: O. Šulcienė savivaldybei jau yra pateikusi prašymą dėl visą parą veiksiančios savitarnos automobilių plovyklos kaimynystės. (A. Barzdžiaus ir R. Valionio nuotr.)