Tokio renginio Kėdainiuose dar nebuvo. Šį sekmadienį į Daugiakultūrį centrą susirinks ne tik Lietuvos ir kaimyninių šalių dūdmaišininkai, bet ir svečiai iš Portugalijos, Kroatijos. Juos draugėn sukvietė mūsų kraštietis, iš Akademijos kilęs muzikantas, multiinstrumentalistas Gvidas Kovėra, dūdmaišininkų susipūtimą organizuojantis jau 9-ąjį kartą.

Pats G. Kovėra dūdmaišiais susidomėjo prieš daug metų, kai ėmė gilintis į tradicinį folklorą. Sako ilgai ieškojęs garsų, atspindinčių jo vidų. 1999 metais jis susipažino su dūdmaišių meistru iš Baltarusijos Todaru Kaškurevičiumi, o šis jam pagamino instrumentą. Muzikantai susibičiuliavo ir ėmė kartu koncertuoti, improvizuoti suėję ant kokio piliakalnio, miške ar prie upės.

„Dūdmaišiais ėmė domėtis ir daugiau žmonių, tad, berods, 2008 metais padarėme pirmą dūdmaišininkų susitikimą, pavadinau jį dūdmaišininkų susipūtimu, kurį organizuodavome kas dvejus metus. Šiemet susitiksime jau 9-ąjį kartą.

Kasmet būna kažkas naujo. Vis atrandu meistrų, kurie gamina tuos instrumentus ir jais groja. Pavyzdžiui, šiemet pirmą kartą atvyksta portugalas meistras, kuris pristatys savo tradicijas. Kroatas jau yra lankęsis gal prieš šešerius metus, jam taip čia patiko, kad ir vėl mielai atvyksta.

Į susipūtimus susirenka iki 30-ies dūdmaišininkų. Idėja tokia, kad visi susitiktume, pasidalintume patirtimi, vieni iš kitų pasimokytume ir kaip groti, ir kaip suderinti instrumentą, nes dūdmaišis yra gan sudėtingas instrumentas, reikia labai daug kantrybės, kad jį perprastum. Kiekvienas meistras garsą suvokia savaip, todėl ir instrumentai gaunasi skirtingi. Tuose garsuose gali atsispindėti ir šalies tradicinis skambesys, ir net paties meistro charakteris. Vieni nori groti garsiau, kiti – tyliau, vieni linksmiau, kiti – liūdniau. Skiriasi instrumento konstrukcijos, skambėjimo ir atlikimo maniera, todėl ir susirenkame apsikeisti patirtimi“, – pasakoja tarptautinio dūdmaišininkų susipūtimo sumanytojas ir organizatorius Gvidas Kovėra.

Tarptautinį dūdmaišininkų susipūtimą organizuojantis mūsų kraštietis Gvidas Kovėra ir pats groja dūdmaišiu. (Dudmaisis.lt nuotr.)

Dūdmaišių lietuviai negamina

Nors dūdmaišiai daug kam asocijuojasi su škotais (kurie, beje, yra gyvenę ir Kėdainiuose), tačiau muzikavimo dūdmaišiu tradicija Lietuvoje rašytiniuose šaltiniuose minima nuo XVI a. Pirmą kartą dūdmaišis Lietuvos krašte buvo paminėtas švedų istoriko Magnuso Olauso „Šiaurės tautų istorijoje“, išleistoje 1555 metais. Šis instrumentas dar ne kartą minėtas ir kituose šaltiniuose, kas leidžia suprasti, kad dūdmaišis lietuviams nebuvo svetimas. Tiesa, buvo laikotarpių, kai imta drausti groti dūdomis, o tai prisidėjo prie šio instrumento nykimo šalyje.

Tokių entuziastų, kaip Gvidas Kovėra, dėka, šis instrumentas vėl dažniau girdimas Lietuvoje. Tačiau, kaip sako mūsų kraštietis, tenka groti ne lietuviškais instrumentais.

„Visos Europos šalys turi net ne po vieną dūdmaišių meistrą, tačiau Lietuvoje jų nėra nei vieno. Dūdmaišiai lietuviams dažniausiai gaminami Baltarusijoje. Mūsų instrumentų konstrukcijos ir net repertuaras labai panašus“, – pasakoja dūdmaišininkas G. Kovėra.

Daugiakultūrio centro akustika jau išbandyta

Meistriškai ne vieną instrumentą valdantis muzikantas prisipažįsta, kad nors gyvena Kaune, dažnai apsilanko ir savo gimtinėje Kėdainių rajone, Akademijoje. Ir Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūrio centro erdvė jam yra puikiai žinoma.

„Dūdmaišiu jau tikrai ne kartą esu čia grojęs. Daugiakultūriame centre buvo eksponuojama mano darbų paroda, tad grojau per atidarymą, po to teko koncertuoti su „Vilko pupom“ (yra tokia folkloro grupė) ir Petru Vyšniausku, taip, kad erdvė yra žinoma, akustika išbandyta. Instrumentai čia skamba puikiai, todėl ir pasiūliau čia surengti vieną iš šiųmečio dūdmaišininkų susipūtimo koncertų“, – sako mūsų kraštietis.

Renginiai vyks dvi dienas

Kaip pasakojo Gvidas Kovėra, 9-asis dūdmaišininkų susipūtimas truks dvi dienas. Spalio 7 d., šeštadienį, Lietuvos ir kitų šalių muzikantai tradiciškai susiburs Vilkijoje įsikūrusiame Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejuje, kur nuo 13 val. vyks praktinis seminaras, o 18 val. koncertas. Spalio 8-ąją, sekmadienį, 13 val. dūdmaišininkai savo instrumentus virkdys Kėdainiuose, Daugiakultūriame centre, ir tą patį vakarą pasirodys Babtyno dvare.

Kaip teigia Daugiakultūrio centro vadovė Audronė Pečiulytė, dūdmaišininkų koncertas Kėdainiuose bus nemokamas, kad visi norintieji galėtų ateiti pasigrožėti šiais dar kartais egzotika tebevadinamais instrumentais ir išgirsti, kaip jais groja skirtingų šalių muzikantai.

Titulinėje nuotraukoje: Daugiakultūris centras, kuriame šį sekmadienį koncertuos kelių šalių dūdmaišininkai. (Algimanto Barzdžiaus nuotr.)