Už beveik 1,9 mln. eurų rekonstruotame Kėdainių miesto parke iškilo nauji statiniai, tačiau ne vienas kėdainietis pastebėjo, kad tiek naujai sukurtai infrastruktūrai, tiek parko aplinkai trūksta šeimininkiško požiūrio ir priežiūros.

Estetinis parko vaizdas dar neprilygsta praėjusią kadenciją rajono savivaldybės komandoje suformuotai vizijai, o ir idėja sukurti daugiafunkcę zoną su laisvalaikio pramogomis kėdainiečiams iki galo dar neįgyvendinta.

Traukos vieta

 „Pirmiausia, reikia pasidžiaugti, kad miesto parkas atsinaujino ir tapo gyventojų traukos vieta, – sako Saulius Grinkevičius, praėjusios kadencijos Kėdainių rajono savivaldybės meras, rajono savivaldybės tarybos narys. – Turbūt prie to prisidėjo ir pandemija, nes kėdainiečiai tikrai pamilo parką šiuo laikotarpiu: jis buvo viena iš tų gražių vietų, kur buvo galima ištrūkti iš namų, pabūti gamtoje su vaikais.“

Parko modernizavimo vizijai ypatingą dėmesį skyrusiam S. Grinkevičiui džiugu, kad pagaliau sukurta integruota daugiafunkcė kultūros zona miestiečių ir miesto svečių laisvalaikiui. „Džiugina, kad atsirado ir naujas amfiteatras su scena, kad daugmaž sutvarkytos salelės, įrengta parkūro zona, kur jaunimas, kaip matau dažnai pravažiuodamas dviračiu, mėgsta aktyviai leisti laisvalaikį, užsiimti šia sporto šaka. Iš esmės visa tai yra gerai. Milijonas devyni šimtai tūkstančių eurų – ne tokie maži pinigai investuoti į šį mūsų parką. Bet… man iš tiesų kartais jau atsibosta kritikuoti, bet kitaip neišeina: matyti, kad daryta, tačiau ne iki galo. Trūksta išbaigtumo, šeimininkiškos rankos. Jeigu investavome tokius pinigus – tai baikime, kas pradėta“, – siūlo S. Grinkevičius.

„Trūksta išbaigtumo, šeimininkiškos rankos. Jeigu investavome tokius pinigus – tai baikime, kas pradėta“, – kalbėdamas apie miesto parką, sakė S. Grinkevičius, praėjusios kadencijos Kėdainių rajono savivaldybės meras, rajono tarybos narys.  

Trūksta užbaigtumo

Toli ieškoti pavyzdžių nereikia. Naujai suformuotame gėlyne birželio pradžioje nematyti nei menkiausio žiedo, pernai pasodintos olandiškos rožės skendi žolėse. Kitokia, pasak pašnekovo, buvo ir pergolės idėja: buvo numatyta kavinukė, viešojo maitinimo įstaiga, kad žmonės, atėję į parką, galėtų išgerti kavos, užkąsti. „Kažkodėl pergolė nuomos konkurse virto mažmeninės prekybos tašku, – stebisi S. Grinkevičius. – Konkurso sąlygose nurodyta, kad paskirtis – prekyba maisto produktais, nealkoholiniais gėrimais ir suvenyrais. Manau, todėl, kad pagailėjo pinigų ir neįrengė čia sanitarinių mazgų, greičiausiai negali funkcionuoti kaip viešojo maitinimo įstaiga. Salos prieplaukoje taip pat neįgyvendinta valčių, vandens dviračių nuomos idėja – negirdėti, kad kas nors vyktų.“

Ne iki galo įgyvendinta ir scenos vizija. „Ji labai graži, įdomi, tačiau neišbaigta. Buvo numatyti uždengimai, apšvietimas, šonuose persirengimo plotai atlikėjams. Dabar gražu, bet dėl funkcionalumo abejotina“, – pastabų išsakė praėjusios kadencijos rajono meras, neslėpdamas, kad tokie dalykai ir liūdina, ir stebina. „Nedaug trūko, truputį pamąstymo, truputį papildomų pinigų ir pabaigti taip, kaip reikia. Neseniai važinėjau po Zanavykų kraštą – Zyplių, Gelgaudiškio dvarus, ima baltas pavydas. Nuostabiai sutvarkyti pastatai ir parkai, gėlynai. Ar mes esame prastesni?.. Nebaigta įgyvendinti idėja, kaip ir daug kas Kėdainiuose pastaruoju metu“, – apgailestauja S. Grinkevičius.

Kritiką atremia

Kadenciją baigęs meras atremia ir eskaluotą temą dėl vandentiekio ir kanalizacijos tinklų įrengimo parko pusėje šalia minareto. Čia įrengta automobilių sustojimo aikštelė ir tualetai parko lankytojams – kaip ir daugybėje kitų šalyje lankomų parkų, sukurta patogesnė turistams infrastruktūra. Tiesa, tualetai lankytojams pagaliau buvo atrakinti tik po pastabų dabartinei rajono valdžiai.

„Vis išgirstu kritiką dėl vandentiekio ir kanalizacijos, ne paslaptis, minint buvusį administracijos direktorių, kad jis prisijungė prie tos atšakos. Iš tiesų pagrindinė mintis buvo čia atvesti vandentiekį, sutvarkyti kanalizaciją, kad būtų tualetai. Kita mintis – įrengti arbatinę prie minareto, tam buvo reikalinga vandentiekio ir nuotekų sistema. Maitinimo įstaigai būtų reikėję papildomų lėšų, tad buvome pradėję kalbėtis su totorių bendruomenės atstovais, dėl galimybės įkurti visuomeninio maitinimo tašką su rytietiška virtuve“, – pasakojo S. Grinkevičius.

Įrengta parkūro aikštele džiaugiasi vaikai ir jaunimas. (Tito Valionio nuotr.)

Pasigenda priežiūros

Tai, kad parkui trūksta šeimininkiškos rankos, pastebi ir kalbinti kėdainiečiai. „Kiekvieną savaitgalį einame su šeima pasivaikščioti į parką, sutinkame daugybę žmonių, vieta tikrai labai lankoma. Tačiau gaila žiūrėti, kaip neprižiūrėtas parkas toliau už scenos. Žolė šienauta – nepabaigta, užaugusi iki kelių, šlaituose statybininkai išmaknojo naują kelią traktoriais ir taip paliko, apačioje šlaitų – pelkės. Šakos neišvežtos. Sovietinis požiūris – sutvarkyta prie scenos, o toliau nesvarbu. Prieplaukoje du „gultai” sulaužyti, gaila, kad taip kažkas niokoja“, – negailėjo karčių žodžių parke sutikta kėdainietė, vedžiojusi šuniuką.

Pažvelgus į nesutvarkytas provėžas ir tyvuliuojančias balas atrodo, kad turbūt ateičiai paliktos ir buvusios idėjos palei Dotnuvėlę šlaituose pasodinti ryškiaspalvių natūralių augalų kilimus, numatytoje zonoje įkurti skulptūrų parkelį.

Papildoma darbo jėga seniūnijai

Beje, motyvuojant tuo, kad Kėdainių mieste renovuotos arba naujai įrengtos keturios viešosios erdvės: Kėdainių miesto parkas, Vytauto parkas, universalus daugiafunkcinis aikštynas, lauko teniso kortų prieigos, o šių viešųjų erdvių priežiūrai ir tvarkymui reikia papildomos darbo jėgos, 2020 metų gruodžio 18 d. rajono savivaldybės tarybos posėdyje priimtas sprendimas įsteigti 2 darbininkų etatus Kėdainių miesto seniūnijoje.

Nuo 2021 m., žiemos metu šie darbininkai atliktų darbus ledo arenoje, o vasaros metu – miesto parke ir teniso kortų prieigose. Kol kas atrodo, kad šių papildomų rankų arba per mažai, arba jos įdarbintos tik „paradinėje“ parko dalyje.

Iškilo daug naujų objektų

Kėdainių miesto parko modernizavimo vizija buvo suformuota praėjusioje kadencijoje, rajonui vadovaujant merui Sauliui Grinkevičiui. Šio projekto tikslas – sukurti integruotą daugiafunkcę kultūros zoną, pritaikytą miestiečių ir miesto svečių laisvalaikiui.

Miesto parko modernizavimo projektą įgyvendino UAB „HSC Baltic“, su kuria užsakovas – Kėdainių rajono savivaldybė – 2019 m. gegužę pasirašė rangos darbų sutartį. Projekto vertė – 1 mln. 850 tūkst. eurų. Pratęsus darbų atlikimo terminus, parko modernizacija baigta praėjusių metų rudenį.

Modernizuojant parką, buvo įrengta kultūrinė-reprezentacinė parko zona, kurią sudaro pergola (lauko pavėsinė) su gėlynais, kultūrinis amfiteatras su įrengtomis sėdimomis vietomis žiūrovams. Centrinėje miesto parko dalyje, kur iškilo pergola, buvusios pievos teritorijoje suformuoti gazonai gėlynams. Pernai vasaros pradžioje čia buvo pasodintos olandiškos rožės.

Įgyvendinant projektą, apleistos senosios estrados vietoje įrengtas universalusis amfiteatras su 300 sėdimų vietų. Šalia įrengti parkūro aikštelės įrenginiai.

Pėsčiųjų tilte per Dotnuvėlės upės tvenkinį atlikti termomedienos grindų įrengimo darbai, įrengti nauji turėklai. Vasarą sukalti salos poliai ir sumontuota medinė prieplauka.

Kitame parko pakraštyje, prie minareto, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, vaikų žaidimų aikštelė, pastatytas viešasis tualetas.