Trečiadienis, 6 lapkričio, 2024
7.3 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosKėdainių lopšelyje-darželyje "Žilvitis" - ekologiškas vaikų maitinimas

Kėdainių lopšelyje-darželyje „Žilvitis” – ekologiškas vaikų maitinimas

-

Daugėja darželių, vaikus maitinančių pagal kokybės sistemas pagamintais maisto produktais – patenkinti ir vaikai, ir jų tėvai, skelbia Lietuvos žemės ūkio ministerija. Ugdymo įstaigos vis aktyviau domisi galimybėmis vaikus maitinti ekologiškais bei pagal nacionalinę maisto kokybės (NKP) sistemą pagamintais produktais. Šiais metais paramą tokiam maitinimui gaus 70 darželių – 7 daugiau nei pernai. Tarp jų – ir Kėdainių lopšelis – darželis „Žilvitis“.

„Jau daug metų esame Sveikatą stiprinanti mokykla. Sveiki vaikai yra įstaigos prioritetas, todėl svarbus fizinis aktyvumas ir sveikas maitinimas. Mūsų tikslas nuo mažens formuoti sveikatai palankios ir aplinkai draugiškos mitybos įgūdžius. Tikime, kad vaikystėje suformuoti sveikos gyvensenos įpročiai yra pati geriausia sveikatos prevencija.

Džiugu, kad valstybė skatina ir skiria finansavimą ikimokyklinio ugdymo įstaigų ekologiškam maitinimui. Savivaldybė skiria lėšas atnaujinti maisto gaminimo įrangą, kuri užtikrins maisto kokybę. Dažniausiai produktai bus gaminami garuose, verdami ir gaminami konvekcinėje krosnelėje.

Įsipareigojame per paramos laikotarpį vaikų maitinimui įsigyti ne mažiau kaip 60% pagal kokybės sistemas pagamintų produktų. Mūsų ateities tikslas, kad ekologiškas maitinimas pasiektų 90-100%. Pradedant įgyvendinti ekologinį maitinimą sudaryti nauji valgiaraščiai, numatyta įsigyti reikiamos įrangos, organizuoti viešieji pirkimai eko produktams pirkti, su tiekėjais sudaromos naujos sutartys.

Didelis dėmesys skiriamas vaikų valgymo kultūrai, estetikai”, – teigia Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Vilma Dobrovolskienė.

Kėdainiai paramą gaus pirmą kartą

ŽŪM pranešime teigiama, kad pirmąkart paramą pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisykles gaus Anykščių, Kalvarijų, Kėdainių, Tauragės ir Visagino ugdymo įstaigos, pateikusios paraiškas.

Dar aktyviau paraiškas šiems metams teikė Druskininkų, Mažeikių ir Plungės rajonų darželiai, kurie jau ne pirmus metus dalyvauja programoje.

Daugiausia ugdymo įstaigų, maitinančių vaikus ekologiškais ir pagal NKP sistemą pagamintais produktais šiemet Šiauliuose – 20. Panevėžio rajono savivaldybėje tokių darželių yra 9, Ukmergės rajone – 7.

Ekologiškai maitinamų vaikų daugėja

„Duomenys rodo, kad parama aktuali, ugdymo įstaigos noriai dalyvauja kvietimuose teikti paraiškas, įstaigų vis daugėja. Jei pirmaisiais paramos startavimo metais ekologiškais ir pagal NKP sistemą pagamintais produktais Lietuvoje buvo maitinamas beveik tūkstantis vaikų septyniuose darželiuose, tai praėjusiais metais jų buvau jau 10 tūkst. su puse 63-ose ugdymo įstaigose.

Norime, kad kuo daugiau vaikų gautų kokybišką maitinimą, tiesiai iš mūsų ūkininkų laukų, tad šiemet skyrėme vienu milijonų eurų paramos daugiau  bei numatėme tolesnį finansavimo augimą – kasmet suma didės 10 procentų“, – sako žemės ūkio viceministras Vytautas Abukauskas.

Vaikų ugdymo įstaigos pirmenybę tekia ekologiškiems produktams

Praeitais metais vaikų ugdymo įstaigos, gaunančios šią paramą, daugiausiai pirko ekologiškų produktų – beveik 448 tūkst. kg už 1 887 tūkst. Eur. Jie sudarė pagal svorį beveik 74 proc. visų pagal kokybės sistemas nupirktų produktų, o pagal vertę – daugiau kaip 85 procentų.

NKP produktų nupirkta beveik 160 tūkst. kg už daugiau kaip 323 tūkst. Eur. Pagal svorį jie sudarė daugiau kaip 26 proc. visų pagal kokybės sistemas nupirktų produktų, o pagal vertę – beveik 15 proc.

Tokie produktai, kaip pienas, grūdai, duona ir aliejus bei jų produktai pirkti tik ekologiški. Taip pat daugiau pirkta ekologiškos mėsos, kiaušinių, uogų ir kitų maisto produktų. Tuo tarpu vaisių ir daržovių įsigyta daugiau užaugintų pagal NKP sistemą (vaisių – beveik 60 proc., o daržovių beveik 55 proc. visų užaugintų pagal kokybės sistemas), nes ekologiškų nepakanka.

Druskininkiečių patirtis

 Tai, kad ekologiškos produkcijos tiekėjų trūksta, pastebi ir Druskininkų lopšelio-darželio „Žibutė“ direktorė Rasa Vaisietienė.

„Programoje dalyvaujame nuo 2021 m. Druskininkuose patys pirmieji iš ugdymo įstaigų pradėjome taikyti ekologišką maitinimą. Kadangi esame sveikatą stiprinančių mokyklų tinkle, stengiamės visomis priemonėmis skatinti vaikus sveikai gyventi ir rūpintis jų sveikata. Tam pasitarnauja  ir ekologiški maisto produktai. Gaila, kad mūsų apskrityje nėra daug tiekėjų, kurie galėtų tiekti didesnę ekologišką produkciją, todėl asortimentas tapo truputį siauresnis, bet tėvai pritaria ir džiaugiasi darželyje vykdomu ekologišku maitinimu“, – sako direktorė.

Iš viso 2023-iaisiais pagal Ekologiškų ir nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose paramos taisykles darželiai nupirko 607 624,96 kg produktų už 2 210 841,83  Eur.

Viena tokių ugdymo įstaigų – Panevėžio rajono Pažagienių mokykla-darželis – jau trejus metus savo ikimokyklinukus maitina kitaip – renkasi ekologiškus ir NKP produktus ir sustoti nežada. Pusę įsigyjamų maisto produktų sudaro ekologiški produktai.

„Norime vaikams duoti vietos ūkininkų išaugintą kokybišką maistą. Toks mūsų sprendimas pasiteisino, tikime, kad Lietuvoje užauginti produktai yra kur kas naudingesni sveikatai, o ir vaikų tėvai patenkinti, kad jų atžalos maitinamos kokybiškais produktais“, – sako Pažagienių mokyklos-darželio vaikų maitinimo organizatorė Jurgita Matuizienė.

Apie iniciatyvą

Žemės ūkio ministerija jau penktus metus tęsia savo inciatyvą skatinti vaikus maitinti trumposiomis maisto tiekimo grandinėmis tiekiamu vietiniu kokybišku maistu.

Parama yra dengiamas kainų skirtumas, susidarantis renkantis ekologiškus ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintus produktus vietoj įprastinių maisto produktų ir žaliavų.

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigos, kurios siekia gauti paramą pagal taisykles, įsipareigoja pagal kokybės sistemas pagamintų produktų įsigyti ne mažiau kaip 60 proc. (maksimalus paramos dydis vienam vaikui per mėnesį yra 26 eurų) arba ne mažiau kaip 50 proc. (maksimalus paramos dydis vienam vaikui per mėnesį yra 22 eurų) viso vaikų maitinimui skirto maisto kiekio.

„Kėdainių mugės” ir ŽŪM inf.

(ŽŪM nuotr.)

reklama

Taip pat skaitykite