Praėjusį šeštadienį, minint Kultūros dieną, senojoje miesto Rotušėje buvo neįprastas, bet labai svarbus renginys. Daugiau nei dvidešimt metų labai sėkmingai Kėdainiuose veikusi Janinos Monkutės-Marks muziejus-galerija buvo perduodama Kėdainių rajono savivaldybės nuosavybėn.

Buvo pagerbti galerijos įkūrėjai, darbuotojai, kurie įdėjo itin daug darbo, triūso, ir žinoma, labai daug pinigų tam, kad ši galerija garsėtų visoje Lietuvoje. Iškilmėse dalyvavo Amerikos ambasadorius Lietuvoje Robert S. Gilhrist, Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis, rajono savivaldybės administracijos vadovai, tarybos nariai, Krašto kultūros premijos laureatai, neabejingi kultūrai žmonės.

Istorija kartojasi

,,Yra sakoma, kad istorija vystosi spirale ir tam tikri įvykiai, šiek tiek pasikeitę, vėl pasikartoja, – teigė renginį vedusi Daugiakultūrio centro vedėja Audronė Pečiulytė, – juk tame pastate, kur dabar veikia Janinos Monkutės-Marks muziejus-galerija, dar 1967-aisiais metais pradėjo veikti Kėdainių krašto muziejus, o 2000-aisiais muziejui išsikėlus į buvusius karmelitų vienuolyno pastatus Didžiojoje g., senąjį muziejaus pastatą bei žemę aplink jį įsigijo šviesios atminties ponia Janina. Pastatą restauravo, pritaikė galerijai, kur buvo rengiamos parodos, plenerai bei renginiai, kurie garsino Kėdainius ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse.

,,Istorija vystosi spirale ir tam tikri įvykiai, šiek tiek pasikeitę, vėl pasikartoja, – teigė renginį vedusi Daugiakultūrio centro vedėja Audronė Pečiulytė.. (Kėdainių krašto muziejaus nuotr.)

Viskas gyvenime turi pradžią, turi ir pabaigą. Kartais būna laiminga pabaiga, o kartais ir liūdna. Šį kartą, aš manau, kad tai – laiminga pabaiga, nes šis puikiai įrengtas pastatas ir jame sukaupta įspūdingo dydžio dailės kūrinių galerija sugrįžta į Kėdainių rajono savivaldybės rankas“.

Prisiminė muziejaus pradžią

Ilgametė, pirmoji ir vienintelė muziejaus direktorė Dalia Minkevičienė-Jazdauskienė susirinkusiems priminė muziejaus gimimo pradžią ir nuoširdžiai dėkojo visiems, prisidėjusiems prie sėkmingo muziejaus gyvavimo.

,,Menininkei Janinai Monkutei-Marks, išeivei iš Lietuvos, gyvenusiai JAV, Čikagoje, kilo mintis padovanoti visus savo meno kūrinius Kėdainiams. 2001 metais spalio mėnesį buvo atidarytas jos vardo privatus muziejus ir pačios Janinos meno kūrinių paroda „Dovana tėviškei“.

Dėkoju buvusiam merui Viktorui Muntianui, kad patikėjo Janinos idėja ir padėjo įgyvendinti jos siekį. Ilgai puoselėta svajonė tapo realybe. Atidarymo metu Janina sakė: „Mano sieloje – šventė. Mano dovana tėviškei tapo realybe. Grįžau namo, kur tėvų kapai, kur numylėtas Nevėžis, kur mylėta, svajota, padangėm skrajota“.

Tikiu, kad dabar ji mus stebi iš dangaus ir džiaugiasi, kad mes prisimename ją. Muziejaus atidarymo šventėje tuomet dalyvavo daug garbingų svečių. Pirmą kartą Kėdainiuose lankėsi Amerikos ambasadorius Lietuvoje John Tefft su žmona Mariella. Kaip simboliška, kad ir šiandien turime svečiuose Amerikos ambasadorių.

Kaip greitai bėga laikas, atrodo net nepastebėjome, kaip prabėgo beveik 22 metai, tiek Kėdainiuose gyvavo ši meno šventovė – Janinos Monkutės-Marks muziejus-galerija“, – kalbėjo D. Minkevičienė-Jazdauskienė.

Padėkojo prisidėjusiems prie muziejaus gyvavimo

Muziejaus direktorė pasakojo, kad įkūrus muziejų, buvo įkurta ir muziejaus narystė.

,,Pirmasis didysis mecenatas buvo Saulius Grinkevičius, UAB „Daumantai LT” direktorius, labai dėkojame jums.

Ačiū visiems muziejaus nariams, kurių buvimą jautėme visada.

Šiandien sunku būtų išvardinti visus mūsų kūrybinius ieškojimus: muziejuje rengtas parodas, renginius, įvairias edukacijas. O kur dar nepakartojamos Muziejų naktys! Mūsų durys buvo atviros visiems meną mylintiems žmonėms – tiek kėdainiečiams, tiek miesto svečiams.

Per visus gyvavimo metus, muziejuje buvo surengtos 364 parodos iš 24 Europos, iš 6 Azijos šalių bei Amerikos. Muziejuje šiuo metu yra saugomi 524 meno kūriniai iš įvairių pasaulio šalių, kurie bus padovanoti Kėdainių krašto muziejui.

Didžiausia padėka Marks šeimai, kuri paaukojo ne vieną milijoną, kad turėtume galimybę susipažinti su pasaulinio lygio menininkų darbais mūsų muziejuje.

Džiaugiuosi galėdama padėkoti visiems Kėdainių rajono merams, visoms rajono Savivaldybės Taryboms, visiems Administracijos direktoriams, kurie palaikė muziejaus idėją, suteikė jam pagalbą, kurios reikėjo, padėjo, kad muziejus būtų atleistas nuo mokesčių. Mano nuoširdžiausia ir labai didelė padėka Kėdainių rajono merui Valentinui Tamuliui, kuris įvertino šio muziejaus svarbą kėdainiečiams ir pasiryžo su rajono Tarybos pritarimu įsigyti muziejų“, – dėkojo Dalia Minkevičienė -Jazdauskienė.

Gyvenimas trumpas – menas amžinas“

Ypatingai ji dėkojo savo kolektyvui, darbščiosioms bitelėms, kurioms nebuvo nieko neįmanoma. Dėkojo mecenatams, rėmėjams, menininkams, eksponavusiems parodas, muziejaus savanoriams.

Nuoširdžiai dėkojo savo vyrui Ričardui už kantrybę, palaikymą, taip pat sūnui ir jo šeimai už visokeriopą pagalbą. Ji padėkojo visiems už šilumą, nuoširdumą, supratimą, bendrystę, gerumą, draugystę, pagalbą. Dalia prisipažino esanti laiminga, turėjusi tokį įdomų gyvenimo tarpsnį.

Dalios Minkevičienės-Jazdauskienės atvyko pasveikinti vyras Ričardas, sūnaus Ramūno šeima. (A. Raicevičienės nuotr.)

Palinkėjusi visiems sėkmės, ji filosofiškai užbaigė: „Gyvenimas trumpas – menas amžinas.“

Perdavė simbolinį muziejaus raktą

Kėdainių krašto muziejaus direktoriui Rimantui Žirguliui į stiprias vyriškas rankas ji perdavė simbolinį muziejaus raktą, kurį saugojo 22-ejus metus, palinkėdama tęsti darbus ir džiuginti kėdainiečius įdomiomis parodomis ir renginiais.

,,Šiandien vyksta įspūdingas renginys – tai yra išpuoselėtos muziejaus-galerijos perdavimas Kėdainių miestui. Aš labai džiaugiuosi, kad daugelis man pavydi, bet turėtų pavydėti ne man, o sau, nes tai yra ne mano, o viso Kėdainių miesto turtas ir tai yra Kėdainių atžvilgiu unikalus, Lietuvos mastu – vienas iš unikalesnių mecenatystės ir paramos kultūrai, altruizmo pavyzdys, nes kaip Dalia ir minėjo, per visus šiuos muziejaus gyvavimo metus, muziejaus išlaikymas kainavo ne tūkstančius.

Tai yra labai malonus iššūkis – 7- tas Kėdainių krašto padalinys, žilų plaukų mano galvoje nuo to manau nesumažės. Veiklos mums yra pažįstamos, mes jas dirbame jau seniai. Norisi tikėti ir aš noriu pažadėti, esu įsitikinęs, kad taip ir bus – muziejaus veiklos ir toliau bus tokios pat ir neblogesnės, išsaugosime ir kai kuriuos darbuotojus ir kryptį – supažindinti kėdainiečius ir miesto svečius su geriausios kokybės įvairių rūšių menu.

Muziejus bus lankomas ir tikrai bus viena iš kultūrinės meno veiklos salų mūsų įvairiame mieste. Ačiū už šitą dovaną ir kviesime į savo renginius ir meno parodų atidarymus“, – teigė Krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis.

Pasveikino Kėdainių bendruomenę

Amerikos ambasadorius pasveikino visą Kėdainių bendruomenę su šia išskirtine proga miestui.

,,Šiandien švenčiama Kultūros diena, todėl nėra geresnės progos nei ši diena paminėti mūsų bendrą įsipareigojimą – puoselėti tikrąjį meną.

Janinos Monkutės- Marks muziejus-galerija visada buvo mažoji Amerika Lietuvoje. Didžiuojuosi, galėdamas pavadinti muziejų- galeriją drauge ir partnere nuo pat 2001-ųjų, kai mano pirmtakas Amerikos ambasadorius dalyvavo muziejaus atidaryme. Tačiau mūsų ryšys daug gilesnis. Šis muziejus ne tik dalinosi Amerikos menu, muzika ir istorija su Lietuvos žmonėmis, bet ir kalbėjo apie Amerikos žmonių įvairovę ir vertybes, nuolat ieškojo to, kas sieja Lietuvą ir JAV kaip drauges ir sąjungininkes.

JAV ambasadorius Lietuvoje Robert S. Gilhrist. (Kėdainių krašto muziejaus nuotr.)

Sujungti žmones per meną, kultūrą ir švietimą visada buvo ne tik muziejaus-galerijos, bet ir Janinos Monkutės-Marks misija. Noriu pasveikinti Kėdainių krašto muziejaus direktorių Rimantą Žirgulį. Jūs gavote puikią dovaną – skleisti kūrybiškumo, bendruomeniškumo ir filantropijos tradicijas Kėdainių krašte ir Lietuvoje.

Esu visiškai tikras, kad jūsų lyderystė ne tik išsaugos, bet ir ves Janinos Monkutės-Marks palikimą į šviesą ir daug žadančią ateitį. Dėkoju Kėdainių rajono savivaldybei ir merui Valentinui Tamuliui už lyderystę ir ryžtą išlaikyti šį muziejų atvirą ir prieinamą šio miesto gyventojams. Noriu pagirti jus už tai, kad išlaikote Kėdainius Lietuvos kultūros žemėlapyje.

Amerikos ambasadorius išreiškė padėką Daliai Minkevičienei-Jazdauskienei už tai, ką ji sukūrė nuo pat muziejaus pirmųjų dienų, kiek daug nuveikė dėl mūsų draugystės, bendrų vertybių ir šio miesto žmonių. ,,Jūsų teta jumis didžiuotųsi“, – akcentavo Amerikos ambasadorius.

Tęs muziejaus veiklą

Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis pabrėžė, jog labai simboliška, kad Kultūros dieną, viena Kėdainių kultūros įstaiga gauna labai didelė dovaną – ne tik daugiau kaip pusę tūkstančio meno kūrinių, bet ir perima įsipareigojimą tęsti prieš 22- ejus metus Janinos Monkutės-Marks įkurto muziejaus veiklą.

Pasirašyta muziejaus veiklos deklaracija

Kėdainių rajono savivaldybės meras Daliai Minkevičienei-Jazdauskienei įteikė padėką už reikšmingą indėlį dalinantis kultūros ir meno lobiais su Kėdainių krašto ir visos Lietuvos bendruomenėmis. Tokios pat rajono savivaldybės mero pasirašytos padėkos bus išsiųstos už Atlanto, Janinos Monkutės-Marks sūnums.

Buvo pasirašyta VšĮ Janinos Monkutės-Marks muziejaus veiklos tęstinumo deklaracija, susidedanti iš penkių punktų. Paliekamas Janinos Monkutės-Marks muziejaus pavadinimas ir logotipas. Naudojama muziejaus vėliava su muziejaus logotipu. Visi dovanoti meno kūriniai, kurių autorių asmeninės neturtinės teisės neperduodamos kitiems asmenims, saugomi šiame muziejuje. Janinos Monkutės-Marks meno kūriniai eksponuojami antrajame muziejaus aukšte. Vieną kartą metuose muziejuje organizuojama paroda iš menininkų dovanotų meno kūrinių.

Šią deklaraciją pasirašė Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis, Janinos Monkutės-Marks muziejaus direktorė Dalia Minkevičienė-Jazdauskienė, Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis.

Renginio dalyvius gera nuotaika ir puikia muzika džiugino lietuvių džiazo grupė ,,The Schwings Band“, kurios lyderis multiinstrumentalistas Remigijus Rančys.

Titulinė nuotrauka: D. Minkevičienė perdavė simbolinį raktą R. Žirguliui. (Kėdainių krašto muziejaus nuotr.)