Kėdainių rajone atliekant jaunimo problematikos tyrimą, kiek daugiau nei ketvirtadalis (26 proc.) apklaustųjų prisipažino turintys rūkymo įpročių, 9 procentai nurodė, kad yra metę rūkyti. Ir nors rūkymas žalingų įpročių skalėje užima antrąją vietą (alkoholį vartoja 43  proc. apklaustųjų), tai kelia daug iššūkių, juolab, kad vis dažniau naudojamos  elektroninės cigaretės, jaunimas garina neaiškios kilmės medžiagas, o po to patenka į ligonines. Specialistai pripažįsta, kad tik draudimais problemos neišspręsi, reikia keisti vaikų supratingumą apie rūkymo žalą, todėl dar daugiau dėmesio skiriama prevencinei veiklai.

„Kėdainių rajono savivaldybės administracijos viešosios tvarkos specialistai ir policijos pareigūnai gegužės–birželio mėnesiais vykdė patikrinimus prie mokyklų ir jų prieigų bei viešosiose miesto erdvėse (parkuose, daugiabučių kiemuose, kitose viešosiose vietose) dėl nepilnamečių rūkymo, alkoholio vartojimo ir kitų pažeidimų. Aplankytos beveik visos ugdymo įstaigos ir teritorijos aplinkui. Nustačius nepilnamečius, kurie su savimi turėjo elektroninių cigarečių, apie tai pranešta ir mokykloms, ir moksleivių tėvams.

Kadangi patikrinimai buvo prevencinio pobūdžio, buvo apsiribota įspėjimais, t. y. administracinių nusižengimų protokolų nei moksleiviams, nei jų tėvams surašyta nebuvo“, – informavo savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vyr. specialistė Žydrė Krivičienė.

Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorės Daivos Mickevičienės duomenimis, „2023 m. Kėdainių r. sav. buvo 12 vaikų, dėl kurių buvo gauti pranešimai iš Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kėdainių rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus (pas vaikus buvo aptiktos el. cigaretės)“. Kiek apsirūkiusių rajono vaikų pateko į ligonines, savivaldybė duomenų nepateikė.

Plinta it virusas

Su vaikais dirbantys specialistai pastebi, kad tradicines cigaretes vis dažniau keičia elektroninės. Jas garina net ir jaunesnio amžiaus vaikai. Tai tapo šių laikų mada.

„Nerimą kelia elektroninių cigarečių populiarumas. Vis dėlto reikėtų atkreipti dėmesį, kad elektroninių cigarečių degimo metu išsiskiria medžiagų, kurių kiekiai atitinka identiškų junginių kiekį tabako cigaretėse ir jos nėra sveikesnė alternatyva ,,klasikinėms“ cigaretėms. Nekenksmingo rūkymo būdo nėra ir bet kokių tabako gaminių naudojimas yra kenksmingas sveikatai ir jo reikia vengti, geriausia – net nepradėti vartoti“, – vienbalsiai tvirtina visuomenės sveikatos specialistai.

Mokyklose – aktyvesnė prevencinė veikla

Minint Pasaulinę dieną be tabako, įvairiose rajono mokyklose vyko akcijos, skirtos atkreipti dėmesį į rūkymo grėsmes sveikatai bei paskatinti rūkančiuosius mesti šį žalingą įprotį.

Pavyzdžiui, Akademijos miestelyje buvo dalinamos skrajutės „Obuolys vietoj cigaretės“,  o Akademijos gimnazijoje 3, 5–8, I–II G klasėse vyko mokomosios medžiagos apie rūkymo žalą peržiūros ir aptarimai. 5–6 klasių mokiniai kūrė koliažą „Būk stilingas, nerūkyk!“, o 8 kl. mokiniai –  plakatą „Rūkymo žala“. Prie gimnazijoje vykstančių iniciatyvų prisidėjo ir 1–4 kl. mokiniai. Jie gamino knygų skirtukus, atvirutes „Gyvenu sveikai“. Taip pat fizinio ugdymo pamokų metu 5–8 klasėse buvo organizuojamos linksmosios estafetės. Akciją vainikavo iniciatyvos „Pūsk balioną, o ne dūmą“ bei „Pūsk muilo burbulą, ne dūmą“.

Surviliškio Vinco Svirskio pagrindinėje mokykloje 4 klasės mokiniai dalyvavo pamokoje, kurią vedė dešimtokės Karolina ir Deimantė. Jos su vaikais diskutavo apie rūkymo keliamą žalą sveikatai,  palinkėjo niekad neturėti  šio žalingo įpročio ir kiekvienam padovanojo po obuolį. Po to vaikai dėliojo dėliones, sprendė kryžiažodį,  varžėsi, kas greičiau pripūs balioną,o pertraukų metu dalyvavo akcijoje „Pūskime muilo burbulus, o ne tabako dūmus“.

Panašios veiklos buvo organizuojamos ir Miegėnų pagrindinėje mokykloje, Šėtos gimnazijoje, kitose švietimo įstaigose. Ir netgi Profesinio rengimo centre pertraukų metu buvo rodomi informaciniai filmai apie rūkymo žalą.

„Kiek bedėtų pastangų mokyklų bendruomenės ar policija, jų nepakanka. Kovoje su rūkymu pasigendama tėvų dėmesio. Jie turėtų daugiau domėtis, kas vyksta su jų atžalomis, daugiau laiko leisti drauge, organizuoti didesnį vaikų užimtumą, kad jie, ypač vasaros atostogų metu, turėtų kuo užsiimti, tuomet būtų mažiau pagundų eiti parūkyti ar kažką pagarinti“, – teigia specialistai.

Už rūkymą baudžiami ir patys nepilnamečiai, ir jų tėvai

Policijos pareigūnai primena, kad nepilnamečio asmens rūkymas yra administracinis nusižengimas, už kurį rūkantiems paaugliams nuo 16 iki 18 metų gresia įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 90 eurų. Taip pat visais atvejais iš nepilnamečių konfiskuojami tabako gaminiai bei skysčiai, kurie būna pilami į elektronines cigaretes. Jei vaikai yra jaunesni nei 16 metų, jų tėvams ar globėjams surašomi protokolai pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 73 str. 1 d. (Tėvų valdžios nepanaudojimas arba panaudojimas priešingai vaiko interesams). Už tai gresia įspėjimas arba bauda iki 100 eurų.

Kauno apskr. VPK atstovė spaudai Reda Zarauskienė informavo, kad policija vykdo prevencines priemones, skirtas nustatyti asmenis, platinančius ar vartojančius narkotines medžiagas bei nepilnamečius asmenis, rūkančius ar turinčius su savimi tabako gaminių ar elektroninių cigarečių.

Tuo tikslu buvo įsigytas bepilotis orlaivis – dronas, kuriuo yra žvalgomos ne tik mokyklų teritorijos, bet ir jaunimo pamėgtos viešosios erdvės. Dronas vežamas į įvairias Kauno apskrities vietoves, tad ir Kėdainiuose bet kurią dieną jis gali būti panaudotas.