Rupgjūčio 29 d., paskutinįjį vasaros sekmadienį, Kėdainių dviračių sporto klubas (DSK) „VeloRatai“ ir viena didžiausių bei moderniausių Europoje trąšų gamybos bendrovių, AB „Lifosa“ surengė dviračių žygį „Lifosos“ gamyklos apylinkėse. Žygio dalyviai pakilo į fosfogipso kalnus, kurie neretai vadinami ,,Kėdainių Alpėmis“. Renginį vainikavo loterija – burtais išrinkta žygio dalyvė, kuriai atiteko modernus elektrinis paspirtukas. Jo savininke tapo kėdainietė Alma Gudelienė.

Tradicijų nelaužo

AB „Lifosa“ viešųjų ryšių specialistas Nauris Vilkevičius kalbėjo, kad bendrovė yra atvira visuomenei ir nuolat siekia gyventojus supažindinti su savo veikla. Jau trylika metų su viena kita pertrauka rengiamos atvirų durų dienos „Lifosoje“. Tai tradicinis kasmetinis renginys, kurio ypač laukia Kėdainių bendruomenė, tačiau pernai dėl pandeminės situacijos nebuvo galima pakviesti gyventojų apsilankyti įmonėje.

„Iš tiesų manyta galbūt tokias dienas rengti kas dveji metai, paieškoti įdomesnių formų. Mes norime pasakoti apie save žmonėms, pritraukti jaunimo, kuriam įdomi chemija, gamyba, technologijos. Be abejo, visus lankytojus labiausiai domina fosfogipso kalnai. Tai – visiškai aplinkai ir žmonėms nekenksminga antrinė žaliava, kuri kol kas kaupiama šalia gamyklos, nes jos dar paprasčiausiai neapsimoka perdirbti ir panaudoti“, – teigė AB „Lifosa“ atstovas.

Žinodamas, jog kėdainiečių bei miesto svečių susidomėjimas šia įmone bei fosfogipso kalnais nemažėja, be to, baigėsi karantinas, vasaros pabaiga, iniciatyvos surengti tokią dieną ėmėsi dviračių sporto klubo „VeloRatai“ vadovas Mindaugas Žiupsnys, kuris yra AB „Lifosa“ darbuotojas.

Dviračių žygio iniciatorius DSK ,,VeloRatai“ vadovas Mindaugas Žiupsnys, kuris yra AB ,,Lifosa“ darbuotojas.

Sėdo ant dviračių

N. Vilkevičiaus teigimu, AB „Lifosa“ – atvira ir atsakinga Kėdainių krašto bendruomenės bei šalies visuomenės narė, nuosekliai prisidedanti prie regiono kultūros, sporto, švietimo, gyventojų gerovės puoselėjimo. Skirdama paramą bendrovė pirmenybę teikia vaikų švietimui, kultūrai ir sportui. Tad idėja surengti pažintinę kelionę Kėdainių bendruomenės nariams dviračiais kaipmat sulaukė įmonės vadovybės pritarimo.

Žygis sudomino ir gyventojus. Socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbus dalyvių registraciją, per savaitę ji buvo baigta. Du trečdaliai užsiregistravusiųjų buvo kėdainiečiai, tačiau dalyvių atvyko ir iš Klaipėdos, Telšių, Vilniaus, Jonavos bei Kauno.

Vienas iš reikalavimų – turėti dviratį. Nors renginys vyko lauke, vis tiek teko riboti dalyvių, kurių užsiregistravo per 300, skaičių, nors norinčiųjų būtų buvę ir daugiau.

„Mums patiko Dviračių sporto klubo patrauklus pasiūlymas. Ir pernai kirbėjo mintis, kad į tokį renginį reikia kviesti Kėdainių bendruomenės narius atvykti su dviračiais, nes ši transporto priemonė vis labiau populiarėja. Galbūt iš to gims nauja tradicija. Dėl saugumo sumetimų, kad nebūtų blaškymosi, pasidarėme atskirus įvažiavimo takus. Dviratininkams parinkome platesnę ir patogesnę aikštelę, nes sąvartoje dėl dalyvių saugumo būtina atsakingai organizuoti jų judėjimą. Norėjosi, kad žmonės savo akimis pamatytų, kaip atrodo fosfogipso kalnai iš arti, galėtų stebėti, kaip išverčiamas fosfogipsas, kurį veža sunkiasvoriai automobiliai – norvegiški „Doosan“ ir švediški „Volvo“. Šie automobiliai ant kalnų užvažiuoja kas 6–7 minutes, atveža po 25–30 t fosfogipso, per parą iki 3 tūkst. tonų“, – komentavo AB „Lifosa“ viešųjų ryšių specialistas.

Už palaikymą dėkojo „Lifosai“

Startavę 11 val. Didžiosios Rinkos aikštėje, Kėdainiuose, žygio dalyviai beveik po pusvalandžio, kiti ir anksčiau pasiekė vieną unikaliausių šalies ir Kėdainių krašto vietų bei finišavo gamyklos fosfogipso sąvartoje, vadinamosiose „Kėdainių Alpėse“.

Mindaugas Žiupsnys, dviračių sporto klubo „VeloRatai“ vadovas, AB „Lifosa“ pirkimų vadybininkas, buvo dėkingas įmonei už jo idėjos palaikymą.

„Dėkojame „Lifosai“, nes nuo jos viskas ir prasidėjo. Ši įmonė noriai remia aktyvų gyvenimo būdą, įtraukia jaunimą į sportą. Todėl, rūpindamiesi savo darbuotojais ir Kėdainių kraštu, pasiūlėme iniciatyvą – surengti dviračių žygį. Pagalvojome, kad būtų labai įdomu pakilti į kalnus, nes yra daug žmonių, kurie nėra nė karto juose buvę, o tą galimybę mums suteikė „Lifosa“. Pranešus apie tokį žygį, didžioji dauguma dviračių sporto mėgėjų užsiregistravo ir dalyvavo žygyje“, – teigė M. Žiupsnys.

Skatina aktyvų gyvenimo būdą

Paklaustas, kokią žinutę, stovėdamas ant fosfogipso kalno, nori pranešti dviračių sporto klubo vadovas, M. Žiupsnys atsakė: „Važiuodami dviračiais žmonės galvoja, kad pakils į šiukšlių kalną, bet tai yra gipsas, kuris ateityje bus panaudojamas įvairioms reikmėms. „Lifosa“ eina ekologišku keliu, pasistatė saulės jėgainę, kuri gamina žaliąją, švarią elektros energiją. Įmonė įsteigė prizą – kažkuris vienas laimingasis dviračių žygio dalyvis burtų keliu laimės modernų elektrinį paspirtuką, kurio vertė 600 eurų. Skatiname kuo dažniau automobilius palikti namuose ir, jei leidžia galimybės, naudoti alternatyvias susisiekimo priemones – dviračius, paspirtukus, galbūt ir elektromobilius, kad kuo mažiau į orą būtų išmetama CO2 teršalų. Juk kiekvienas norime kvėpuoti švaresniu oru, rinktis sveikesnį gyvenimo būdą. Sėdę ant dviračių žmonės užsikrečia ne tik turizmu, bet ir sportu. Per žygius daug ką įdomaus atrandam, su daug kuo susipažįstam, norintys pradeda intensyviau sportuoti.

Šiandien Dviračių sporto klubas vienija apie 50 narių. Aktyvių narių, kurie dalyvauja varžybose, yra apie 35, kiti padeda organizuojant renginius, teisėjauja mūsų organizuojamose varžybose. Klubo narių skaičius keičiasi­ – vieni išeina, kiti prisijungia.

Gal prieš penkerius metus ant šių kalnų su klubo nariais darėme fotosesiją. Pamenu, tada kalnas buvo visas baltas, o šiandien jis visas apaugęs krūmais, medžiais“.

Kalnai paliko didelį įspūdį

Įspūdžiais sutiko pasidalinti dviračių žygyje dalyvavusi kėdainiečių Sandros ir Juliaus Ragauskų šeima su dukromis Joana ir Aukse. Moteris sakė, kad „Lifosos“ kalnuose ji buvo pirmą kartą, kiti šeimos nariai yra čia buvę anksčiau. Julius Ragauskas teigė, kad dar pernai su kita kompanija jam čia pavyko apsilankyti, nors ant kalnų yra buvęs ir prieš 15 metų. Anot jo, šiandieniniai kalnai atrodo žymiai didingesni.

„Tikrai įspūdingai atrodo ta didybė kalnų, jie taip plačiai išsidėstę. Anksčiau esu mačiusi „Lifosos“ kalnus nuotraukoje iš paukščio skrydžio, bet gyvai pamatyti nėra tekę. Aišku, matant savo akimis, įspūdis didesnis. Aš iš savo darbo žinių turiu, jog ši medžiaga tikrai nekenksminga, nors kvapas būnant ant kalnų šiek tiek jaučiasi, bet jis nėra labai įkyrus. Tuščios vietos tarp „kauburėlių“, matyt, greit bus užpildytos, nes kaip sakė darbuotojai, fosfogipsas vežamas nuolat. Man įdomu, ar panaudos kada visą šią sukauptą medžiagą. Nors čia atliekos, bet gal ir jas galima bus ateityje kur nors panaudoti, nes resursai iš žemės nėra neišsemiami“, – svarstė S. Ragauskienė.

Jaunosios žygio dalyvės, 10 ir 11 metų Joana ir Auksė sakė, kad su dviračiais čia lankėsi pirmą kartą. Mergaitės prisipažino, kad truputį sunkoka buvo į kalną užvažiuoti, reikėjo sustoti ir pailsėti.

„Su dviračiais stengiamės į visus žygius po Kėdainius važiuoti, kiek tik organizuojama. Toliausiai esame nuvažiavę 15 km nuo Kėdainių. Kol kas šiam klubui nepriklausom, bet važiuojant kilo idėja, o kodėl gi ne?“ – kalbėjo dviračių entuziastas Julius.

Paspirtuką laimėjo „VeloRatai“ klubo narė

Pasidairę po apylinkes nuo fosfogipso kalnų, nusifotografavę atminčiai, grįždami atgal žygio dalyviai sustojo aikštelėje prie „Lifosos“ valgyklos. Čia jų laukė užkandžiai jėgoms atgauti bei siurprizas. Pasistiprinę 309 užsiregistravusieji žygio dalyviai turėjo galimybę dalyvauti loterijoje ir laimėti modernų elektrinį paspirtuką, kuriuo galima važiuoti į darbą, mokyklą, sodą.

Paspirtuko laimėtoja Alma Gudelienė (viduryje), jaunasis dviratininkas Kernius (iš kairės), AB ,,Lifosa“ viešųjų ryšių specialistas Nauris Vilkevičius ir DSK ,,VeloRatai“ vadovas Mindaugas Žiupsnys.

Sėkmė nusišypsojo kėdainietei Dviračių sporto klubo narei Almai Gudelienei.

Laimėtoja sakė esanti labai patenkinta prizu, nors loterijose niekada nedalyvauja ir loterijos jos nedomina, nes žino, kad nepasiseks, netgi į jas žiūrinti skeptiškai. Bet šį kartą paspirtukas nukrito tiesiog iš dangaus. Iš tiesų, kad būtų įspūdingiau, loterijos organizatoriai iš aukštai ant žemės paspirtuką nuleido krano strėle.

„Lifosos“ kalnuose prieš keletą metų lankiausi dar tuomet, kai miesto gyventojams buvo organizuojamos ekskursijos autobusais. Smagu, aišku, iš arti ne tik pamatyti, bet ir pačiam savo kojomis pavaikščioti po šiuos kalnus. Kadangi sportuoju, man į kalną pakilti dviračiu nebuvo ypač sunku. Mano vyras yra aktyvus klubo „VeloRatai“ narys. Man varžybos iš tiesų nelabai patinka, aš nesu azartiška ir varžybose nedalyvauju. Man dviratis skirtas atsipalaidavimui ir poilsiui“, – kalbėjo paspirtuko laimėtoja.

„Ar pati žadate minti paspirtuką, ar jis atiteks kitiems šeimos nariams?“ – paklausėme A. Gudaitienės,

„Teks išmokti ir pačiai važiuoti, jei ne aš, kiti šeimos nariai važiuos“, – šypsojosi moteris.

Siekiama mažinti anglies dvideginio išmetimą

AB „Lifosa“ atstovas N. Vilkevičius pabrėžia, kad „Lifosa“ – draugiška aplinkai ir rūpestingai ją puoselėjanti bendrovė. Aplinką tausoti padedantiems projektams įmonė kasmet skiria apie trečdalį investicijų. Pasak pašnekovo, dėmesys aplinkos apsaugai nuolat didėja. Didele dalimi tai lemia ir Europos Sąjungos siekiai tapti klimatui neutralia ekonomika ir vykdoma „Europos žaliojo kurso“ politika. „Mes, kaip atsakinga bendrovė bei Lietuvos pramonininkų konfederacijos nariai, taip pat reaguojame į vykdomus pasikeitimus bei sprendimus iki 2030 metų anglies dvideginio išmetimą sumažinti perpus, o iki 2050-ųjų pasiekti nulinę emisiją“, – sako N. Vilkevičius.

Šių metų pradžioje ,,Lifosa“ pasistatė saulės jėgainę, šalia gamyklos pastatyta daugiau kaip 2 tūkst. 200 saulės baterijų modulių.

Siekdama šių tikslų bendrovė neseniai įsirengė saulės jėgainę, kuri dalį gamybai reikalingos energijos iš atsinaujinančių šaltinių „Lifosai“ leidžia pasigaminti pačiai. Šių metų pradžioje pastačius 1 MW galios saulės jėgainę, jos pagaminta elektros energija sudarė apie 6 proc. bendro įmonės papildomai įsigyjamo elektros energijos kiekio.

Šalia gamyklos pastatyta daugiau kaip 2 tūkst. 200 saulės baterijų modulių. Jie užima 5 000 kv. metrų įmonės teritorijos, be to, pradėti išnaudoti ir gamybinių patalpų stogai. Visus projektavimo ir statybos darbus atliko generalinis projekto rangovas UAB „GreenGenius“.

Uždara elektros įkrovos stotelė, skirta ,,Lifosa“ darbuotojų dviračiams, paspirtukams.

Alternatyva – elektros energija varomas transportas

Pastebėta, kad aplinką mažiau teršiančios alternatyvos vis labiau domina ne tik pramonininkus, bet ir gyventojus. Todėl „Lifosa“ įrengė ir įkrovos stotelę elektromobiliams. Ja gali naudotis visi miestiečiai.

,,Lifosos“ teritorijoje įrengta elektros įkrovos stotelė elektromobiliams, kuria gali naudotis visi miestiečiai.

„Tačiau šalia stotelės įsirengėme dar papildomą uždarą įkrovos stotelę savo darbuotojams, nes pamatėme, kad į darbą žmonės atvažiuoja su elektriniais dviračiais, paspirtukais. Stotelė yra dengta, joje galima palikti transporto priemonę krautis. Matome, kad vis daugėja alternatyvių transporto priemonių, todėl iš viso įrengėme tris tokias stoteles“, – teigė „Lifosos“ atstovas.

Ši elektros įkrovos stotelė, skirta ,,Lifosa“ darbuotojų automobiliams.

Ruošiami gabūs darbuotojai

Ypatingą dėmesį bendrovė skiria ne tik aplinkos apsaugai, bet ir švietimui, siekdama sudominti jaunąją kartą mokslu ir pramone, skatinti rinktis chemijos srities studijas. Praėjusiais metais kartu su Kauno technologijos universitetu „Lifosa“ vykdė Kėdainių krašto dvyliktokams ir baigiamųjų klasių gimnazistams skirtą programą „Ateities formulė“.

Programos dalyviai rungėsi demonstruodami chemijos žinias ir atlikdami teorijos testą bei praktinę užduotį. Nugalėtojui, Kėdainių šviesiosios gimnazijos abiturientui Jonui Piepaliui, skirta 1 000 eurų stipendija chemijos krypties studijoms.

Giedrės Minelgaitės nuotraukos

Panašios naujienos