Artėjant Kalėdoms dažnas pamąsto, kokią dovaną galima būtų įteikti kitam žmogui, kokį gerą darbą būtų galima padaryti? Vienas iš variantų – padovanoti savo kraujo, kuris kai kuriems žmonėms tampa bilietu į gyvenimą, vieninteliu išsigelbėjimu nuo mirties.

Kraujo nepagamins joks fabrikas, juo gali aprūpinti tik donorai. Kraują aukojančių žmonių yra ir mūsų krašte.

Vakar į Kėdainių kultūros centrą atvykusi Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Kraujo centro komanda budėjo beveik visą dieną. Donorai buvo gana aktyvūs. Per 3,5 val. kraujo duoti atvyko 20 kėdainiečių.

„Pastebime, kad Kėdainiuose yra įvairaus amžiaus donorų – ir 18-mečių, ir vyresnių nei 60 metų (kraują galima duoti iki 65-erių metų). Žmonės ateina ir pavieniui, ir su draugais ar savo artimaisiais. Pavyzdžiui, šiandien sulaukėme dviejų šeimų, kai tėvai atvyko kartu su savo vaiku ir visi jie davė kraujo. Moterys šiandien gal kiek aktyvesnės nei vyrai.

Mes iš anksto neregistruojame donorų, tiesiog, prieš atvažiuodami į Kėdainius, išsiuntėme mūsų registre esantiems donorams kvietimus atvykti, skelbėme feisbuke ir džiugu, kad žmonės ateina“, – teigė Santaros klinikų Kraujo centro gydytoja Giedrė Kažukauskė.

Kraujo poreikis – nuolatinis

Pasak medikų, be donorų kraujo nebūtų galimybės atlikti sudėtingų operacijų ar transplantacijų, nebūtų galima išgelbėti gimdyvių, kūdikių, sunkiai sergančių, avarijose ar kitokiomis aplinkybėmis nukentėjusių žmonių gyvybių.

„Vos tik papildome kraujo atsargas, jos vėl greitai išsenka, nes Santaros klinikose yra daug pacientų, kuriems reikia perpilti kraują, kai kam net ne vieną kartą, o donorų nėra tiek daug.

Dažniausiai pristinga I ir II grupių kraujo, nes didžioji dalis populiacijos turi tokią kraujo grupę, bet reikia ir retesnių – III ar IV grupių. Kraujo poreikis yra nuolatinis, todėl ir važiuojame jo rinkti po visą Lietuvą, donorai ir patys atvyksta į mūsų centrą“, – pasakoja Kraujo centro atstovė.

Padeda gelbstint gyvybes

„Aš visada norėjau duoti kraujo ir, kai tik suėjo 18 metų, atėjau. Šiandien bus pirmas kartas, šiek tiek gal ir baisoka, bet nieko. Pasiryžau tai daryti, nes yra žmonių, kuriems to kraujo gyvybiškai reikia. Taip ir jiems padėsiu, ir sau karmos taškų gausiu“, – šypteli kartu su draugu atėjusi Rugilė.

„Man draugė pasiūlė ateiti. Kraujo duodu trečią kartą. Nesijaučiu blogai po donacijų. Gal kartą tik porą minučių galva truputį pasvaigo, bet daugiau nieko bloga nejaučiu. Man tas kraujas atsinaujins ir būsiu kažkam padėjęs.

Mano tėvai irgi yra donorai, gal tai paskatino ir mane aukoti kraują“, – sako 20-metis Rafaelis.

„Kraują nuo 2016 metų duodu nuolatos, tai darau kas du mėnesius. Šiandien buvo 22 kartas. Dar ir studijų metu tai darydavau. Čia yra žmogaus sąmoningumas. Visiems gali nutikti taip, kad prireiks perpilti kraują, juk būna ir avarijų, ir visokių operacijų. Reikia įsivaizduoti save to į nelaimę patekusio žmogaus vietoje ir tada nekyla klausimų, duoti kraują ar ne. Jei tik yra galimybė tai daryti, jei sveikata leidžia, tai tikrai būkite donorai, ateikite paaukoti kraujo bent kartą per metus, ir tai jau bus gerai“, – papildyti donorų gretas kėdainiečius kviečia Tadas.

„Aš gal jau 8 kartą duodu kraują. Vis praneša, kad jo trūksta, tai, jei tik galiu, ateinu. Labai gerai, kad ir į Kėdainius atvažiuoja Kraujo centro atstovai. Bet aš ir Vilniuje, ir įvairių akcijų metu esu davęs kraujo. Tada labai pagerėja nuotaika, jaučiu, kad darau gerą darbą. Kraujas yra tokia dovana, kurios parduotuvėje nenupirksi, net jei ir turėsi daug pinigų. Dažniausiai žmonės apie tai susimąsto, kai patys ar jų artimieji susiduria su kraujo perpylimo būtinybe, tada suvokia, kaip labai yra reikalinga donorų pagalba“, – sako Deividas.

Padėka donorams

„Mano mama jau dvejus metus serga kraujo liga. Yra sutrikusi kai kurių komponentų gamyba, tad vis tenka atlikti kraujo perpylimą. Jei anksčiau to prireikdavo kartą per du ar tris mėnesius, dabar praeina vos 2–3 savaitės ir hemoglobinas vėl krenta iki kritinės ribos. Jei nebūtų jūsų, donorai, nežinau, ar tebeturėčiau mamą.

Tik jūsų dėka galima dar bent kiek pratęsti jos gyvenimą. Dėkoju kiekvienam, kuris negaili savo laiko, tam, kad tiek mano mama, tiek ir tūkstančiai kitų sunkių pacientų galėtų sulaukti dar vienų Kalėdų. Jei tik galėčiau apkabinčiau kiekvieną iš jūsų, tardama nuoširdų ačiū už neįkainuojamą dovaną – gyventi ir turėti brangų žmogų šalia“, – jausmingai kalba Jolanta.

Kraujo donorų gretose yra daug jaunimo. (L. Pranckevičiūtės nuotr.)

Kaip skatinami donorai?

Nors kraujo donorystė jau ne vienerius metus yra neatlygintina, donorai kaskart yra paskatinami. Pavyzdžiui, Santaros klinikų Kraujo centras kraują davusiems žmonėms siūlo nemokamai atlikti mikroelementų, cholesterolio, inkstų, kepenų ar kasos funkcijos arba skydliaukės hormonų tyrimus. Donoras pats gali išsirinkti, ką norėtų išsitirti po kiekvieno kraujo davimo.

„Anksčiau donorams įteikdavome kvietimus į kiną ar kokių smulkių dovanėlių, o dabar jie gali pasitikrinti savo sveikatos būklę, tai, sakyčiau, yra dar vertingiau. Kiekvienas iš siūlomų tyrimų kainuoja nepigiai, pats žmogus gal ir neprisiruoštų juos atlikti, o čia tyrimas atliekamas iš duoto kraujo, atsakymai būna per 1 ar 2 dienas.

Donorai dažniausiai pageidauja išsitirti kepenų funkciją ar mikroelementų kiekį, tarp moterų populiarus ir skydliaukės hormonų tyrimas. Dažniau kraują duodantys žmonės paeiliui atlieka visus tyrimus“, – teigia Santaros klinikų Kraujo centro atstovė.

Galbūt dar ne visi žmonės žino, kad kai asmuo neatlygintinai duoda kraujo 20 kartų, jam yra suteikiamas donoro žymūno, kai 30 kartų – nusipelniusio donoro vardas, o jei žmogus donavo 40 kartų ir donorystės veikloje dalyvavo ne mažiau nei 10 metų – jis ne tik įgyja garbės donoro vardą, bet ir teisę, sulaukus pensinio amžiaus, papildomai gauti antrojo laipsnio valstybinę pensiją.

Gali atvykti ir į darbo kolektyvus

Kaip teigė VUL Santaros klinikų Kraujo centro atstovai, jie dažniau važiuoja į didesnius miestus, bet gali atvykti ir į darbo kolektyvus, seniūnijas. Svarbu, kad susidarytų bent 20-ies kraują galinčių duoti žmonių grupė ir būtų kokia truputį erdvesnė patalpa, tuomet mielai atvyktume į vietą.

Prieš Kalėdas žmonės dažniau susimąsto apie gerus darbus. Galite telkti savo bendruomenes, paraginti žmones tapti donorais ir taip visi kartu papildyti savo gerų darbų kraitę.

(L. Pranckevičiūtė)

Užsiregistruoti donorystei galima tel. 8 676 00 078, 8 688 62 707 arba el. p. tavokraujas@santa.lt.

Daugiau informacijos, kas gali būti donoru, kur vyks donorystės akcijos, galite sužinoti interneto svetainėje www.tavokraujas.lt

Panašios naujienos