Didžiulė sausra apėmė kone visą šalį. Kėdainių rajono miškuose jau yra penktoji gaisringumo klasė, tai yra pats didžiausias pavojingumo lygis. Kol kas lankymasis miškuose dar neuždraustas, tačiau toks sprendimas gali būti priimtas artimiausiu metu.

Pagal Valstybinių miškų urėdijos Radviliškio regioninio padalinio pateiktus duomenis, Kėdainių rajone iš viso yra  42,8 tūkst. ha miškų (tai yra kiek daugiau nei ketvirtadalis rajono teritorijos), iš jų valstybinių – 24,1 tūkst. ha. Vyrauja lapuočių miškai, jie sudaro 77,3 % viso ploto, o spygliuočiai tik 22,7%. Daugiausiai auga beržynų (38,6%) ir eglynų (21%). Nepaisant to, kad vyrauja drėgnos ir derlingos augavietės, o miškai yra mažo degumo – vidutinė degumo klasė – 2,7, miško paklotė pastaruoju metu dėl kritulių stygiaus yra labai išsausėjusi, tad gali lengvai užsidegti.

„Šiemet Kėdainių rajono miškuose gaisrų nebuvo, o padalinio teritorijoje (Radviliškio rajone) iš viso kilo trys gaisrai, bendras išdegęs plotas – 1,85 ha. Paskutinis gaisras Kėdainių rajone buvo kilęs 2021 metais, tuo metu išdegė 1 aras miško paklotės. Išskirti dažniausiai degančių miškų negalėtume, nes durpingų vietų yra visuose masyvuose ir jų degumas priklauso nuo tuo metu esančių klimatinių sąlygų“, – teigė VMU komunikacijos specialistas Tautvydas Mažeika.

Draudimas gali įsigalioti netrukus

Valstybinių miškų urėdijos atstovas informavo, kad „birželio 13 d. buvo paruoštas kreipimasis į Kėdainių rajono savivaldybę dėl žmonių lankymosi miške apribojimo. Šiuo metu, prognozuojant lietų, stebime, vertiname situaciją, tad sprendimas dėl lankymosi miške apribojimo įvedimo, kaip kraštutinė priemonė, bus priimtas artimiausiu metu.“

Kėdainių rajono savivaldybės mero atstovė ryšiams su visuomene Vilija Mockuvienė šįryt patvirtino, kad „draudimo lankytis mūsų rajono miškuose dar nėra. Jį turi inicijuoti miškų urėdija. Šiuo metu dar galima lankyti miškus, bet situacija gali keistis.“

Yra pasiruošę

„Gaisrams kilti palankiu laikotarpiu visose Radviliškio padalinio girininkijose, taigi, ir Kėdainių rajone esančiose Ąžuoloto, Josvainių, Lančiūnavos ir Kėdainių girininkijose vykdomas pasyvus budėjimas visomis savaitės dienomis, kuris trunka priklausomai nuo gaisringumo klasės. Esant aukščiausiai – V klasei budima nuo 8 val. ryto iki 1 valandos po saulėlydžio. Miškai yra nuolat stebimi ir vykdomi reidai. Kėdainių ir Radviliškio zonoms yra skirti 2 visureigiai su gaisrų gesinimo moduliais – greitam reagavimui ir pirminiam gaisro gesinimui“, – pranešė T. Mažeika.

Didžiulis dėmesys prevencijai

„Esant tokiai pavojingai situacijai miškuose, pagrindinis mūsų dėmesys yra sutelktas į prevenciją, į žmonių sąmoningumą. Paskutines kelias savaites mes važinėjame po visą rajoną, susitinkame su įvairaus amžiaus moksleiviais, taip pat suaugusiaisiais, ir akcentuojame, kad tokiu sausringu periodu bet koks neatsargus elgesys su ugnimi, tas pats šiukšlinimas, kai ugnis gali įsiplieksti ir nuo įkaitusios stiklo šukės, yra labai pavojingas, nes kilęs gaisras gali atnešti didžiulių nuostolių, kelti grėsmę žmonių gyvybei. Jau nežinau, kiek šimtų vaikų ir suaugusiųjų aplankėme. Štai, ir šiandien esame Vilainių mokykloje-darželyje „Obelėlė“, važiuojame ir į kitas gyvenvietes, pvz.: Šėtą, Krakes, Josvainius ir t. t. Į susitikimus važiuoju ir aš pats, ir pasitelkiame savivaldybės priešgaisrinės tarnybos darbuotojus, tam, kad pasiektume kuo platesnį ratą žmonių ir primintume apie galimas grėsmes bei kaip saugiai elgtis lankantis miškuose.

Mes su miškininkais, girininkijų atsakingais darbuotojais, kaip ir kasmet, esame pasirengę planus, kuriuose numatyti veiksmai operatyviam miškų gaisrų gesinimui organizuoti. Esant poreikiui, į pagalbą galėtume pasitelkti ne tik savo rajono, bet ir kaimyninių rajonų: Panevėžio, Kauno, Jonavos ar kt. vietovių ugniagesius gelbėtojus“, – apie pasiruošimą galimiems miškų gaisrams gesinti kalba Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vadovas Andrius Eidimtas.

Didžiuliai nuostoliai ir gamtai, ir žmonėms

Kaip rodo praktika, šalyje yra atvejų, kai kilus miškų gaisrams, į pagalbą miškininkams ir ugniagesiams skuba  seniūnijos, ūkininkai, bendruomenės ir net kariuomenė.

Miškų gaisrams gesinti prireikia daugybės žmogiškųjų resursų, specialios technikos ir, žinoma, lėšų. Bet svarbiausia, kad ugnis sunaikina miško augmeniją ir gyvūniją, pasiglemžia ir miškuose ar šalia jų esančias gyventojų sodybas, kyla grėsmė žmonių gyvybėms. Todėl dar kartą prašoma visų gyventojų dabar nesilankyti miškuose, nedeginti laužaviečių, nekurti šašlykinių, nemėtyti nuorūkų, nepalikti stiklinės ar metalinės taros, palūkėti, kol praeis tas sausringas ir labai pavojingas laikotarpis.

Jei važiuodami ar eidami pamatėte virš miško kylančius dūmus, kuo skubiau praneškite Bendruoju pagalbos tel. 112.

Panašios naujienos