Pirmadienis, 9 gruodžio, 2024
2.8 C
Kėdainiai
PradžiaBūkime sveikiBesilaukianti moteris ir alkoholis – kas gresia kūdikiui?

Besilaukianti moteris ir alkoholis – kas gresia kūdikiui?

-

Rugsėjo 9 d. pasaulyje minima tarptautinė vaisiaus alkoholinio sindromo diena, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į alkoholio vartojimo nėštumo metu keliamus pavojus.

Devintas mėnuo ir devintoji diena pasirinkta neatsitiktinai – tam, kad dar kartą būtų priminta, jog besilaukianti moteris visus devynis nėštumo mėnesius turi nevartoti alkoholinių gėrimų. „Vartojančios alkoholį būsimos mamos rizikuoja ne tik savo, bet ir savo būsimo kūdikio sveikata“, – primena Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Neringa Somaitė.

Vaisiaus alkoholinis sindromas – sunkiausias alkoholio nulemtas vaisiaus raidos sutrikimas, dėl kurio vaikui gali pasireikšti įvairūs fiziniai, kognityviniai, emociniai bei socialiniai sutrikimai. Esant dideliam alkoholio poveikio laipsniui kūdikis gali gimti su vidaus organų defektais bei specifiniais veido bruožų pakitimais. Taip pat būdingi centrinės nervų sistemos pažeidimo požymiai, tokie kaip hiperaktyvumas, impulsyvumas, sutrikusi kalba, klausa, smulkioji motorika, dėmesio ir atminties sutrikimai, intelektinė negalia ir kt.

Sindromo paveikti vaikai susiduria su sunkumais, kurie dažnai yra nepažįstami ir nesuprantami didžiajai visuomenės daliai. Būdami itin jautrūs pokyčiams, įtampai, šie žmonės yra lengviau pažeidžiami ir dažniau patiria socialinę išskirtį.

2019 m. prof. A. Utkaus parengtoje analizėje teigiama, jog Lietuvoje alkoholį paskutinėmis nėštumo savaitėmis vartojo 3 proc. moterų, 0,15 proc. vartojo alkoholį dideliais kiekiais. Didelė problema yra alkoholio vartojimas pačiomis jautriausiomis vaisiaus formavimosi stadijomis (3–7 savaitės), kai moteris dar nežino, jog laukiasi.

„Primename, kad alkoholinių gėrimų vartojimas neigiamai veikia moters reprodukcinę sveikatą. Dėl to gali būti sunkiau pastoti, padidėja persileidimo ir priešlaikinio gimdymo tikimybė. Be to, alkoholiu piktnaudžiaujančioms moterims gresia didesnė psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, depresijos, nerimo, valgymo sutrikimų, tikimybė“ – teigia visuomenės sveikatos specialistė N. Somaitė.

Krizinio nėštumo centro tel. nr.: 8 603 57 912, el. paštas: pagalba@neplanuotasnestumas.lt

Parengta pagal Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informaciją

Taip pat skaitykite