Į „Kėdainių mugės“ redakciją telefonu ir elektroniniu paštu kreipėsi mokytojai, norėdami pasidalinti savo patirtimi skiepijantis nuo koronaviruso ir užduoti klausimų dėl vakcinacijos.

Vyresnio amžiaus pedagogai patikino, jog nėra nusistatę prieš skiepus ir mielai būtų skiepijęsi, jei jiems būtų buvusi pasiūlyta kito gamintojo, ne „AstraZenecos“ vakcina.

Ką daryti atsisakiusiems?

Kai kurie sakė lauksiantys savo eilės, kai prasidės visuotinis gyventojų skiepijimas, tikėdamiesi kito gamintojo vakcinos. Tačiau nepasiskiepijusius mokytojus neramina tai, ar galės jie sugrįžti į mokyklų klases, jei prasidės kontaktinis ugdymas.

„Ką daryti tiems mokytojams, kurie atsisakė „AstraZeneca“ vakcinos, bet norėtų gauti kito gamintojo vakciną? Juolab kad beveik visi rajono vyresniojo amžiaus mokytojai gavo „Pfizer Biontech“ vakciną, tačiau į šį skaičių nepateko „Atžalyno“, Kėdainių šviesiosios gimnazijų, „Ryto“ progimnazijos mokytojai“, – rašoma redakcijai atsiųstame el. laiške.

Ne visi – tik 119

Rajono ugdymo įstaigų darbuotojų vakcinaciją, kuri prasidėjo vasario 10 d., atlieka viešoji įstaiga Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC). Pasak įstaigos direktorės Audronės Rimkevičienės, šiuo metu pasirinkti vakciną nėra galimybės: „Sveikatos apsaugos ministerija  nurodė skiepyti pedagogus „AstraZeneca“ vakcina nepriklausomai nuo žmonių amžiaus. Tuo metu, kada buvo skiepijami pirmieji pedagogai, SAM nurodymas buvo „AstraZeneca“ vakcina skiepyti žmones iki 55 m. amžiaus, deja, šiuo metu šis nutarimas panaikintas. Tad „Pfizer“ vakcina mūsų rajone paskiepyta 119 pedagogų.“

Pasirinkimas – skiepytis arba ne

Kėdainių rajono savivaldybės gydytoja Ramunė Kabošienė taip pat sako, kad skiepijimai vyksta operacijų centro vadovo sprendime nustatyta tvarka. „Dėl pedagogų išsakytų klausimų kreipėmės į SAM, tačiau šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerijos pozicija išlieka ta pati, o ji yra tokia – žmogus renkasi skiepytis arba ne, kai jam tokia galimybė pasiūloma, – sakė savivaldybės gydytoja. – Mes kviečiame žmones aktyviai skiepytis, remtis oficialia ir patikima informacija apie vakcinas. Visos šiuo metu naudojamos vakcinos yra saugios ir efektyvios.“ 

Ministerijos komentaras

Vasario 24 d. SAM Spaudos tarnybos pateiktame atsakyme „Kėdainių mugei“ teigiama: „Gyventojai skiepijami tokia vakcina, kokia jų atvykimo metu yra naudojama konkrečioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje. Jeigu tuo metu vakcinavimo centre yra ne vienos rūšies vakcina, įstaiga gali parinkti vakciną savo nuožiūra arba leisti pasirinkti pačiam gyventojui.“

Taip pat paaiškinama, kad dalis mokytojų buvo paskiepyti „Pfizer-BioNTech“ vakcina dėl to, kad iš pradžių „AstraZeneca“ vakcina buvo skiepijami gyventojai tik iki 55 metų, kol Nepriklausomų ekspertų taryba bei Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba pateikė rekomendacijas dėl vakcinos efektyvumo ir vyresnio amžiaus asmenims. „Po rekomendacijų Sveikatos apsaugos ministerija priėmė sprendimą ją naudoti visoms suaugusių žmonių amžiaus grupėms. Klinikinių tyrimų apžvalga rodo, kad „AstraZeneca“ vakcina yra veiksminga ir vyresnio amžiaus žmonių grupėje, o didžiausias veiksmingumas stebimas, kai antroji vakcinos dozė skiriama 9–12 savaitę po pirmosios dozės. Atsižvelgdama į tai, Sveikatos apsaugos ministerija nustatė 12 savaičių pertrauką tarp pirmosios ir antrosios injekcijos“, – rašoma SAM Spaudos tarnybos komentare.

Ragina neabejoti

Sveikatos apaugos ministerija ragina gyventojus neabejoti „AstraZeneca“ vakcinos efektyvumu ir vadovautis moksliniais duomenimis bei kompetentingų institucijų išvadomis. „Klinikiniuose tyrimuose, kurie buvo atliekami su „AstraZeneca“ vakcina, dalyvavo daugiau nei 20 tūkst. žmonių, priklausančių visoms amžiaus grupėms nuo 18 metų. Tyrimai parodė, kad vakcina sukelia imuninį atsaką visose amžiaus grupėse.

Nuodugniai įvertinęs tyrimų rezultatus bei duomenis apie vakcinos kokybę, saugumą ir veiksmingumą, Europos vaistų agentūros (EVA) Žmonėms skirtų vaistinių preparatų komitetas pritarė šios vakcinos registracijai Europos Sąjungoje ir jos naudojimui visų amžiaus grupių nuo 18 metų skiepijimui.

Tokia EVA išvada reiškia, kad „AstraZeneca“ vakcina yra saugi, efektyvi ir atitinka visus Europos Sąjungos kokybės standartus“, – rašoma gautame ministerijos atsakyme.

Skiepijimas tęsiamas

Kėdainių rajone skiepyti ugdymo įstaigų darbuotojus nuo koronaviruso pradėta vasario 10 dieną. Kėdainių PSPC duomenimis, iki vasario 22 d. įstaigos medikai rajono ugdymo įstaigų darbuotojams atliko 837 greituosius serologinius testus dėl antikūnų nustatymo, o 346 atlikti mobiliame patikros punkte. Iš 909 galėjusių skiepytis nuo COVID-19 ugdymo įstaigų darbuotojų pasiskiepijo 613.

Pirmadienį, vasario 22 d., gavus 400 ,,AstraZeneca“ vakcinos dozių papildymą, rajono ugdymo įstaigų darbuotojų skiepijimas nuo COVID-19 tęsiamas. Vasario 24 d. paskiepyti 22 rajono švietimo įstaigų darbuotojai.